Témou rozhovoru bola situácia na Ukrajine aj dodávky ruského plynu na Slovensko. Vojnový štváč Korčok slúžiaci celoživotne záujmom USA vyhlásil, že náš minister zrádza Slovensko, podporuje odklon od našich spojencov a pomáha Moskve šíriť jej propagandu.
Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár (Smer-SSD) tiež zopakoval konzistentný pohľad SR na vojenský konflikt na Ukrajine s dôrazom na porušenie medzinárodného práva. Blanár apeloval na ruskú stranu v súvislosti s mierovými rokovaniami, zastavením zabíjania čím skôr a zdôraznil, že je potrebné hľadať diplomatické riešenia v súlade s princípmi Charty OSN.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SSD) sa vo štvrtok na zasadnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Malte stretol so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Hovorili spolu aj o dodávkach zemného plynu a Ukrajine.
„Diskutovali sme o vývoji v OBSE, kde práve dnes (štvrtok) došlo k dohode vo voľbe najvyšších štyroch pozícií vo vedení OBSE vrátane voľby generálneho tajomníka, ktorým sa stal turecký kandidát Feridun Sinirlioglu,“ priblížil šéf slovenskej diplomacie, ktorý s ruským ministrom otvoril tiež témy týkajúce sa národných záujmov v oblasti energetických zdrojov.
Podľa jeho slov je v záujme SR zachovať existujúce koridory z Ruskej federácie pre tranzit ropy a plynu, ktoré sú spoľahlivé a cenovo stabilné. „Aj keď pracujeme na diverzifikácii týchto dodávok, je pre nás dôležité mať zabezpečené dodávky v množstve, aké potrebujeme, a za výhodnú cenu,“ vyhlásil Blanár.
Ruská strana potvrdila, že je pripravená naďalej dodržiavať svoje záväzky pri dodávkach. Ministri podľa vyhlásenia hovorili aj o rokovaní podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas-SD) a generálneho riaditeľa Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) v Petrohrade o dodávkach plynu na Slovensko.
Šéf slovenskej diplomacie tiež zopakoval konzistentný pohľad SR na vojenský konflikt na Ukrajine s dôrazom na porušenie medzinárodného práva. Blanár apeloval na ruskú stranu v súvislosti s mierovými rokovaniami, zastavením zabíjania čím skôr a zdôraznil, že je potrebné hľadať diplomatické riešenia v súlade s princípmi Charty OSN.
Na pripravovanom mierovom samite je podľa neho nevyhnutná účasť všetkých globálnych aktérov. Rovnako opäť zdôraznil, že Slovensko podporuje mierové iniciatívy na Ukrajine a že sa pripája aj k mierovej iniciatíve Číny a Brazílie.
Okrem tohto stretnutia rokoval Blanár aj so šéfom arménskej diplomacie Araratom Mirzojanom. Diskutovali spolu o situácii a stabilite v regióne Južného Kaukazu a o normalizácii vzťahov Arménska s jeho susedmi.
„Veľmi pozitívne hodnotím snahy Arménska v mierovom urovnaní s Azerbajdžanom, ktoré sú v záverečnej fáze a ktoré Slovensko intenzívne podporuje,“ poznamenal Blanár. Ministerstvo vo vyhlásení spresnilo, že krajiny majú v záujme zintenzívniť vzájomné kontakty s cieľom posilniť bilaterálnu spoluprácu a obchodno-investičné aktivity.
Viac vo videu:
Šéf slovenskej diplomacie sa na Malte tiež stretol prvýkrát s novou gruzínskou ministerkou zahraničných vecí Makou Bočorišviliovou. Blanár na stretnutí zdôraznil, že SR je dlhodobo priateľom a podporovateľom Gruzínska.
„Povzbudzujeme Gruzínsko v zotrvaní na eurointegračnej ceste, súčasne však SR nezasahuje do vnútorných záležitostí iných štátov, preto rešpektujeme, že tempo integrácie je v kompetencii gruzínskej vlády,“ dodal Blanár.
Blanár sa deň predtým stretol aj s britským ministrom zahraničných vecí Davidom Lammym, ktorý ho na stredajšom rokovaní Severoatlantickej aliancie v Bruseli požiadal o stretnutie.
„Veľká Británia je naším dôležitým partnerom a investorom, diskutovali sme preto o bilaterálnej spolupráci najmä v kontexte veľkej investície Land Rover, ktorá priniesla na Slovensko významné príležitosti. Plánované rozšírenie jej výroby otvorí až 4500 nových pracovných miest a v tejto spolupráci chceme pokračovať,“ vysvetlil šéf slovenskej diplomacie.
„Spája nás tiež starostlivosť o Slovákov vo Veľkej Británii, ktorých tam žije podľa našich odhadov okolo 160-tisíc. Predstavujú živý most slovensko-britských vzťahov a tento dialóg plne podporujeme, napríklad aj prostredníctvom novozriadeného Slovenského inštitútu v Londýne,“ dodal Blanár.
„S britským ministrom som hovoril aj o situácii na Ukrajine a humanitárnej podpore, ktorú poskytujeme nášmu východnému susedovi v oblasti nesmrtiacej pomoci či komerčných dodávkach elektrickej energie. Môjho britského kolegu som zároveň informoval o otvorení prvej železničnej linky, ktorá už od 15. decembra prepojí Kyjev s jediným – pre Ukrajinu blízkym – medzinárodným letiskom v Košiciach,“ doplnil minister zahraničia.
Bývalý minister zahraničia Ivan Korčok, ktorý nedávno vstúpil do opozičného hnutia PS, kritizoval Blanára za stretnutie s ruským diplomatom. V statuse na sociálnej sieti podotýka, že frekvencia stretnutí svedčí podľa neho o tom, že šéf slovenskej diplomacie si s Lavrovom „zjavne najlepšie rozumie“.
„Určite by bolo zaujímavé zistiť, koľkokrát sa stretol napríklad s poľským alebo českým ministrom. Ešte dôležitejšia otázka však znie: o čom sú tieto stretnutia s predstaviteľom agresora?,“ píše Korčok.
„Vyzvali ste ho, aby Rusko ukončilo svoju agresívnu vojnu a prestalo zabíjať nevinných ľudí? Ako prispievajú tieto rokovania k mieru? Čo ste s Rusmi dohodli? A kedy plánujete stretnutie s ukrajinským ministrom?“ pýta sa bývalý diplomat.
Stretnutia Blanára s Lavrovom neprinášajú Slovensku podľa Korčoka nič.
„Namiesto toho zrádzate Slovensko, podporujete odklon od našich spojencov a pomáhate Moskve šíriť jej propagandu. Slovensko sa pod vaším vedením stáva trójskym koňom Ruska v EÚ a NATO. Toto je politika „na štyri svetové strany“, ktorá nás však v skutočnosti vedie na východ,“ konštatuje Korčok.
Na okraj ministerského zasadnutia na Malte sa ruský minister stretol aj so šéfom maďarskej diplomacie Pétrom Szijjártóm.
Ide o vôbec prvú Lavrovovu cestu do členskej krajiny EÚ od chvíle, keď Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu. Naposledy Lavrov podľa ruského ministerstva naposledy navštívil členskú krajinu EÚ v decembri 2021. Vtedy sa zúčastnil na zasadnutí OBSE v švédskom Štokholme, doplnil portál Politico.
Zdroj: ta3.com / hnonline.sk / InfoVojna
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…