Skupina G7 pomôže Ukrajine pri budovaní silnej armády ešte predtým, než bude môcť vstúpiť do Severoatlantickej aliancie. Na tlačovej konferencii zoskupenia popri summite NATO vo Vilniuse to v stredu vyhlásil americký prezident Joe Biden.
Ukrajina je k Severoatlantickej aliancii bližšie ako kedykoľvek predtým, členovia Aliancie znovu potvrdili, že Ukrajina sa stane členskou krajinou NATO. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu vo Vilniuse na tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, informuje spravodajca TASR.
Šéf NATO načrtol balík opatrení, ktorý podporí Ukrajinu na ceste k členstvu v Aliancii. Ide o viacročný program praktickej pomoci, ktorý ukrajinskej armáde pomôže prejsť na aliančné štandardy, vytvorenie novej Rady NATO-Ukrajina a odstránenie požiadavky plnenia Akčného plánu členstva (MAP) zo strany Kyjeva.
Stoltenberg tvrdí, že NATO odstránením požiadavky plnenia akčného plánu zjednodušilo cestu Kyjeva do Aliancie. Pozvánku Ukrajina dostane, keď sa spojenci dohodnú, že „požiadavky boli splnené“.
Podľa jeho slov je potrebné zabezpečiť, že po skončení vojny na Ukrajine budú existovať bezpečnostné záruky pre Kyjev, aby sa história neopakovala.
Stoltenberg považuje rozhodnutie prijaté vo Vilniuse za novú kapitolu vo vzťahoch medzi Alianciou a Ukrajinou. Zopakoval tiež, že v rámci novej platformy Rada NATO-Ukrajina sa budú predstavitelia oboch strán stretávať ako rovnocenní partneri. „Teším sa na deň, keď sa stretneme ako spojenci,“ dodal.
Zelenskyj rozumie, že Ukrajina nemôže vstúpiť do NATO v čase vojny, ale ideálne by podľa neho bolo, aby Kyjev dostal pozvánku do Aliancie. Odstránenie požiadavky na plnenie akčného plánu zo strany Ukrajiny považuje za dôležité rozhodnutie, uviedol na tlačovej konferencii.
Ukrajinský prezident verí, že Ukrajina vo vojne za slobodu zvíťazí a stane sa plnohodnotným členom NATO. Ocenil, že od partnerov dostal na summite pozitívne správy o novom balíku pomoci, a poďakoval všetkým lídrom, ktorí sa rozhodli takýmto spôsobom pomôcť Kyjevu.
Približovanie k NATO je podľa jeho slov pre Rusko dôrazným signálom, že Ukrajina bude nezávislým štátom. Radu NATO-Ukrajina považuje za nástroj pre integráciu.
Bezpečnostné záruky, ktoré chcú západné veľmoci poskytnúť Ukrajine, oslabia bezpečnosť Ruska a Európa bude preto „roky a roky oveľa nebezpečnejšia“, vyhlásil v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Varoval aj pred použitím kazetových bômb proti ruským vojakom. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.
„Poskytnutím bezpečnostných záruk Ukrajine oslabujú bezpečnosť Ruskej federácie,“ povedal Peskov novinárom približne v čase, keď sa lídri skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7 počas summitu NATO vo Vilniuse chystali oznámiť takéto záruky.
Lídri G7 chcú „pomôcť Ukrajine vybudovať armádu, ktorá sa dokáže brániť a odstrašiť aj budúce útoky“. Plán bude klásť dôraz na dlhodobé investície do obrannej i ekonomickej sféry, vysvetlil Biely dom.
Skupina G7 pomôže Ukrajine pri budovaní silnej armády ešte predtým, než bude môcť vstúpiť do Severoatlantickej aliancie. Na tlačovej konferencii zoskupenia popri summite NATO vo Vilniuse to v stredu vyhlásil americký prezident Joe Biden.
„Pomôžeme im (Ukrajincom) vybudovať silnú obranu – na zemi, na mori aj vo vzduchu,“ vyhlásil Biden, ktorého citovala agentúra AFP.
Tento plán G7 má Ukrajine poskytnúť uistenie, že nezostane sama po tom, čo lídri Severoatlantickej aliancie dali na prebiehajúcom samite vo Vilniuse najavo, že jej vstup do NATO stále čelí značným prekážkam. „Ukrajina ešte musí prijať ďalšie demokratické reformy a reformy bezpečnostného sektora,“ dodal Biely dom.
Peskov novinárom takisto povedal, že Moskva zareaguje, ak Ukrajina použije kazetovú muníciu proti ruským vojakom. Washington totiž Kyjevu prisľúbil tieto zbrane.
„Prípadné použitie tohto typu munície zmení situáciu a, samozrejme, donúti Rusko podniknúť protiopatrenia,“ dodal hovorca Kremľa.
Z týchto zbraní sa uvoľňuje veľké množstvo menších bombičiek, ktoré dokážu zabíjať na ploche niekoľkých hektárov, čo ohrozuje životy civilistov.
Washington však už predtým Moskvu obvinil z nasadenia tohto typu zbrane. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) taktiež vyhlásila, že Kyjev aj Moskva už kazetovú muníciu vo vojne na Ukrajine použili.
Používanie kazetovej munície zakazuje vyše 120 krajín. USA, Rusko a ani Ukrajina však dohovor o kazetovej munícii nepodpísali.
Na tlačovej konferencii zoskupenia popri samite NATO vystúpil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa po mene poďakoval prítomným lídrom vrátane predstaviteľov Európskej únie. Privítal „dôležitý balík bezpečnostných záruk“ pre Ukrajinu zo strany G7.
„Ukrajinská delegácia vezie domov významné bezpečnostné víťazstvo – pre našu krajinu, našich ľudí a naše deti,“ cituje Zelenského stanica Sky News.
Britský minister obrany Ben Wallace pokarhal šéfa kyjevského režimu a varoval ho, že treba byť vďačnejší západným spojencom za poskytnutú pomoc. Píše o tom britský denník The Guardian.
„Je tu malé upozornenie, či sa nám to páči alebo nie: ak presvedčíte ostatné krajiny, aby vám poskytli svoje zásoby, ľudia chcú vidieť vďačnosť,“ povedal Wallace.
Zároveň priznal, že medzi vplyvnými osobnosťami vo Washingtone panuje nespokojnosť s mierou podpory pre Kyjev.
Wallace tiež povedal, že počas svojej minuloročnej cesty na Ukrajinu mu Zelenskij dal zoznam potrebných zbraní.
„Viete, nie sme Amazon (americká spoločnosť na online obchodovanie a doručovanie tovaru – pozn.), povedal som im o tom minulý rok, keď som precestoval 11 hodín, aby som dostal zoznam,“ sťažoval sa politik.
The Sun bol zvedavý na reakciu britského premiéra Rishiho Sunaka na slová svojho ministra Bena Wallacea o tom, že Ukrajina musí prejaviť Západu „vďačnosť“.
„Prezident Zelenskyj opakovane vyjadril svoju vďačnosť mne, britskému ľudu a aj iným spojencom. Urobil to veľmi dojímavo v parlamente, keď bol začiatkom tohto roka v Spojenom kráľovstve. Naďalej je vďačný za našu podporu a naše vedenie a za prijatie, ktoré sme poskytli mnohým ukrajinským rodinám. Myslím, že každý môže vidieť, že to tak cíti,“ uviedol Sunak.
Zdroj: pluska.sk / spravy.rtvs.sk / sk.news-front.info / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…