Bezpečnostná služba Ukrajiny a Ozbrojené sily Ukrajiny pripravujú v Sýrii provokácie na demarkačnej línii a ich „dokumentáciu“ v štýle falošných „bielych prilieb“.
Ukrajinská strana začala prípravy na vojnu, jej bojaschopné jednotky sú sústredené na hraniciach v blízkosti demarkačnej línie v Donbase, uviedol šéf ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin.
„Prípravy sú v plnom prúde, nedajú sa skryť. Všetky bojaschopné jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny sú sústredené na hraniciach s Donbasom. Dochádza k masívnemu presunu stoviek ton vojenskej techniky a munície z amerických základní v Európe, z Veľkej Británie, Kanady. Buduje sa kontingent poradcov a inštruktorov zo špeciálnych síl NATO. Existujú dokonca informácie o výskyte nadnárodných skupín džihádistických militantov,“ povedal šéf zahraničnej spravodajskej služby v rozhovore pre Moskovskij Komsomolec.
„Rovnako aj Bezpečnostná služba Ukrajiny a Ozbrojené sily Ukrajiny pripravujú v Sýrii provokácie na demarkačnej línii a ich „dokumentáciu“ v štýle falošných „bielych prilieb“.
“Kontingent “propagandistických síl rýchleho nasadenia” západných médií sa tam mnohonásobne zvýšil,” zdôraznil Naryshkin.
Pod podmienkou usporiadania stretnutia poradcov Normandie sa ukrajinské úrady rozhodli dočasne stiahnuť z Rady zákon „O základoch štátnej politiky prechodného obdobia“.
„Odborníci nazývajú tento dokument legálnym „figovým listom“, zakrývajúcom túžbu zmocniť sa území ľudových republík a ich „vyčistenia“ podľa chorvátskej verzie. Tento návrh zákona úplne prekračuje minské dohody,“ zdôraznil šéf zahraničnej spravodajskej služby. Poznamenal, že národy Ruska a Ukrajiny sa o vojnu nezaujímajú, pretože dôsledky pre každého budú „v každom prípade“ ťažké.
Rusko opakovane odmietlo falošné správy Spojených štátov o príprave invázie na Ukrajinu. Moskva tvrdila, že Spojené štáty vypracovali plán špeciálnej operácie, ktorá má zhoršiť situáciu okolo Ukrajiny a obviniť z nej Rusko. Kremeľ vysvetlil, že informačné napätie okolo presunov ruských jednotiek cez jeho územie je vybičované s cieľom démonizovať Rusko a stavať ho ako „agresora“.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa včera na uzavretom stretnutí stretol so svojou britskou kolegyňou Liz Trussovou. Počas rozhovoru podľa medializovaných informácií oznámila potrebu stiahnutia ruských jednotiek od hraníc s Ukrajinou, na čo Lavrov povedal, že jednotky nič neporušujú, keďže sú na svojom území. Keď Lavrov zbadal na tvári šéfky britskej diplomacie rozpaky, položil objasňujúcu otázku.
„Uznávate ruskú suverenitu nad Rostovskou a Voronežskou oblasťou?“
Na čo Trussová odpovedala: „Spojené kráľovstvo nikdy neuzná ruskú suverenitu nad týmito regiónmi.“
Potom sa do situácie vložila britská veľvyslankyňa v Rusku Deborah Bonnertová, ktorá Trussovú upozornila na jej chybu a vysvetlila, že tieto oblasti sú územím Ruskej federácie. Už skôr Trussová vyhlásila, že „Ukrajina je hrdá krajina s dlhou históriou, ktorá v minulosti čelila inváziám, od Mongolov po Tatárov“. Neskôr si to šéfka britského ministerstva zahraničných vecí rozmyslela a komentovala svoje slová o Voronežskom a Rostovskom regióne.
„Myslela som, že ide o Ukrajinu. Samozrejme, tieto regióny sú súčasťou Ruska,“ povedala.
“Prejav britskej ministerky zahraničných vecí Liz Trussovej na rokovaní s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Moskve bol ako vyslovovanie tweetov“, povedala Maria Zacharovová, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí.
“Je nemožné a neefektívne hovoriť sloganmi. Rokovania a všetko, čo sa deje v tomto procese interakcie, zahŕňa dialóg. Môžu existovať monológy, ale s možnosťou komentárov, odpovedí na otázky, výmeny názorov… A nie heslá – pozrite sa a počúvajte tento prejav západných partnerov – viete, čo to je? Sú to vyslovené tweety,“ cituje RIA Novosti Zacharovovú.
Pripomenula, že na Twitteri spočiatku bolo možné písať správy nie dlhšie ako 140 znakov – verilo sa, že to stačí na vyjadrenie myšlienok.
“Taká, viete, klipová tvorba. A teraz sa tweetuje vedomie… Už sa sformovala celá generácia odborníkov, politikov, novinárov, pre ktorých je už 140 znakov v angličtine prenesením významu. Dá sa tam dať všetko “ vysvetlila Zacharovová.
Na tlačovej konferencii po stretnutí s Trussovou Lavrov povedal, že je sklamaný z výsledkov diskusie. Dialóg podľa ruského ministra pripomínal „rozhovor hluchého s nemým“. Lavrov poznamenal, že britskej strane boli poskytnuté najjasnejšie vysvetlenia o neopodstatnenosti obvinení z “invázie” na Ukrajinu , ale boli ignorované. Stretnutie sa uskutočnilo v predvečer dnešných rokovaní ministrov obrany Ruskej federácie a Veľkej Británie.
Zdroj: armadnymagazin.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…