Predseda ÚRSO v rozhovore s redaktorkou Ankou Žitnou vytiahol šokujúce fakty o tom, koľko nás bude stáť zelená budúcnosť. „Na naplnenie cieľov Green Dealu musí Európa investovať 530 miliárd eur. A my ich nemáme,“ upozorňuje Jozef Holjenčík.
Dohoda o tranzite plynu medzi Ukrajinou a Ruskom sa skončí koncom tohto roku. To bude znamenať stopku pre ruský plyn.
“Trasa z východu na západ cez plynovod cez Slovensko je pre nás výhodná a lacná. Opačná trasa nás bude stáť oveľa viac peňazí, pretože budeme na jej konci. Každá prepravná trasa má inú cenu, môže byť aj dvoj- až trojnásobne vyššia, ako máme teraz,” konštatuje predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík.
Dodáva, že neodoberať ruský plyn nie je ekonomické, ale politické rozhodnutie. “Aj napriek tomu ruský plyn tečie do Európy stále. Či sa nám to páči, alebo nie. Bez tohto plynu EÚ nie je schopná prežiť zimu a ani európsky priemysel nie je schopný bez neho existovať. Slovenská republika má kontrakt s Ruskom na dodávku zemného plynu do roku 2033. Je to veľká výhoda voči ostatným krajinám. Otázka je len, či je politicky vhodné tento plyn odoberať. Európska komisia si myslí, že je to nenáležité. Ja si myslím, že je to na škodu Slovenskej republiky. Dlhodobý kontrakt je výhodnejší, ako nakupovať túto komoditu na burzách po celom trhu,” dodáva šéf ÚRSO.
Od cien plynu sa odvíjajú aj ceny elektriny. “Len pre ilustráciu. Cena zemného plynu v USA je 6 eur za megawatthodinu, u nás je to 36 eur. Šesťnásobok. To sa nutne musí premietnuť do ceny elektrickej energie. A na tieto ceny vplývajú aj naše nezmyselné emisné povolenky. Niekto si tu vymyslel obchod s CO2, kupovanie emisných povoleniek, ktoré neviem komu a na čo slúžia, pretože praktický dopad na znižovanie CO2 nemajú žiadny. Európa si sama strieľa do kolena,”hovorí na rovinu šéf regulačného úradu.
A upozorňuje, že cenu energií zvyšujú aj zelené zdroje. “V médiách sa hovorí, aká je výhodná cena elektriny z fotovoltov, aká je zelená elektrina lacná. No pravda to nie je. Cena elektriny z fotovoltiky je zhruba 90 eur za megawatthodinu. Fotovoltická elektráreň v našich podmienkach dokáže ročne produkovať elektrinu 1100 hodín do roka. Lenže rok má 8760 hodín. Tých 7600 hodín musíme vyrábať elektrinu z niečoho iného. Priemerná cena z jadra je na úrovni ani nie 50 eur. Takže aké lacné sú zelené energie? Nemám proti nim nič, ale stavajme ich tam, kde to využijeme. A spotrebujme tú elektrinu v mieste, kde sa vyrobí, aby sme ju neprepravovali tisíce kilometrov. Lebo to sú náklady, ktoré sa musia premietnuť do ceny. Toto si EÚ musí uvedomiť,”hovorí Jozef Holjenčík.
Viac vo videu:
Zdroj: pluska.sk
Minulú nedeľu v skorých ranných hodinách nastal seizmický geopolitický posun, keď sa 24-ročné predsedníctvo Sýrie…
Energetický a priemyselný holding (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínského získa dvojtretinový podiel v Slovenských elektrárňach,…
Europoslanec Milan Mazurek na sociálnej sieti rozhorčene upozornil na africké trhy v sídle Európskeho parlamentu…
Dianie a logika veci nepopustia. Ak „refugees welcome“ zo Sýrie, ktorých vtedajšia nemecká kancelárka Angela Merkelová vítala s otvorenou…
Na brífing ministra obrany Robeta Kaliňáka reagoval na sociálnej sieti bezpečnostný expert hnutia Republika generál…
Premiér Fico hovorí o politickej nestabilite v Nemecku a Francúzsku, ale aj o mase moslimských…