Bogdan Šwienczkowski odovzdal 60-stranové oznámenie zástupcovi generálneho prokurátora Michalovi Ostrowskému, ktorý začal vyšetrovanie.

Predseda poľského Ústavného súdu Bogdan Šwienczkowski podal v stredu trestné oznámenie na premiéra Donalda Tuska, členov vlády, predsedov Sejmu a Senátu, poslancov vládnej koalície a niektorých sudcov a prokurátorov. Označil ich za organizovanú zločineckú skupinu, ktorá sa údajne pokúsila o štátny prevrat, informuje spravodajca TASR podľa agentúry PAP.
Šwienczkowski odovzdal 60-stranové oznámenie zástupcovi generálneho prokurátora Michalovi Ostrowskému, ktorý začal vyšetrovanie. Odvolal sa na články 127 a 128 poľského Trestného zákonníka, ktoré stanovujú tresty za násilné zmeny ústavného poriadku krajiny od desať rokov väzenia až po doživotie.
Podľa Šwienczkowského sa od decembra 2023 vláda snaží obmedziť činnosť Ústavného súdu, Štátnej súdnej rady a Najvyššieho súdu. Tvrdí, že tieto kroky zahŕňajú násilie a nezákonné hrozby. Na tlačovej konferencii uviedol, že sa pokúsil nadviazať dialóg s vládnymi predstaviteľmi, no bez výsledku, čo ho prinútilo konať právne.
Šwienczkowski sa v pondelok (3. januára) odmietol dostaviť na zasadnutie parlamentnej komisie, vyšetrujúcej možné použitie špionážneho systému Pegasus bývalou vládou proti svojim kritikom. Komisiu Ústavný súd považuje za nelegitímnu.
Líder opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski označil trestné oznámenie Šwienczkowského za primeranú reakciu na stav v krajine. Kritizoval vládu za údajné porušovanie zákonov a zásah do volebných procesov, vrátane nerozhodnutia Štátnej volebnej komisie o finančných výkazoch PiS za rok 2023. Bývalej vládnej strane preto stále nebol vyplatený príspevok za voľby.
Premiér Donald Tusk reagoval na obvinenia s humorom. „Daj pokoj, máme tu vážne veci. Neskôr sa tým budeme zaoberať,“ povedal vo videu na sociálnej sieti, kde sa ho počas hry ping-pongu pýtali na štátny prevrat.
Prezident Andrzej Duda v rozhovore pre Kanal Zero vyhlásil, že krajina čelí sérii opakovaných a pretrvávajúcich porušení zákona zo strany členov výkonnej moci. Duda uviedol, že porušenia sa týkajú najmä článku 7 ústavy, podľa ktorého orgány verejnej moci konajú na základe a v medziach zákona.
Ústavný súd v súčasnej podobe čelí kritike zo strany vládnych predstaviteľov a časti právnickej obce. Dolná komora parlamentu (Sejm) 6. marca minulého roka prijala uznesenie o odstránení dôsledkov ústavnej krízy z rokov 2015 – 2023. Podľa Sejmu rozhodnutia súdu prijaté v rozpore so zákonom môžu byť považované za porušenie zásady zákonnosti. Od prijatia tohto uznesenia nie sú rozhodnutia súdu publikované v Zbierke zákonov.
Zdroj: pluska.sk / InfoVojna
Dnes 21.12.25 sa začali sviatky zimného Slnovratu preto Vám vinšujem:
Rusko odrezáva Ukrajinu od Dunaja
VIDEO: Ak sa v EÚ susedstve deje niečo zvláštne a nevyzerá to dobre, koho zavoláš na pomoc? Krotiteľov duchov – Viktora Orbána & spol.!
Prečo lídri NATO stále viac hovoria o novej svetovej vojne?
Americký diplomat priznáva koniec hegemónie: „Priblížili sme sa k svetu „sfér vplyvu“ jednotlivých mocností
„Bublina umelej inteligencie“ sa stáva hlavnou hrozbou pre americkú a svetovú ekonomiku
Mier prostredníctvom sily sa zmenil na fiasko. Čo zlomilo Pentagon?
Slovensko zapína výpočtového obra. Superpočítač Perún patrí k svetovej špičke
„Toto nie je navždy.“ Putin predpovedal budúcnosť Ruska
POLITICO: EÚ bude Kyjevu ročne splácať tri miliardy eur na pôžičku
Časť materiálov z prípadu Epstein bola zverejnená v USA
Necítite sa tu bezpečne? Choďte sa pozrieť do Viedne
Takmer milión mužov vo vojne. Bude to platiť Európa?
Odesa sa búri. Žijú bez elektriny
Ekonomická katastrofa! Výhľad ECB predpovedá hospodársky pokles pre Európu
Rubio varuje: Európa riskuje zničenie „spoločnej kultúry“ západnej civilizácie!
Vianočný chaos v Európe! Štrajky paralyzujú letiská a hranice
Milióny utečencov z Ukrajiny priniesli do Európy choroby po experimentoch v biologických laboratóriách
Tódovej veľmi blízku sudkyňu Záleskú uznali za vinnú, robila prieťahy v konaniach
Fico otvorene: Miliardy na Ukrajinu už nemajú žiadne rácio! Smrdí to cynickým zbrojárskym biznisom
zo sekcie
Šéf poľského Ústavného súdu označil Tuskovu vládu, predsedov Sejmu a Senátu, poslancov vládnej koalície a niektorých sudcov a prokurátorov za organizovanú zločineckú skupinu a obvinil ich z pokusu o prevrat
Šéf poľského Ústavného súdu označil Tuskovu vládu, predsedov Sejmu a Senátu, poslancov vládnej koalície a niektorých sudcov a prokurátorov za organizovanú zločineckú skupinu a obvinil ich z pokusu o prevrat
Šéf poľského Ústavného súdu označil Tuskovu vládu, predsedov Sejmu a Senátu, poslancov vládnej koalície a niektorých sudcov a prokurátorov za organizovanú zločineckú skupinu a obvinil ich z pokusu o prevrat