Rusko hovorí o politickej vražde, ktorá povedie k ďalšej eskalácii napätia a bude mať negatívny vplyv na rokovania o prímerí v Pásme Gazy.
Ismaíl Haníja sa stal vodcom hnutia Hamas v roku 2017. Pásmo Gazy opustil v roku 2019, odkedy žil v exile v Katare. Po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023 a následnom vypuknutí vojny v Pásme Gazy sa stal tvárou medzinárodnej diplomacie Hamasu.
Vodca Hamasu Ismaíl Haníja bol zavraždený v iránskej metropole Teherán. Oznámili to v stredu iránske Revolučné gardy (IRGC), informovali agentúry Reuters a AP s odvolaním na iránske štátne médiá.
Haníja sa v utorok v Teheráne zúčastnil na inaugurácii iránskeho prezidenta Massúda Pezeškijána. IRGC bezprostredne neposkytli žiadne podrobnosti o tom, ako bol Haníja zabitý. O život prišiel aj jeho ochrankár, dodali Revolučné gardy s tým, že útok aktuálne vyšetrujú.
Smrť Haníju potvrdilo aj hnutie Hamas. Vo svojom vyhlásení uviedlo, že bol zabitý pri „zradnom sionistickom zásahu v jeho rezidencii v Teheráne“.
Hovorca Hamasu Sámí abú Zuhrí pre agentúru Reuters povedal, že vražda Haníju je závažnou eskaláciou, ktorej cieľom je zlomiť vôľu Hamasu. Dodal, že hnutie bude aj napriek tomu pokračovať vo svojej ceste. „Sme presvedčení o víťazstve,“ vyhlásil.
Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Músa abú Marzúk označil zabitie Haníju za zbabelý čin, ktorý „nezostane bez odozvy“.
K vražde vodcu Hamasu sa zatiaľ nikto oficiálne neprihlásil. Útok však analytici iránskej štátnej televízie takmer okamžite začali pripisovať Izraelu, ktorého predstavitelia sľubovali Haníju a ďalších šéfov Hamasu zabiť v odvete za teroristický útok na Izrael z vlaňajšieho 7. októbra. Pri ňom ozbrojenci Hamasu v izraelskom pohraničí zabili 1200 ľudí a ďalších 250 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov. Týmto útokom sa začala vojna v Pásme Gazy, kde si izraelská odveta vyžiadala podľa tamojších úradov kontrolovaných Hamasom životy takmer 40.000 Palestínčanov. Izrael správy o úmrtí Haníju zatiaľ nekomentoval. Podľa agentúry AP sa však Izrael k atentátom nezvykne vyjadrovať, pokiaľ za nimi stojí jeho tajná služba Mosad.
Izrael považuje Irán za najväčšiu hrozbu, predovšetkým kvôli jeho jadrovému programu. Iránsky režim Izrael neuznáva a viní ho z vrážd iránskych vedcov a predstaviteľov. Izrael podobné obvinenia zvyčajne nepopiera, ani nepotvrdzuje. Haníja Pásmo Gazy pred niekoľkými rokmi opustil a zamieril do exilu v Katare. Hlavným šéfom hnutia v Pásme Gazy je Jahjá Sinvár, ktorý zosnoval útoky zo 7. októbra. Koľko toho o týchto plánoch vedel Haníja, nie je podľa agentúry Reuters jasné.
V apríli pri izraelskom nálete v Gaze zomreli traja Haníjovi synovia a štyri vnúčatá. Povedal vtedy, že Hamas sa touto udalosťou nenechá dotlačiť k tomu, aby zmäkčil svoje pozície pri vyjednávaní o prímerí s Izraelom.
Informácia o Haníjovej smrti prišla len niekoľko hodín po tom, ako izraelská armáda oznámila, že v Bejrúte zabila významného veliteľa libanonského hnutia Hizballáh Fuáda Šukra. Iránom podporovaný Hizballáh je spojencom Hamasu.
„Haníja, ktorý prišiel do Iránu na inauguračnú ceremóniu prezidenta (Massúda Pezeškijána), bol ubytovaný v jednej zo špeciálnych rezidencií pre vojnových veteránov na severe Teheránu, keď mučenícky zahynul“ v dôsledku zásahu raketou odpálenou zo vzduchu, uviedla iránska tlačová agentúra Fars. K útoku podľa nej došlo približne o druhej hodine v noci miestneho času.
Spravodajský web Nour News, napojený na iránsku Najvyššiu národnú bezpečnostnú radu, označil zabitie Haníju v Teheráne za „nebezpečný hazard“. „Prekročenie červených čiar bolo pre nepriateľa vždy nákladné,“ dodal. Sústrasť v súvislosti s úmrtím Haníju medzitým v stredu vyjadrilo aj libanonské militantné hnutie Hizballáh, píše Reuters.
K zabitiu lídra teroristického hnutia Hamas Ismáíla Haníju sa vyjadril jeden z izraelských ministrov, krajne pravicový Amichaj Elijahu, ktorý to označil za správnu vec. Informuje o tom dnes server The Times of Israel (ToI), podľa ktorého izraelský premiér Benjamin Netanjahu dal pokyn svojej vláde, aby sa k tejto veci nevyjadrovala. Podľa Hamasu jeho lídra zabil v Teheráne Izrael.
„Už žiadne imaginárne ‚mierové‘ kapitulačné dohody, žiadne milosrdenstvo pre týchto synov smrti,“ napísal podľa ToI Elijahu na sieti X v príspevku spojenom s článkom informujúcim o Haníjovom zabití. „Haníjova smrť robí svet o niečo lepším miestom,“ dodal.
Rozsiahlejšia vojna na Blízkom východe nie je nevyhnutná, uviedol dnes americký minister obrany Lloyd Austin, ktorý je na návšteve Filipín, v súvislosti s rastúcim napätím v regióne. Šéf palestínskeho teroristického hnutia Hamas Ismáíl Haníja bol zabitý pri leteckom útoku v Teheráne. Hamas pripisuje zodpovednosť za tento úder Izraelu, s ktorým od vlaňajšieho 7. októbra bojuje v Pásme Gazy.
„Nemyslím si, že vojna je nevyhnutná. Na tom trvám. Myslím, že vždy existuje priestor a možnosti pre diplomaciu,“ povedal Austin novinárom počas návštevy Filipín. Na otázku, či môže potvrdiť informácie o údere, pri ktorom bol v Iráne zabitý Haníja, Austin odpovedal, že „nemá žiadne ďalšie informácie, ktoré by mohol poskytnúť“.
Spojené štáty by sa podľa Austina v prípade napadnutia Izraela postavili na jeho obranu. Na otázku, akú pomoc by USA poskytli v prípade, že by na Blízkom východe vypukol širší konflikt, Austin odpovedal, že Washington bude naďalej pomáhať brániť Izrael, ak by bol napadnutý, ale prioritou je zníženie napätia. „Nechceme, aby sa niečo také udialo. Budeme tvrdo pracovať na tom, aby sme sa ubezpečili, že robíme veci, ktoré pomôžu znížiť teplotu a riešiť problémy prostredníctvom diplomatických stretnutí,“ povedal Austin.
„Je to absolútne neprijateľná politická vražda a povedie k ďalšej eskalácii napätia,“ vyhlásil námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov. Podľa Bogdanova bude mať zabitie Haníju aj negatívny vplyv na rokovania o prímerí v Pásme Gazy. Rusko, ktoré má vzťahy s arabskými krajinami, Iránom i Hamasom a takisto aj s Izraelom, opakovane odsúdilo násilie v regióne a obvinilo Spojené štáty, že ignorujú potrebu vytvorenia nezávislého palestínskeho štátu.
Zavraždenie lídra Hamasu v iránskej metropole Teherán odsúdilo v stredu aj Turecko s tým, že cieľom tohto útoku bolo rozšíriť vojnu v Pásme Gazy na regionálnu úroveň, píše Reuters. „Opäť sa ukázalo, že vláda (izraelského premiéra Benjamina) Netanjahua nemá v úmysle dosiahnuť mier,“ uviedlo vo vyhlásení turecké ministerstvo zahraničných vecí.
Zdroj: topky.sk / Rumble RT / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…