domovina

Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska

Bývalé vlády poslali na Ukrajinu vojenský materiál za 700 miliónov eur, nie všetko bolo v súlade so zákonom. O analýze o darovaní Migov minister Jaroslav Naď vyslovene klamal. Hovorí o audite šéf Národného kontrolného úradu SR Ľubomír Andrassy v rozhovore s novinárkou Ankou Žitnou.

“Uplynulo tisíc dní od začiatku vojny na Ukrajine. Slovensko poslalo svojmu východnému susedovi vojenský materiál za 700 miliónov eur. Česko poslalo zo svojich armádnych skladov vojenský materiál v hodnote 7,3 miliardy českých korún, čo je zhruba 288 miliónov eur. Európska únia nám z Európskeho mierového nástroja kompenzovala len 82 miliónov,” pripomenula v úvode rozhovoru Žitná.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Koľko sme minuli na Ukrajinu?

“Najvyšší kontrolný úrad išiel do auditu preto, aby posúdil, či v rámci rozhodovania o darovaní štátneho majetku, vojenskej techniky- rozhodovali v súlade so zákonom. Nepozerali sme sa na to, či bolo logické darovať to. Rozhodnutia o pomoci Ukrajiny boli politické, my ako kontrolóri sme sa striktne držali toho, aby sme preverili, ako sa rozhodovalo o majetku za sumu 700 miliónov eur a či neboli porušené zákony a interné predpisy,” vysvetľuje predseda NKÚ. 

Dodáva, že síce pracujú so sumou 700 miliónov eur, ale k nej ešte treba pripočítať finančné náklady na odídencov z Ukrajiny, ktorých u nás žije zhruba 120 tisíc. “Len na náhrady spojené s ubytovaním, ktoré sa vyplácali slovenským občanom, ktorí ubytovali odídencov, išlo ďalších 75 miliónov eur,” dodáva šéf kontrolórov.

Pracuje sa s číslom 700 miliónov, ale ak by sa zobrali aj zdroje na pomoc odídencom, ktorých tu máme cca 120 tisíc, preverovali sa aj zdroje na ubytovanie, ktoré nedostávali Ukrajinci, ale slovenskí občania, ktorí poskytli ubytovanie pre odídencov. Ide o sumu zhruba 75 miliónov eur. Kontrolóri preverili celkovo trinásť uznesení o darovaní.

Aj munícia, ktorú Ukrajina nežiadala

“V polovici minulého desaťročia sme vyraďovali napríklad techniku, ktorá používala delostrelecké míny, náboje, tieto zbrane alebo táto technika, táto munícia mala byť dávno zlikvidovaná, ona nebola zlikvidovaná, bola na nejakých medziskladoch a zrazu, zo dňa na deň, z piatka do soboty, zo soboty do nedele, od večerných hodín do raňajších hodín sa rozhodlo, že z týchto skladov vezmeme muníciu, ktorú akože sme vyrobili, ktorá nebola že stará, akože sme vyrobili a darovali sme ju Ukrajine a zaučtovali sme, že táto technika je na úrovni 9 miliónov eur,” informuje Andrassy o munícii v hodnote 9 miliónov eur, o ktorú Ukrajina ani nežiadala a dodáva, že v tomto prípade išiel dotyčný za hranu zákona a prípad už rieši polícia.

Andrassy absolvoval aj niekoľkohodinové stretnutia aj s našim veľvyslancom, ktorý mu dal informáciu o tom, ako slovenská technika, ako jedna z mála, ktoré boli poskytnuté Ukrajine, vie pomáhať ukrajinskej armáde.

“Ak sme napríklad pri stíhačkách MiG-29, tak práve slovenské MiG-29, ktoré sme už na našom území nevedeli používať preto, lebo nám ruský strana stiahla technikov, stiahli nám všetky veci, ktoré sú potrebné preto, aby tieto stroje mohli lietať v našom zdruzdušnom priestore, tak my sme darovali Ukrajine a na Ukrajine tieto stroje lietajú dodnes. To, čo darovalo napríklad Polsko, to nedokázalo tam ani vzduchom prísť, to museli priniesť po zemi,” povedal o slovenskej pomoci ukrajine Andrassy.

Situácia bola skresľovaná

Pri S-300 kontrolóri preverovali aj to, že ak darujeme S-300 Ukrajine, ako bude zabezpečený vzdušný priestol Slovenskej republiky.

“Pri darovaní protiraketového systému S-300 sme preverovali aj to, ako bude zabezpečený vzdušný priestor Slovenska, ak darujeme protiraketové systémy. Bolo povedané, že slovenský vzdušný priestor bude okamžite chránený systémami od našich spojencov z NATO. Realita ukázala, že to takto nebolo. Niekoľko mesiacov sme riešili, ako ochránime náš vzdušný priestor. Požičané systémy sme nakoniec museli vrátiť a dnes ešte stále nemá SR chránený svoj vzdušný priestor svojím vlastným systémom. To je realita. Musia sa s ňou vysporiadať politici, to už nie je v rukách NKÚ,” hovorí Andrassy. Nemá problém hovoriť aj o neexistujúcej analýze na darovanie Migov, o ktorej klamal minister Naď. 

“Častokrát sú v politike rozhodnutia, ktoré nestáli na faktoch a ktoré potom situáciu skresľovali. Politikov za toto nemôžete riešiť z pohľadu trestného práva. Môžete však použiť to, čo je najdôležitejšie- dôvera verejnosti. Každý volič si musí zvážiť, či ešte bude dôverovať politikom, ktorí mu klamali. Ktorí svojimi rozhodnutiami pomáhali Ukrajine a ukrajinskému národu, na druhej strane však vytvárali priestor pre riziká z hľadiska obrany a bezpečnosti vlastnej krajiny,” dodal Andrassy. 

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

5 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

7 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

7 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

7 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

7 hodín ago