Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg medzitým v pondelok upozornil, že ukrajinskej armáde sa míňa munícia rýchlejším tempom, ako ju členovia NATO vyrábajú.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck v stredu kritizoval Švajčiarsko za odmietanie dodávok munície pre protilietadlové systémy Gepard na Ukrajinu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
„Niektoré krajiny stále majú muníciu, no z historických dôvodov sa ju zdráhajú dodávať Ukrajine,“ povedal Habeck v rozhovore pre týždenník Die Zeit. Dodal, že Nemecko o tejto veci so Švajčiarskom rokuje, no nedokáže pochopiť, prečo Bern nedodáva muníciu pre Gepardy.
Jeho vyjadrenie prišlo v čase rokovania ministrov obrany NATO v Bruseli o rýchlejších dodávkach munície a zbraní na Ukrajinu.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok upozornil, že ukrajinskej armáde sa míňa munícia rýchlejším tempom, ako ju členovia NATO vyrábajú. Aj preto v stredu oznámil rozhodnutie členov NATO o zvýšení výroby delostreleckej munície.
Nemecko sa už mesiace pokúša presvedčiť neutrálne Švajčiarsko, aby schválilo vývoz zásob munície pre delá Gepard. Vo Švajčiarsku ju vyrobila dcérska spoločnosť nemeckej zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall. Švajčiarsko to odmieta schváliť s odôvodnením, že by to ohrozilo jeho neutralitu.
Nemecký minister obrany Boris Pistorius v utorok oznámil, že Berlín podpísal s Rheinmetallom dohodu o výrobe munície v Nemecku. Zbrojárska spoločnosť v stredu potvrdila, že na jej základe vyrobí 300.000 delostreleckých nábojov pre Gepardy.
Minister uviedol, že „rokovania so Švajčiarskom trvali dlho, pričom Nemecko nakoniec dospelo k názoru, že „je lepšie ísť vlastnou cestou rýchlejšie, aby sme neboli od nich závislí“.
Švajčiarska vláda v piatok zamietla žiadosť Španielska o povolenie reexportu protilietadlových zbraní švajčiarskej výroby na Ukrajinu.
Madrid požiadal v januári Bern o povolenie poslať na Ukrajinu dva protilietadlové systémy vybavené 35-milimetrovými kanónmi. Švajčiarsko však žiadosť zamietlo. Rovnako to predtým urobilo v prípade Dánska a Nemecka, ktoré chceli Ukrajine na pomoc v boji proti ruským inváznym silám poslať obrnené vozidlá a muníciu švajčiarskej výroby.
Švajčiarsky parlament však momentálne skúma návrh zákona predložený 3. februára, ktorého cieľom je zmierniť toto obmedzenie o vývoze zbraní, informuje spravodajská televízia CNN.
Stanica zároveň pripomína, že Švajčiarsko už na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu porušilo princíp neutrality a prijalo voči Rusku rovnaké sankcie ako Európska únia, čo zdôvodnilo „mimoriadnou situáciou“.
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…