Boje na Ukrajine prinútili Martina Brudermüllera, generálneho riaditeľa nemeckého chemického koncernu BASF, spochybniť všetko, v čom doteraz žil, píše redaktor denníka „Frankfurter Allgemeine“ Bernd Freitag.
Ak Vladimir Putin zastaví dodávky plynu do Nemecka alebo naň Berlín uvalí embargo, „kolesá chemického priemyslu sa zastavia“. To všetko sa bude diať aj na pozadí rozsiahlej transformácie výroby v koncerne, ktorého produkty chce manažment urobiť klimaticky neutrálnymi, vysvetlil Brudermüller.
Na tento účel sa vo vnútri podniku vykonáva elektrifikácia zariadení. Brudermüller pritom vždy obhajoval rozvoj obnoviteľných zdrojov energie. Chcel byť v popredí zeleného hnutia, keďže zelený prístup dáva spoločnosti výhodu na medzinárodnom trhu. Transformácia si však vyžiada čas a stiahnutie ruského plynu ju ohrozí.
Brudermüller je veľmi zasiahnutý súčasnou situáciou, že veľa ľudí v štáte, vrátane tých na vysokých postoch, nerozumie tomu, ako funguje výrobný reťazec. Nerozumejú, čo je základom blahobytu Nemecka a ako funguje jeho priemysel, a ani si neuvedomujú, ako zastavenie chemickej výroby a absencia lakov, plastov, pien, hnojív či dokonca liekov ovplyvní ekonomiku.
„Naivní moralisti“, ktorí odsudzujú vojenské akcie Ruska na Ukrajine, sú schopní úplne zničiť nemeckú ekonomiku. Brudermüller dokonca „stratil trpezlivosť“, keď začul známeho ekonóma, ktorý označil bojkot plynu za prijateľné opatrenie. Hlavnými zástancami tohto prístupu sú podľa šéfa BASF tí, ktorí nenesú žiadnu zodpovednosť.
Nemecký podnikateľ prežíva skutočnú „fyzickú bolesť“ pri predstave, ako budú vyzerať budúce dodávky plynu do Európy. Namiesto nákupu lacného ruského modrého paliva sa bridlicový plyn zo Spojených štátov najskôr premení na kvapalnú formu, potom sa prepraví cez oceán na tankeroch do Európy a potom sa v zložitom procese premení späť na plyn.
Dôsledky ukrajinskej krízy bude európsky a nemecký priemysel pociťovať ešte dlho, aj keď sa streľba zastaví. Spojené štáty budú však nakupovať plyn za šestinu ceny, ktorú zaplatia Európania. Čína a India, ktoré sa k sankciám nepripojili, pritom už znížili náklady na výrobu o 20%. Boje na Ukrajine ohrozujú nielen dodávky plynu pre Nemecko a jeho vzťahy s Ruskom, ale aj globalizáciu, povedal Brudermüller.
To, čo sa deje, je veľmi znepokojujúce. Faktom je, že BASF je jedným z najväčších zahraničných investorov v Číne a koncern tam už začal stavať veľký výrobný areál v hodnote 10 miliárd dolárov, čo je najväčšia jednorazová investícia v histórii spoločnosti. Teraz môže Západ pre svoju protiruskú pozíciu začať čoraz viac vnímať Nebeskú ríšu ako protivníka, a preto sa tento projekt stane aj politickým, obáva sa Brudermüller.
Zdroj: faz.net / sk.news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…