Izraelská armáda zabila novinára agentúry Reuters a zranila ďalších reportérov. Irán vyzýva Izrael, aby zastavil útoky na Gazu, inak sa vojna rozšíri do ďalších častí Blízkeho východu.
Červený kríž je „zhrozený“ ľudským utrpením, ktoré vyvolala vojna medzi palestínskym militantným hnutím Hamas a Izraelom, ktorý sa medzitým pripravuje aj na očakávanú pozemnú ofenzívu do palestínskej enklávy, pričom do pohraničia nasadil desiatky tisíc vojakov.
Šéf palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismaíl Haníja obvinil v sobotu Izrael, že sa dopúšťa vojnových zločinov a bráni vstupu humanitárnej pomoci do pásma Gazy.
Jeho vyjadrenia prišli v čase, keď Izrael podniká vzdušné útoky na túto palestínsku enklávu v reakcii na koordinované útoky Hamasu na izraelské územie, informuje TASR podľa agentúry AFP.
„Nepriateľské akcie Izraela vyúsťujú do vojnových zločinov,“ uviedol Haníja v liste adresovanom generálnemu tajomníkovi Organizácie Spojených národov (OSN) Antóniovi Guterresovi. Znenie listu bolo zverejnené na webovej stránke spravovanej hnutím Hamas.
Za uplynulých 24 hodín zahynulo počas útokov Izraela na pásmo Gazy najmenej deväť rukojemníkov zajatých Hamasom, uviedlo v sobotu toto militantné palestínske hnutie vo vyhlásení.
Rukojemníkov zajali ozbrojenci Hamasu počas bezprecedentného útoku na územie Izraela v sobotu 7. októbra.
Brigády Izzedín al-Kassám, ozbrojené krídlo Hamasu, bez uvedenia ďalších podrobností spresnili, že počas izraelských „úderov na miesta, kde boli držaní rukojemníci“, zahynulo najmenej päť Izraelčanov a štyria cudzinci.
Na 22 tak stúpol odhadovaný počet obetí na životoch v radoch približne 150 rukojemníkov zajatých Hamasom, píše AFP. Okrem Izraelčanov sú medzi nimi i mnohí cudzinci a osoby s dvojakým občianstvom.
Predpokladá sa, že izraelská armáda v severnom sektore pásma Gazy podnikne pozemnú operáciu proti radikálnemu hnutiu Hamas, ktoré pred týždňom podniklo prekvapivý vpád na územie Izraela, pričom boli zabité stovky izraelských civilistov i vojakov a ďalšie desiatky boli vzaté do zajatia a zavlečené do pásma Gazy.
Severnú časť tejto blokovanej palestínskej enklávy už na výzvu izraelskej armády opustili tisícky civilistov.
Tisícky ľudí sa v sobotu zišli v centrálnej časti britskej metropoly Londýn, aby vyjadrili podporu Palestínčanom aj napriek varovaniam polície, že prípadní stúpenci palestínskeho hnutia Hamas môžu čeliť zadržaniu.
Účastníci demonštrácií sa v sobotu ráno zhromaždili neďaleko centrály stanice BBC a pochodovali naprieč Londýnom. Poobede sa očakávali súvisiace zhromaždenia neďaleko britského parlamentu aj sídla premiéra Rishiho Sunaka.
Podľa AFP niektorí z demonštrantov ukazovali palestínsku vlajku a transparenty s heslami ako „sloboda pre Palestínu“, „koniec masakru“ a „sankcie pre Izrael“.
„Myslím si, že všetci ľudia na celom svete, nielen v Británii, musia povstať a vyzvať na ukončenie tohto šialenstva. V opačnom prípade by sme v najbližších dňoch mohli byť svedkami katastrofy,“citovala AFP predsedu iniciatívy „Priatelia al-Aksá“, ktorý sa zúčastnil na demonštrácii.
Protestný pochod prichádza v čase, keď Izrael zintenzívňuje odvetné útoky na pásmo Gazy s cieľom zničiť kapacity hnutia Hamas, ktorého militanti minulú sobotu podnikli do Izraela masívny vpád a bezhlavo zabíjali izraelských vojakov i civilistov a desiatky ďalších odvliekli.
Izrael sa zároveň pripravuje aj na očakávanú pozemnú ofenzívu do palestínskej enklávy, pričom do pohraničia nasadil desiatky tisíc vojakov.
Metropolitná polícia v Londýne už pred spustením demonštrácií nasadila do ulíc vyše 1000 policajtov v dôsledku obáv, že sa konflikt na Blízkom východe môže odzrkadliť aj do Británii.
Britská vláda od útoku Hamasu zaznamenala v krajine nárast zločinu a incidentov súvisiacich s antisemitizmom. Polícia v piatok juhovýchodnom grófstve Sussex zadržala 22-ročnú ženu, ktorá údajne vystúpila s prejavom na podporu palestínskeho islamistického hnutia.
Červený kríž je „zhrozený“ ľudským utrpením, ktoré vyvolala vojna medzi palestínskym militantným hnutím Hamas a Izraelom.
Medzinárodné hnutie Červeného kríža a Červeného polmesiaca v spoločnom vyhlásení v sobotu zároveň uviedlo, že jeho dobrovoľníci neopustia tých, ktorí ich najväčšmi potrebujú.
Hnutie vyzvalo obe strany konfliktu, aby sa pridržiavali medzinárodného humanitárneho práva, chránili civilistov a umožnili humanitárnym organizáciám zmierniť rastúcu vlnu utrpenia.
Tisícky Palestínčanov v sobotu ušli zo severnej časti Gazy po tom, čo ich izraelská armáda upozornila, aby oblasť opustili pred očakávanou pozemnou ofenzívou proti Hamasu.
„Nič nemôže ospravedlniť strašnú stratu civilných životov, ku ktorej došlo v Izraeli počas uplynulého víkendu… Ale takáto tragédia nemôže ospravedlniť neobmedzené ničenie Gazy,“uvádza vo vyhlásení Červený kríž.
„Sme hlboko znepokojení výzvou na relokáciu v Gaze. Naši dobrovoľníci odmietajú odísť a opustiť tých, ktorí ich najviac potrebujú. Musia byť chránení – aby mohli chrániť iných,“ dodal.
Militanti Hamasu zabili počas útoku na území Izraela viac než 1300 ľudí, čo vyvolalo masívne bombardovanie cieľov tohto hnutia v Gaze. Nálety si v tejto palestínskej enkláve vyžiadali už viac než 2200 obetí.
Červený kríž uviedol, že na všetkých stranách vládne „zničujúce“ ľudské utrpenie a v medzinárodnom humanitárnom práve „neexistuje žiadna hierarchia v bolesti a utrpení“.
„Tieto pravidlá existujú, aby pomohli zachovať ľudskosť v najtemnejších chvíľach, a dnes ich zúfalo treba dodržiavať. Sú a mali by zostať naším kompasom, aby sme zabezpečili, že ľudstvo bude na prvom mieste,“ cituje z vyhlásenia AFP.
Za cezhraničnou paľbou medzi Izraelom a Libanonom, počas ktorej zahynul reportér agentúry Reuters a zranenia utrpeli ďalší novinári, bol Izrael, uviedla v sobotu libanonská armáda. TASR informuje podľa agentúry AFP.
„Izraelský nepriateľ vystrelil raketový náboj, ktorý v piatok zasiahol civilné vozidlo patriace mediálnemu tímu, čo viedlo k smrti Issáma Abdalláha,“ reportéra Reuters-u, ako aj k zraneniu niekoľko ďalších novinárov, uviedli libanonské ozbrojené sily vo vyhlásení.
Izraelská armáda v sobotu vyjadrila „veľkú ľútosť“ v súvislosti so smrťou novinára agentúry Reuters, ktorý zahynul počas cezhraničnej paľby pozdĺž hranice medzi Izraelom a Libanonom.
„Smrť novinára nás veľmi mrzí,“ povedal reportérom hovorca Izraelských obranných síl (IDF) Richard Hecht.
AFP pripomína, že izraelská armáda sa napriek tomu k zodpovednosti za incident doposiaľ neprihlásila. „Skúmame to,“ dodal Hecht. Pri incidente utrpelo zranenia šesť ďalších novinárov; boli medzi nimi aj reportéri agentúry AFP.
Podľa televízie CNN mali novinári v čase paľby izraelských síl na Libanon ochranný odev s jasným označením „Press“. Medzi zranenými boli aj novinári stanice al-Džazíra.
Zhruba v tom istom čase – približne o piatej hodine popoludní miestneho času – IDF informovali, že delostrelecky ostreľovali územie Libanonu po tom, čo v blízkosti izraelského kibucu Hanita explodovalo pohraničné oplotenie.
Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján v sobotu upozornil, že na Irán napojené ozbrojené skupiny v regióne sú „plne pripravené“ reagovať na akýkoľvek krok Izraela.
Abdollahján to vyhlásil v sobotu na záver svojej cesty v Sýrii, Iraku a Libanone, kde má Irán veľký vplyv a na ktorých území sú nasadené desaťtisíce bojovníkov podporovaných Iránom.
Vyzval Izrael, aby zastavil svoje útoky na Gazu, pričom varoval, že ak sa do bojov pripojí Hizballáh, vojna by sa mohla rozšíriť do ďalších častí Blízkeho východu. Podľa jeho slov tak Izrael zažije „obrovské zemetrasenie“.
Podľa denníka Abdollahján v sobotu novinárom v Bejrúte povedal, že sa stretol s vedením Hizballáhu a informoval ho, že Hizballáh v Libanone „je vo výbornom stave a je plne pripravený reagovať na trestné činy sionistickej entity (označenie používané pre Izrael)“.
„Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zastavili sionistické zločiny v Gaze,“ avizoval Abdollahján, ktorý sa počas návštevy Bejrútu stretol aj s vodcom Hizballáhu Hasanom Nasralláhom.
Agentúra Reuters uviedla, že šéf iránskej diplomacie počas svojej cesty po regióne opakovane upozorňoval, že „páchanie zločinov proti Palestínčanom“ nezostane bez odpovede od „zvyšku osi“. Konanie Izraela pritom označoval za „vojnové zločiny“.
Abdollahján vo svojom vyjadrení pred novinármi nešpecifikoval, čo má na mysli pod „zvyškom osi“, ale podľa Reuters hovoril zrejme o spojenectve medzi Iránom, palestínskymi militantnými skupinami, Sýriou, libanonskou militantnou skupinou Hizballáh a ďalšími frakciami.
Izrael útočí na pásmo Gaze v odvete za raketové ostreľovanie svojho územia a vpád kománd Hamasu, ktoré si na izraelskej strane od minulej soboty vyžiadali životy najmenej 1300 ľudí, čo je najvyššia bilancia útokov v histórii Izraela. Pri izraelskej odvete prišlo o život viac ako 2200 Palestínčanov.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov budúci týždeň navštívi Katar, kde bude rokovať o oslobodení izraelských rukojemníkov zajatých palestínskym hnutím Hamas v pásme Gazy. S odvolaním na ruské médiá o tom v sobotu informovala agentúra AFP.
Podľa ruskej agentúry RIA Novosti Bogdanov nevylúčil stretnutie so zástupcami hnutia Hamas. Takáto schôdzka totiž prebehla vždy, keď Katar navštívil.
„Ak si to (Hamas) želá, vždy budeme udržiavať kontakt. Navyše v súčasnej situácii je takéto stretnutie užitočné na riešenie praktických otázok vrátane prepustenia rukojemníkov,“ povedal Bogdanov.
Moskva dosiaľ opatrne odsudzovala násilie z oboch strán konfliktu medzi Izraelom a Hamasom. Zároveň opätovne navrhla stať sa potenciálnym sprostredkovateľom riešenia vzhľadom na to, že podľa AFP udržiava s obomi blízke vzťahy.
„Rusko môže (pomôcť) vďaka tomu, že sme mali s Izraelom za posledných 15 rokov dobré vzťahy,“povedal ruský prezident Vladimir Putin v piatok na návšteve Kirgizska.
Šéf Kremľa zároveň varoval, že očakávaná pozemná ofenzíva izraelských síl proti palestínskym militantom v pásme Gazy povedie k „neprijateľným“ civilným obetiam. „Najdôležitejšie je teraz zastaviť krviprelievanie,“ deklaroval Putin.
Rusko v piatok predložilo Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie, ktorá žiada „humanitárne prímerie“ a prepustenie rukojemníkov zadržiavaných islamistickou organizáciou Hamas v pásme Gazy.
Moskva dlhodobo agituje za vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu, čo považuje za jediné možné riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.
Zdroj: pluska.sk (1), (2), (3) / topky.sk / info.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…