V Nigeri sa odohral vojenský puč. Prezidenta Mohameda Bazouma v stredu zadržala v hlavnom meste Niamey prezidentská stráž. Šéf prezidentskej ochranky sa medzitým vyhlásil za lídra v štáte.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken ponúkol zvrhnutému prezidentovi Nigeru Mohamedovi Bazoumovi vytrvalú podporu Washingtonu. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.
Blinken varoval tých, ktorí prezidenta zadržiavajú, že je ohrozená „pomoc v hodnote stoviek miliónov dolárov“ pre Niger, uviedlo v piatok americké ministerstvo zahraničia.
Šéf americkej diplomacie končí turné po viacerých krajinách v Tichomorí, pričom k osudu prezidenta Bazouma sa počas tejto ocesty vyslovil už druhýkrát. Ponúkol mu „nepretržitú podporu“ Ameriky po vojenskom prevrate. Vo vyhlásení to uviedol hovorca ministerstva Matt Miller.
Blinken v osobitnej výzve bývalému vodcovi Nigeru Mahamadouovi Issoufouovi vyslovil poľutovanie, že „tí, ktorí zadržiavajú Bazouma, ohrozujú roky úspešnej spolupráce a stovky miliónov dolárov pomoci“, povedal Miller.
Prezidentská ochranka zajala Mohameda Bazouma v stredu. Pozastavila fungovanie „všetkých inštitúcií“ v tejto západoafrickej krajine, uzavrela hranice a zaviedla zákaz nočného vychádzania a demonštrácií. V piatok sa za nového lídra Nigeru vyhlásil veliteľ prezidentskej ochranky Abdourahaman Tchiani.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok odsúdil prevrat v západoafrickom štáte Niger, keď vojaci zadržali prezidenta Mohameda Bazouma, a označil ho za „nebezpečný“ pre celý región Sahel.
Oslobodenie nigérijskej hlavy štátu žiadajú tiež OSN, Európska únia a USA. Niger pre Spojené štáty a Francúzsko predstavuje kľúčového spojenca v boji proti násiliu islamistických skupín, ktoré Sahel dlhodobo sužuje.
Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova sa na rusko-africkom summite, ktorý je v Petrohrade, o nigerskom prevrate „veľmi aktívne diskutovalo“. Telegramové kanály spojené s wagnerovcami vo štvrtok oslavovali prevrat v Nigeri ako príležitosť na rozšírenie ich vplyvu v Saheli prostredníctvom posilnenia väzieb s novým vojenským vedením.
Niger je chudobná púštna krajina, kde sa od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1960 uskutočnili štyri úspešné prevraty a viacero neúspešných pokusov o puč. Súčasný politický chaos v krajine môže spomaliť tamojší boj proti džihádistom a prispieť k zvýšeniu ruského vplyvu v západnej Afrike.
Zdroj: info.sk / InfoVojna
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…