domovina

Šéf brannobezpečnostného výboru Krúpa po rokovaní o migrantoch a zavedení kontrol na hraniciach s Českom a Rakúskom vyzval Mikulca, aby z funkcie ministra vnútra odstúpil

Roman Mikulec (OĽaNO) vyhlásil, že problematiku na výbore komplexne, vecne a pragmaticky vysvetlil. Minister vnútra trvá na tom, že zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach Schengenu nezastaví nelegálnu migráciu a treba ju riešiť v krajinách pôvodu. Apeluje na riešenie témy na úrovni Európskej únie. 

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) by mal odstúpiť, skonštatoval predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (SaS). Uviedol to po štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí výboru, kde Mikulec vysvetľoval situáciu s migračnou vlnou a dôvody dočasného obnovenia hraničných kontrol zo strany Rakúska a Česka.

Ministerstvo podľa poslanca nie je schopné adekvátne reagovať na migračné toky smerujúce cez Slovenskú republiku. Vidí tiež ďalšie Mikulcove zlyhania. Nevylučuje ďalšie kroky, podpisy za jeho odvolávanie však zatiaľ nezbiera.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Mikulec trvá na tom, že problematiku na výbore komplexne, vecne a pragmaticky vysvetlil.

„Predseda výboru dnes na rokovaní výboru dokázal svoju nekompetentnosť a zaujatosť. V pozícii predsedu výboru si rieši svoje komplexy miesto toho, aby sa zameral na podstatu veci. Svojimi zavádzajúcimi a manipulatívnymi vyjadreniami si zrejme naháňa stratené hodnoty, o ktorých hovoril, keď prešiel do strany SaS. Zjavne ich nikdy nemal a ani nenašiel,“ skonštatoval Mikulec.

Ako dodal, je mu ľúto, ak jeho vysvetlenia na výbore poslanec nepochopil.

„Konečne by sa mal nad sebou zamyslieť a vyvodiť politickú zodpovednosť. Nestačí byť ministrom len tým, že uvoľním ruky polícii,“ povedal Krúpa o Mikulcovi.

Ako skonštatoval, ministerstvo vnútra pri každej krízovej situácii len reaguje a nie je dopredu pripravené na jej zvládnutie. 

Slovensko by podľa Krúpu malo robiť maximum pre utlmenie migračných tokov. Nevidí odhodlanie veci riešiť. Ako podotkol, efektívne riešenie môže prísť až o niekoľko týždňov či mesiacov. Za nezvládnutý považuje aj prvý nápor utečencov z Ukrajiny, čo vyústilo podľa neho do uzatvárania rôznych pochybných zmlúv.

Podpredsedníčka výboru a exministerka vnútra Denisa Saková (nezaradená) zopakovala, že Mikulec na svojej stoličke nemá čo robiť. Mal podľa nej už dávno odstúpiť sám. Zavedením dočasných hraničných kontrol zo strany Česka a Rakúska podľa nej obyvatelia Slovenska prišlo o najcennejšiu výhodu Schengenu – voľný pohyb.

„Po prvé je to hanba na európskej úrovni a po druhé je to absolútne zlyhanie, čo sa týka zodpovednosti ministerstva vnútra a zachovania Schengenu a hlavne voči občanom,“ podotkla. V súčasnej situácii sa riešia podľa nej už len dôsledky.

Minister vnútra trvá na tom, že zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach Schengenu nezastaví nelegálnu migráciu a treba ju riešiť v krajinách pôvodu. Apeluje na riešenie témy na úrovni Európskej únie.

Spoločné stanovisko krajín chce koordinovať na pondelkovom rokovaní ministrov vnútra V4 v Bratislave. Navrhnúť chce spoločné hliadky na maďarsko-srbskej hranici. Apeluje aj na prítomnosť Frontexu na vonkajšej hranici.

Mikulec chce, aby sa Maďarsku pomohlo pri ochrane hranice so Srbskom

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) verí, že pondelkové (3. 10.) rokovanie ministrov V4 povedie k prijatiu jeho návrhu, aby krajiny spoločne posilnili kontroly na maďarsko-srbskej hranici. Uviedol to po zasadnutí mimoriadneho Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť.

Samotné hraničné kontroly vnútri Schengenu podľa neho nevyriešia migráciu ako takú, môžu akurát prispieť k zmene tranzitnej trasy. Potrebu vidí v riešení na úrovni celej Európskej únie a ochrane vonkajších hraníc schengenského priestoru.

„Napriek tomu, že Česko a Rakúsko zaviedli kontroly, sme v kontakte a aj pondelkové rokovanie je dôsledok koordinácie. Každý z nás si uvedomuje, že sám to nikto z nás nezvládne. Nedá sa hermeticky uzavrieť hranicu. Migrácia sa musí riešiť v krajinách jej pôvodu,“ vyhlásil Mikulec.

Pomoc už ponúkol maďarskej strane a verí, že sa pridajú aj českí a rakúski kolegovia. „Aby sa pomohlo Maďarsku zabezpečiť ich vonkajšiu hranicu so Srbskom. Myslím si, že toto je riešenie, ktoré vie pomôcť, a de facto vie pomôcť aj ČR a Rakúsku,“ povedal a podčiarkol potrebu diskusie.

Tvrdí, že už dva roky hovorí o potrebe aktívnejšieho prístupu zo strany Európskej komisie pri readmisných dohodách a rokovaniach s Tureckom, Afganistanom či Sýriou. Dodal, že tlačia na Maďarsko aj pri dodržiavaní readmisných dohôd. Pomohlo by nám to však podľa jeho slov len v tom, že by sme Maďarsku vrátili tých migrantov, ktorých zadržíme.

Kontroly z našej strany na hranici s Maďarskom by podľa neho k ničomu neviedli. Tvrdí, že migrantov, ktorí už sú na ceste, to nezastaví. Vysvetlil, že ich ani nemôžeme dlhodobo zadržiavať, navyše u nás nechcú ostať, ale ísť do ďalších európskych krajín. Preto apeluje na zabezpečenie vonkajšej hranice Schengenu.

„Tak, ako my máme zabezpečenú hranicu s Ukrajinou, tak musia aj ostatné krajiny zabezpečiť svoje vonkajšie hranice,“ poznamenal.

Minister pripomenul, že rezort už prijal opatrenia a zintenzívnili sa kontroly, pričom sa zaviedli aj spoločné hliadky s Maďarskom.

„Z môjho pohľadu zavedenie kontrol vnútorných hraníc neprinesie výsledok,“ uviedol. Deklaroval ale, že sme na to pripravení.

Vysvetlil tiež, že aktuálne ide o problém sekundárnej, nie nelegálnej migrácie a je potrebné aj riešenie zo strany Európskej komisie a celej Únie. V tomto smere rozumie aj ČR a Rakúsku a verí, že aj ich kroky s obnovením kontrol na vnútorných hraniciach Schengenu môžu vyvinúť tlak na komisiu.

Zdroj:ta3.com / info.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

31 minút ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

35 minút ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

14 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

16 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

16 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

16 hodín ago