Európa

Scholzova vláda varovala Srbsko: Buď si vyberiete EÚ alebo Rusko, oboje mať nemôžete!

Otázka neznie, či chceme vstúpiť do EÚ, ale či EÚ chce Srbsko,“ povedal v októbri minister vnútra Aleksandar Vulin pre spravodajský portál Novosti. „Som presvedčený, že priateľstvo s Ruskom má najväčší význam a že bez neho riskujeme fyzický zánik Srbska,“ dodal. 

Nemecko varovalo Srbsko pred prehlbovaním vzťahov s Ruskom a upozornilo ho, že by to mohlo zmariť jeho snahu o vstup do Európskej únie, uviedol pod podmienkou anonymity v utorok (1. novembra) nemecký vládny zdroj. Informuje o tom portál Euractiv.

Vo štvrtok sa bude v Berlíne konať samit o západnom Balkáne, ktorého cieľom je posilniť vzťahy so šiestimi krajinami regiónu. Vysokopostavený nemecký predstaviteľ uviedol, že Belehrad sa musí rozhodnúť, na koho strane stojí: Moskvy alebo EÚ.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Vzťahy so Srbskom sú zložité – sú v nich svetlé aj tienisté stránky,“ povedal zdroj, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity. „Vzťahy Srbska s Ruskom patria k tým tienistým.“

Zdroj uviedol, že nemecká vláda bola napríklad nemilo „prekvapená a zároveň i sklamaná“, keď srbský minister zahraničných vecí Nikola Selakovič v septembri podpísal so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom dohodu o vzájomných konzultáciách v oblasti zahraničnej politiky.

Nemecký úradník ďalej podľa Euractivu uviedol, že nastal čas, aby srbský prezident Aleksandar Vučič vystúpil zo svojho tieňa.

„Ak sa vydá na cestu do Európy, bude mať podporu, a to zo strany EÚ ako celku ako aj nemeckej vlády,“ povedal zdroj.

„Ak si vyberie inú cestu, bude to mať následky“ pre budúcnosť Belehradu v EÚ, povedal úradník.

Srbsko je od roku 2012 kandidátom na vstup do Európskej únie, ale jeho vyhliadky sa bez normalizácie vzťahov s Kosovom považujú za bezútešné. Belehrad neakceptuje vyhlásenie nezávislosti väčšinovo albánskeho Kosova z roku 2008. Mimochodom, Slovensko je jednou z mála krajín EÚ, ktoré Kosovo takisto neuznalo.

Napätie medzi euroblokom a Belehradom sa vystupňovalo v dôsledku vojny na Ukrajine, pričom mnohí Srbi sympatizujú s tradičným spojencom – Ruskom. Belehrad na pôde OSN odsúdil inváziu na Ukrajinu, ale odmietol sa pripojiť k európskym sankciám voči Moskve.

Na štvrtkovom samite v Berlíne, ktorý organizuje nemecký kancelár Olaf Scholz, sa zúčastnia predsedovia vlád či hlavy štátov Albánska, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severného Macedónska, Čiernej Hory a Srbska, ako aj lídri EÚ.

Účastníci zo západného Balkánu majú podpísať tri dohody: o vzájomnom uznávaní dokladov totožnosti, vysokoškolských diplomov a profesijných osvedčení.

Srbský prezident Vučič minulý mesiac vyhlásil, že Nemecko a Francúzsko ponúkli Srbsku „urýchlenie“ cesty k členstvu v EÚ, ak uzná nezávislosť Kosova.

„Myslia si, že sa tým vyrieši jedna z vnútorných otázok Európy… [ale] Srbsko nebude akceptovať členstvo Kosova v OSN z ústavných aj iných dôvodov,“ zdôraznil prezident počas televízneho príhovoru k národu.

„Otázka neznie, či chceme vstúpiť do EÚ, ale či EÚ chce Srbsko,“ povedal v októbri minister vnútra Aleksandar Vulin pre spravodajský portál Novosti. „Som presvedčený, že priateľstvo s Ruskom má najväčší význam a že bez neho riskujeme fyzický zánik Srbska,“ dodal.

Zdroj: trend.sk / rt.com / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Vírus digitálnej demencie

Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…

6 hodín ago

Vojna je obchod

Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…

6 hodín ago

Partnerstvo v neistých časoch: Slovensko a Nemecko na geopolitickej mape

Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…

6 hodín ago

Vojna v Iraku

Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…

6 hodín ago

Kyjevský režim sa pripravuje znížiť vekovú hranicu pre mobilizáciu na 18 rokov

Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…

6 hodín ago

Mraky na březích Dněstru: bude Moldavsko riskovat útok na Podněstří?

Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…

6 hodín ago