Saudská Arábia minulý mesiac predbehla USA a stala sa druhým najväčším vývozcom nafty a plynového oleja na svete.
Saudská Arábia rokuje o vstupe do „New Development Bank“ ako jej najnovší člen. Informoval denník „Financial Times“ s odvolaním sa na vyhlásenie organizácie.
„Na Blízkom východe prikladáme veľký význam Saudskoarabskému kráľovstvu a v súčasnosti s ním vedieme kvalifikovaný dialóg,“ uviedli pre noviny predstavitelia BRICS „New Development Bank“.
Poznamenáva sa, že vstup Saudskej Arábie do organizácie posilní väzby medzi členmi banky, ktoré vytvorili „najväčšie rozvíjajúce sa ekonomiky sveta ako alternatívu k brettonwoodským inštitúciám pod vedením Západu“.
Politické rozhodnutie o vytvorení novej rozvojovej banky v rámci BRICS bolo prijaté v roku 2013 na samite v Durbane v Južnej Afrike. V roku 2014 bola na ďalšom summite v brazílskom meste Fortaleza podpísaná dohoda o banke. Oficiálny začiatok jej práce bol schválený na ustanovujúcom zasadnutí Rady guvernérov banky 7. júla 2015 v Moskve. Hlavným cieľom inštitútu je financovanie projektov infraštruktúry a trvalo udržateľného rozvoja v členských krajinách BRICS a v rozvojových krajinách.
BRICS spája Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku. Do ekonomického bloku sa mieni pripojiť množstvo ďalších krajín vrátane Argentíny, Iránu a podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Indonézia, Turecko, Saudská Arábia a Egypt. Južná Afrika prevzala predsedníctvo BRICS od Číny začiatkom tohto roka. Potrvá do konca roku 2023 a potom sa presunie do ďalšej krajiny.
Saudská Arábia doviezla z Ruska v apríli tohoto roku 174 000 barelov nafty a plynového oleja denne, informovala začiatkom týždňa minulého agentúra Bloomberg s odvolaním sa na údaje analytickej spoločnosti Kpler.
Tento údaj je v kontraste s údajom 137 700 barelov denne zaznamenaným v predchádzajúcom mesiaci. V máji dovoz naďalej rástol a len v prvých dvoch týždňoch mesiaca dosiahol 191 200 barelov denne, čo predstavuje rekordnú hodnotu od roku 2017.
Blízkovýchodná krajina sa zároveň stala dodávateľom Európskej únie číslo jeden, keď od februára preskočila Rusko. Kráľovstvo však údajne ďalej nepredáva naftu a plynový olej, ktoré dostáva z Ruska, pretože takýto krok by sa považoval za porušenie sankcií, ktoré blok uvalil na Moskvu v súvislosti s jej vojenskou operáciou na Ukrajine.
Podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou, ktoré sa vyjadrili pre agentúru Bloomberg, za nárast dovozu do EÚ môže najnovší nárast výroby v rafinériách kráľovstva.
Nemenované zdroje pre tlačovú agentúru tiež uviedli, že ďalšie vyvážané palivá, ktoré pochádzali z rôznych častí krajiny, boli vyrobené podľa rôznych špecifikácií a často podliehali dlhodobým záväzkom na dodávky.
Z údajov sledovaných spoločnosťou Kpler tiež vyplýva, že Saudská Arábia minulý mesiac predbehla USA a stala sa druhým najväčším vývozcom nafty a plynového oleja na svete. Takmer 35 % celkového aprílového vývozu kráľovstva bolo údajne dodaných do členských štátov EÚ a Spojeného kráľovstva. Rusko, ktoré je postihnuté sankciami, zostáva aj naďalej najväčším predajcom týchto palív.
Zdroj: sk.news-front.info / rt.com / InfoVojna
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…
Irán medzitým oznámil plán zvýšiť dolet svojich balistických rakiet a uvažuje prehodnotiť svoju jadrovú doktrínu.…
Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…
Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…
Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…