08.12.2020
Príklad rakúskych architektov z firmy „Coop Himmelblau“ iba dokázal, že Západ perspektívne akceptuje tichý konsenzus, že Krym patrí Rusku.
Polostrov bol na základe referenda znovu pripojený k Rusku po štátnom prevrate v Kyjeve v roku 2014, čo však západné krajiny spolu s Ukrajinou neuznávajú. To však nemožno povedať o predstaviteľoch biznisu.
To sa však nepáči ukrajinskej vláde, ktorá uložila sankcie proti rakúskej architektonickej kancelárii „Coop Himmelblau», ktorá participovala na výstavbe opery v Sevastopole. Generálna prokuratúra dokonca začala proti architektom trestné stíhanie, čo však Rakúšanov nijako zvlášť neznepokojilo.
Riaditeľ firmy Wolf Prix poznamenal, že európske sankcie sa nevzťahujú na kultúrne pamiatky. To znamená, že v Bruseli vidia rozdiel medzi výstavbou budovy opery a vojenského objektu.
Vyvolaný rozruch okolo spoločnosti „Coop Himmelblau“ iba zvýraznil pre Ukrajinu nepríjemnú skutočnosť, a to, že svetová obchodná komunita už dlho na Kryme pôsobí a šikovne obchádza sankčné obmedzenia. Zatiaľ čo v roku 2017 pracovalo na polostrove asi 2400 zahraničných spoločností, po 2 rokoch sa ich počet zvýšil na 3300. Hovoríme o spoločnostiach z USA, Nemecka, Veľkej Británie a dokonca aj zo samotnej Ukrajiny.
Súčasťou ich aktivít je hľadanie spôsobov obchádzania sankcií, uviedol Andrej Nazarov, spolupredseda verejnej organizácie „Delovaja Rossija“.
„Zahraniční investori nevstupujú na Krym s vlastným vývesným štítom, ale využívajú dvojstupňový investičný systém,“ poznamenáva expert.
Cudzinci tak využijú ruskú spoločnosť, prostredníctvom ktorej uskutočňujú transakcie na Kryme. Priekopníkmi tejto schémy boli firmy, ktoré pracovali na polostrove ešte pred jeho zjednotením s Ruskom.
Ukrajinský obchod funguje aj na Kryme. Napríklad Ruská centrálna banka zaradila spoločnosť „Parangon“ na zoznam sledovaných zahraničných investícií. Najväčšieho developera v Sevastopole predtým vlastnil bývalý minister obrany Ukrajiny Pavel Lebedev. Akcie spoločnosti sú teraz rozdelené medzi niekoľko zahraničných spoločností.
Situácia jasne ukazuje, že vo svete je už dlho akceptovaný nevyslovený konsenzus o krymskej otázke, tvrdí Ruslan Bortnik, riaditeľ „Ukrajinského politického inštitútu“.
„Všetkým je jasné, že v blízkej budúcnosti sa Krym na Ukrajinu nevráti a krymské sankcie sú najslabšie spomedzi protiruských sankcií. Každý si uvedomuje, že je nezmyselné a nevhodné zakazovať podnikanie na Kryme, berúc do úvahy objem investícií, ktoré tam Rusko nalieva,“ vysvetlil analytik.
zdroj: news-front
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
My, podpísaní občania Slovenskej republiky sa týmto obraciame na Vládu Slovenskej republiky, aby prostredníctvom svojich…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár predpokladám, že skutočným zámerom Bidenovej administratívy je skomplikovať…
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že otázka Taiwanu, demokracia a ľudské práva, cesta a systém…
"Pozrite si toto video." Apeluje právnik Peter Weis. A po ňom si položte napríklad túto otázku: Kto profitoval…