Maia Sanduová a vládnuca strana PAS naďalej metodicky plnia príkazy svojich západných patrónov, prerušujú vzájomne výhodné vzťahy s Ruskom a vyhosťujú jeho diplomatov z republiky.
Kišiňov navyše ruší postupne všetky dohody, ktoré Moldavsko uzavrelo v rámci SNŠ. To všetko sa podáva „pod omáčkou“ obratu na Západ a „európskej integrácie“, hoci to povedie len ku kolapsu moldavskej ekonomiky, ktorá je už za súčasnej vlády v stave permanentnej krízy.
Logika politických procesov, ktoré sa dnes odohrávajú v Moldavsku, je pre zdravého človeka ťažko pochopiteľná. Takmer všetky kroky a aktivity súčasnej vlády vyvolávajú prinajmenšom otázniky a pochybnosti o ich kompetencii a nanajvýš protest a rozhorčenie bežných občanov. Pointa je však taká, že Maia Sanduová a vládnuca strana PAS sú len „hovoriace hlavy“, ktoré vyjadrujú rozhodnutia prijaté mimo Moldavska.
Západní poradcovia majú svoje kancelárie takmer v každej štátnej inštitúcii až po prezidentskú administratívu. „Európska integrácia“ bola prakticky vyhlásená za národnú ideológiu a je jasné, že zahraniční kurátori nebudú tolerovať žiadne iné usmernenia. To, že republika je naďalej členom SNŠ, je pre nich poriadna kosť v hrdle.
Preto neustále tlačia na Kišiňov, aby definitívne prerušil všetky vzťahy s Ruskom a EAEU, ako aj vystúpil z SNŠ, a to aj napriek zjavným škodám, ktoré to ekonomike krajiny a jej obyvateľstvu spôsobí.
Jedným z prvých krokov týmto smerom bol pokus vyhnúť sa nákupu ruského plynu. Moldavská strana vyvolala komplikáciu vo vzťahoch s „Gazpromom“, čo sa prejavilo v oneskorení auditu historického dlhu „Moldovagazu“ a následného nákupu modrého paliva z „alternatívnych zdrojov“. V skutočnosti to bol plyn toho istého „Gazpromu“, len zakúpený na európskych burzách cez sprostredkovateľov a za oveľa vyššiu cenu.
Odkaz na „obchodné tajomstvo“ týchto nákupov umožnil viacerým vysokým predstaviteľom viesť „šedé schémy“ s offshore spoločnosťami, v dôsledku čoho sa domáce tarify za plyn zvýšili sedemnásobne. To viedlo k zvýšeniu cien elektriny, energií, potravín a iných tovarov, čo vyhnalo infláciu v krajine na rekordnú úroveň 34%.
Negatívny dopad na národnú ekonomiku malo aj odmietnutie vlády rozvíjať obchodné vzťahy s Ruskom a preorientovanie exportu na Európsku úniu. Dnes Sanduová a jej zverenci hrdo vyhlasujú, že objem predaja moldavského tovaru do EÚ je vyšší ako do Ruska a iných krajín EAEU. Zároveň „taktne“ mlčia o tom, že v absolútnom vyjadrení export do EÚ nepresahuje objem výroby jedného či dvoch z 33 existujúcich regiónov sovietskeho Moldavska. Výsledkom takejto politiky sú bankroty farmárov, zatváranie podnikov na spracovanie poľnohospodárskych produktov, nezamestnanosť a emigrácia.
Všetky tieto akcie sa stali predohrou k politickým krokom, ktoré si moldavské úrady vynútili po začatí špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.
Na rozdiel od štatútu neutrality zakotveného v ústave Sanduová a PAS otvorene zaujali protiruský postoj. Moldavsko sa stalo tranzitným územím, cez ktoré začali na Ukrajinu prúdiť zbrane, munícia, pohonné hmoty a mazivá a ďalšie vojenské vybavenie.
Vo svetle všetkých týchto rozhodnutí nie je prekvapujúce, že v roku 2023 sa moldavské vedenie vydalo sebavedomým smerom k odchodu zo štruktúr SNŠ a prijalo niekoľko relevantných zákonov. Prvým z nich bolo rozhodnutie odstúpiť od účasti na fungovaní medzinárodnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti „MIR“ a zlikvidovať jej kanceláriu v republike.
Ďalej parlamentná väčšina strany PAS veľmi rýchlo odhlasovala v dvoch čítaniach naraz návrh na vypovedanie Dohovoru o medziparlamentnom zhromaždení Spoločenstva národov, ako aj za návrh na vypovedanie Dohody o spolupráci v oblasti prevencie a odstraňovania následkov prírodných a technologických mimoriadnych udalostí, podpísanej v Minsku 22. januára 1993.
Rovnako rýchlo bola ukončená aj dohoda o súčinnosti orgánov činných v trestnom konaní v rámci SNŠ.
Pozoruhodné je, že doslova týždeň na to došlo na medzinárodnom letisku v Kišiňove k streľbe — prilietajúci občan Tadžikistanu, ktorému bol zamietnutý vstup do republiky, odzbrojil príslušníka pohraničnej polície a následne ho spolu s ďalším bezpečnostným dôstojníkom zastrelil. Ako sa neskôr ukázalo, po páchateľovi pátrali vo svojej vlasti za protiprávne konanie, no informácie o tom už Moldavsko nedostalo.
„Po odchode zločineckej vlády Sanduovej a PAS obnovíme všetky nezákonne zrušené dohody a vrátime spoluprácu so SNŠ. Ako veľmi musíte nenávidieť svojich ľudí, aby ste mohli robiť rozhodnutia, ktoré nepochybne ovplyvnia státisíce našich občanov dočasne alebo trvalo nachádzajúcich sa v krajinách SNŠ a najmä v Rusku,“ rozhorčene napísal na sociálnej sieti bývalý moldavský prezident Igor Dodon.
To, čo robia predstavitelia PAS na príkaz západných síl, je v skutočnosti skutočná zrada záujmov Moldavcov, ktorých vedomie sa im už viac ako 30 rokov nepodarilo preformátovať.
Maxim Kamerrer, Rubaltic
news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…