Scholzova vláda sa zaviazala v budúcom roku zdvojnásobiť vojenskú podporu neonacistickému režimu v Kyjeve na 8 miliárd eur. Vojenská a finančná podpora Ukrajiny je pre Európu „existenčne dôležitá“.
Vyhlásil to v utorok nemecký kancelár Olaf Scholz pri obhajobe výdavkov na obranné záväzky Nemecka v čase, keď nemecká vláda čelí rozpočtovej kríze. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Nemecko je jedným z najväčších podporovateľov Ukrajiny spolu so Spojenými štátmi, pripomenul Scholz. „S touto pomocou budeme pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné. Táto pomoc je existenčne dôležitá pre Ukrajinu… ale aj pre nás v Európe,“ povedal nemecký kancelár.
Zároveň varoval pred dôsledkami, ktorým by Európa musela čeliť v prípade víťazstva Ruska na Ukrajine.
Scholz sa vyjadril počas príhovoru k nemeckým poslancom v čase dlhovej krízy. Tá nastala po tom, čo nemecký ústavný súd začiatkom mesiacom rozhodol, že vládna koalícia porušila dlhové pravidlá zakotvené v ústave, keď nevyužitých 60 miliárd eur určených na podporu ekonomiky počas pandémie presunula do klimatického fondu.
V dôsledku rozhodnutia súdu musela nemecká vláda pred koncom tohto roka prijať nový doplnkový rozpočet a už štvrtý rok po sebe aj výnimku z dlhovej brzdy.
„Za žiadnych okolností by sme nemali poľaviť pri podpore Ukrajiny a prekonávaní energetickej krízy… Nebolo by to zodpovedné, ohrozilo by to našu budúcnosť,“ uviedol Scholz.
Nemecký kancelár Olaf Scholz sa v utorok snažil ubezpečiť poslancov v parlamente, že jeho vláda zmodernizuje ekonomiku a podporí životne dôležité odvetvia aj napriek rozhodnutiu súdu, ktoré spôsobilo dieru vo federálnom rozpočte.
Ústavný súd vyhlásil presunutie nevyužitých 60 miliárd eur z finančnej pomoci počas pandémie ochorenia COVID-19 do klimatického fondu za neplatné. Vláda v Berlíne tak musí nájsť inde financie na projekty podporované z klimatického fondu v roku 2024.
Scholz sa vo svojom prejave v parlamente zaviazal, že vláda sa bude snažiť „čo najrýchlejšie“ vyriešiť rozpočtovú krízu a nájsť financie na zelené iniciatívy a podporu priemyslu.
Verdikt súdu vyvolal obavy z ďalšieho oslabenia nemeckej ekonomiky. Firmám v krajine hrozí, že prídu aj o podporu v podobe stropu na ceny energií, čo zníži ich konkurencieschopnosť vzhľadom na dotácie inde vo svete.
Kancelár uviedol, že vláda bude aj napriek problémom s rozpočtom pokračovať v investíciách do dlhodobej transformácie ekonomiky, keďže jej zanedbanie by bolo „vážnou, neodpustiteľnou chybou“.
„Táto modernizácia je potrebná a správna,“ zdôraznil Scholz, podľa ktorého sa tak vytvoria podmienky pre dobré pracovné miesta a silné hospodárstvo. Dodal, že len ak sa Nemecko zmodernizuje, bude schopné silne reagovať na nepredvídané krízy v budúcnosti.
Spolkové krajiny majú najväčší záujem o investície v oblastiach, ako sú polovodiče, továrne na batérie či výroba ocele spôsobom šetrným k životnému prostrediu.
Modernizácia ekonomiky bola jedným z kľúčových bodov koalície, ktorú tvoria Scholzovi sociálni demokrati (SPD), zelení a propodnikateľskí slobodní demokrati (FDP).
Scholz v parlamente povedal, že vláda ukončí zastropovanie cien energií v závere tohto roka, ale sľúbil, že zareaguje rýchlo a bude konať, ak ceny opäť stúpnu.
Ponechal však otvorenú otázku, či sa vláda pokúsi v roku 2024 opäť pozastaviť v ústave zakotvené dlhové brzdy, po čom volajú niektorí z jeho koalície, ale opozícia by to mohla napadnúť na súde.
Kancelár v Bundestagu uviedol, že jeho vláda spolupracuje s parlamentom na „čo najrýchlejšom“ zostavení rozpočtu na rok 2024, ktorý by mohol zahŕňať aj obmedzenie výdavkov.
Zdôraznil podporu Ukrajine po tom, ako nedávne rozpočtové turbulencie vyvolali otázky o tom, koľko vojenskej pomoci je Berlín ochotný poskytnúť Kyjevu. Scholzova vláda sa zaviazala v budúcom roku zdvojnásobiť podporu na 8 miliárd eur.
„Je tiež jasné, že nesmieme poľaviť v podpore Ukrajiny a pri prekonávaní energetickej krízy. To by nebolo zodpovedné, ohrozilo by to našu budúcnosť,“ povedal.
Nemecká ekonomika zápasí s problémami. Panujú obavy, že po verdikte súdu, ktorý zablokoval financie na projekty v oblasti obnoviteľnej energie, a po ukončení cenového stropu na energie pre spoločnosti a spotrebiteľov sa jej výkon môže ešte viac spomaliť.
Kancelár pritom neposkytol podrobnosti o tom, kde chce vláda vziať chýbajúce financie.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…