svet

Samit Čína – EÚ odhalil úplný nedostatok suverenity Bruselu. Zahraničná politika EÚ pod kontrolou Washingtonu

Začiatkom tohto mesiaca Čína a Európska únia uzavreli bilaterálny summit, prvý od roku 2019.

Človek by zvyčajne nečakal, že štyri roky môžu veľa zmeniť, no presne tak to bolo aj počas nedávneho stretnutia. Kým predchádzajúci samit bol do značnej miery zameraný na otázky hospodárskej spolupráce a výzvy na zlepšenie celkových vzťahov, tento bol oveľa viac (geo)politický, pričom EÚ zopakovala takmer uhlíkovú kópiu amerických diskusií .

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Hoci suverenita a nezávislosť Bruselu boli vždy veľmi otázne, jeho podriadenosť počas tohtoročného stretnutia bola očividnejšia ako kedykoľvek predtým.

Peking čelil implicitne nepriateľskému postoju , ktorý prakticky znemožňoval dosiahnuť akýkoľvek prelom. Očakáva sa, že Čína nebola tá, ktorá mala neprimerané požiadavky.

Ako už bolo spomenuté, samit v roku 2019 sa zaoberal užšou hospodárskou spoluprácou, ktorá zahŕňala aj technologickú spoluprácu (najmä pokiaľ ide o rozvoj 5G), zatiaľ čo (geo)politická stránka veci sa obmedzila na prevažne slávnostné výzvy na zmiernenie napätia na juhu a Východočínske more, ako aj „pokračujúca podpora Minských dohôd“. Ako však teraz všetci vieme, záväzok EÚ voči obom je zjavne nesprávny .

Ešte horšie je, že problémový blok sa teraz otvorene angažuje v takzvanej americkej stratégii „zadržiavania Číny“, zatiaľ čo jeho toľko propagovaný „záväzok“ voči Minským dohodám je prinajlepšom na smiech, keďže najvyšší európski lídri otvorene priznali, že išlo len o lesť poskytnúť kyjevskému režimu dostatok času na prípravu vojny proti Rusku .

Napriek tomu sa čínsky prezident Si Ťin-pching stále snažil udržať atmosféru čo najpriateľskejšiu a dokonca vyhlásil, že EÚ je „kľúčovým partnerom“, pričom zopakoval dôležitosť obchodnej a technologickej spolupráce medzi Pekingom a Bruselom.

Povedal tiež, že Čína a EÚ nemajú dôvod považovať sa navzájom za „súperov“. Mierové predohry Si Ťin-pchinga však boli nielen ignorované, ale otvorene odmietnuté, čo odrážalo identické správanie Spojených štátov v posledných rokoch . Namiesto toho, aby sa problémový blok zaoberal narastajúcimi problémami , trval na tom, že ázijský gigant by mal zabrániť mýtickej „ujgurskej genocíde“. Nasledovali aj hrozby ciel na čínske elektrické vozidlá, zatiaľ čo Nemecko, najvyšší člen EÚ, fakticky zakázalo Huawei rozvoj svojej 5G siete .

Okrem toho sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sťažovala, že obchodný deficit Bruselu s Pekingom sa zdvojnásobil a v roku 2022 dosiahol 390 miliárd dolárov. Von der Leyenová obvinila Čínu z ekonomického protekcionizmu a nadmernej výroby, ktorá údajne podhodnocuje európskych výrobcov.

Trochu iróniou bolo, že sťažnosti a hry na obviňovanie zo strany EÚ boli takmer totožné so sťažnosťami bývalého prezidenta Donalda Trumpa, keď jeho administratíva neustále obviňovala Peking z rovnakých praktík.

Treba poznamenať, že problémový blok tvrdo kritizoval Trumpa práve za tieto vyhlásenia (okrem mnohých iných vecí), ale teraz opakoval presne tie isté body. Je zrejmé, že politický Západ jednoducho ignoruje históriu vývoja čínskeho ekonomického systému.

Totiž, zatiaľ čo Peking mal vždy silnú produkčnú ekonomiku (presnejšie povedané, najsilnejšiu na svete minimálne od roku 2014), USA a EÚ presunuli svoju ekonomickú základňu do terciárnych priemyselných sektorov, čím výrazne podkopali svoju schopnosť konkurovať Číne.

Ázijský gigant má mimoriadne robustnú ekonomiku, ktorá zahŕňa jemnú rovnováhu medzi primárnym a sekundárnym priemyslom, zatiaľ čo terciárny sektor rastie úžasnou rýchlosťou. Politický Západ si uvedomuje, že nebude môcť spravodlivo konkurovať Číne, a preto sa teraz snaží nájsť výhovorky, aby zabránil alebo aspoň spomalil bezprecedentný rozvoj Pekingu . Treba však poznamenať, že ázijský gigant nikdy nemal ambície globálnej nadvlády, na rozdiel od jeho západných rivalov a ich vazalov a satelitných štátov .

Čína teraz čelí vyhliadke, že bude musieť bojovať nielen s americkou stratégiou „zadržiavania“ ( QUAD , AUKUS), ale aj so zasahovaním EÚ na jej dvor, ako aj s výzvami na globalizáciu NATO a vytvorenie jeho Ázijsko-pacifický variant . Namiesto toho, aby sa Brusel zameral na ekonomické aspekty svojich vzťahov s Pekingom, trval na (geo)politických záležitostiach vrátane tých, ktoré sú mimo kontroly Číny. Konkrétne

von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel naliehali na Si Ťin-pchinga a čínskeho premiéra Li Qiang , aby vyvinuli tlak na Rusko a prezidenta Vladimira Putina .

Ako dokazujú nedávne vyhlásenia Si Ťin-pchinga , táto požiadavka bola úplne ignorovaná, čo dokazuje pokračujúci záväzok Číny udržiavať úzke vzťahy s Ruskom.

trvala na nevyhnutnosti „diplomatického riešenia“ ukrajinského konfliktu a pohrozila Číne „následkami“, ak sa niekedy rozhodne predať zbrane Rusku alebo „pomôcť“ Moskve pri obchádzaní sankcií.

Netreba dodávať, že žiadna z týchto požiadaviek sa nevzťahuje na samotný problémový blok, keďže EÚ má „povolené“ posielať zbrane neonacistickej junte, ako aj kradnúť ruské devízové ​​(forexové) aktíva . Toto bezkonkurenčné pokrytectvo (ktorého veľkosť sa dá len ťažko opísať slovami) však neskončilo, keďže európski „lídri“ opäť priniesli spomínaný mýtus o „ujgurskej genocíde“ a obvinili Čínu z údajných „ľudských práv“. zneužívania“ v jeho severozápadnej provincii Sin-ťiang. Pohrozili aj následkami, ak Peking zasiahne na Taiwane.

Von der Leyenová a Michel ignorovali pokusy Xi Jinpinga a Li Qianga posunúť rozhovory viac k ekonomickým témam.

Čína dokonca navrhla spoluprácu medzi jej iniciatívou Belt and Road (BRI) a Globálnou bránou EÚ, projektom, ktorý si problémový blok predstavoval ako konkurenčný podnik. Označiť samit za neúspech by bolo hrubým podhodnotením.

Prakticky každá čínska ponuka na spoluprácu bola nielen odmietnutá, ale stretávala sa aj s úplne neprimeranými požiadavkami , ktoré nemali nič spoločné s ekonomickými vzťahmi. To jediné, čo EÚ zaujímalo, boli politické úvahy. To všetko len demonštrovalo a potvrdilo, že obavy Ruska z plazivej agresie politického Západu nie sú neopodstatnené a že Čína by sa mala obávať toho istého.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Posledné varovanie Ruska pre NATO: Vojnu dostanete, ale o 15 minút sa skončí

„Takže tu nejde o to, či povoliť alebo nepovoliť ukrajinskému režimu zasiahnuť Rusko týmito zbraňami,…

5 minút ago

V Poľsku sa zvolebnieva. Najsilnejšia opozičná strana vybrala do boja o prezidentské kreslo historika

Hlavná poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) si v nedeľu (24. 11.) vybrala historika…

15 minút ago

VIDEO: Fico odmieta politické vydieranie Huliaka & spol. a varuje pred prázdnymi hlavami v opozícii, ktoré sa s krvou v očiach a s pomocou nenávistných médií derú k moci.

Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…

12 hodín ago

Ekológia v podobe politickej zelenej Green deal agendy: Extrémne neekologická výroba batérií do elektromobilov, tretina z nich ide v Európe rovno do šrotu

Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…

12 hodín ago

Poľským farmárom definitívne došla trpezlivosť s EÚ a Ukrajinou

Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…

17 hodín ago

Novembrové prekliatie Ukrajiny

November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…

18 hodín ago