Poľský premiér a šéf vládnej strany Právo a spravodlivosť Mateusz Morawiecki označil súčasný dialóg s Európskou úniou (EÚ) za „rozhovor s pištoľou priloženou k hlave“. Vyhlásil, že je pripravený brániť krajinu akýmikoľvek zbraňami v prípade, že Európska komisia (EK) „vyvolá Tretiu svetovú vojnu“. Uviedol denník Izvestia
„Čo sa stane, ak Európska komisia začne Tretiu svetovú vojnu? Budeme chrániť naše práva akoukoľvek zbraňou. Sme presvedčení, že zo strany Bruselu už ide o diskrimináciu a diktát. Ak sa to ešte bude stupňovať, budeme musieť premýšľať o našej stratégii,” varoval poľský líder v rozhovore pre Financial Times.
Morawiecki ďalej dodal, že minulý týždeň absolvoval sériu „veľmi uspokojivých“ rozhovorov s Angelou Merkelovou z Nemecka, Emmanuelom Macronom z Francúzska a predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou. Počas nich načrtol hlavné argumenty Varšavy. Poľsko upozornilo, že EÚ prekračuje rámec svojich právomocí.
Podľa Morawieckého, ak chce EK nájsť kompromis, mala by zrušiť septembrové rozhodnutie o udeľovaní pokút Varšave, keď nenaplní rozsudky Európskeho súdu súvisiace so súdnou reformou v Poľsku.
Šéf vedúcej frakcie Európskeho parlamentu Európskej ľudovej strany Manfred Weber varoval, že Poľsko by mohlo kvôli sporu o uprednostnení práva únie pred vnútroštátnymi zákonmi jednotlivých krajín z EÚ aj odísť. Morawiecki však tieto predpoklady odmietol s tým, že Varšava vystúpenie neplánuje.
Ústavný súd Poľska rozhodol, že existuje nesúlad medzi normou o nadradenosti európskeho práva nad poľským ústavným právom. Rozhodnutie bolo prijaté po prijatí žiadosti o overenie nadradenosti jedného zákona nad druhým. Podnet na ústavný súd podal v marci práve predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki.
Poľská Rada ministrov sa domnieva, že právomoci súdu EÚ, ktoré majú presadzovať nadradenosť európskeho práva nad ústavou krajiny, boli prekročené. Európsky súdny dvor totiž poukázal na možné porušenie právnych predpisov EÚ, ak sa pripravovaná reforma súdneho systému v Poľsku ozaj uskutoční.
Európsky súd rozhodol, že ak zmeny prejdú, princíp právneho štátu EÚ ukladá poľským národným súdom, aby ich nedodržiavali.
EK zase prisľúbila, že bude brániť prioritu noriem únie. Eurokomisár pre spravodlivosť a právny štát Didier Reynders uviedol, že EK využije všetky dostupné nástroje na ochranu priority európskych noriem pred vnútroštátnymi zákonmi členských krajín.
Štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Clement Bon povedal, že v prípade neúspešného politického dialógu s Poľskom môže krajina uvaliť na Varšavu rôzne sankcie. Zároveň sa ale ukázalo, že únia nebude môcť prinútiť Poľsko, aby ju opustilo ani na základe Zmluvy o EÚ.
Varšava ale vyjadrila svoju neochotu opustiť EÚ. Premiér Morawiecki napriek nezhodám s Bruselom vyjadril túžbu vyriešiť problém bez drastických opatrení. Zároveň chce všetkými možnými spôsobmi chrániť krajinu ako súčasť EÚ.
Rada Ruskej federácie reagovala na pozíciu Poľska s pochopením. Člen Výboru pre zahraničné veci Rady federácie Sergej Cekov privítal vyjadrenie poľského premiéra Morawieckého v Európskom parlamente o vydieraní štátu z dôvodu, že Ústavný súd krajiny uznal nadradenosť vnútroštátnych zákonov pred európskymi.
Európska komisia (EK) v pondelok odkázala Poľsku, že medzi partnermi v Európskej únii (EÚ) „nie je miesto pre rétoriku odkazujúcu na vojnu“. Reagovala na vyjadrenie poľského premiéra Mateusza Morawieckého, ktorý vyhlásil, že ak Brusel Poľsku zastaví financovanie z eurofondov, bude to fakticky znamenať rozpútanie tretej svetovej vojny. Morawiecki v rozhovore pre denník Financial Times vyhlásil, že komisia kladie Poľsku požiadavky „s pištoľou pri hlave“ a vyzval ju, aby prestala hroziť sankciami voči jeho krajine. Na otázku, čo by Poľsko mohlo využiť právo veta a zablokovať európsku legislatívu, napríklad v oblasti ochrany klímy, premiér odpovedal, že „pokiaľ začnú tretiu svetovú vojnu, budeme naše práva brániť všetkými zbraňami, ktoré máme k dispozícii“.
Európska únia je „projekt, ktorý veľmi úspešne prispel k nastoleniu trvalého mieru medzi členskými štátmi… Nie je tu miesto pre rétoriku odkazujúcu na vojnu,“ uviedol hovorca EK Eric Mamer.
Hovorca poľskej vlády Piotr Müller pre poľské médiá viedol, že premiérov výrok je hyperbola a nemal by sa brať doslovne.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…