„Najlepším liekom na svete je naučiť ľudí, aby lieky nepotrebovali.“ Hippokratés
Počas prvej prednášky o esenciálnych olejoch ma prerušila žena z publika – práve som začal vysvetľovať oleje a zmesi, ktoré pomáhajú s poruchami nálady. Videl som ju úplne vzadu, mala rozžiarené oči a vykríkla: „Práve vďaka týmto olejom som sa pred piatimi rokmi zbavila liekov proti úzkosti!“
Potom rozprávala, ako jej nič nezaberalo a už netušila, čo robiť, taká bola bezradná. Aj napriek tomu užívala lieky predpísané od lekára, lebo mala pocit, že sú jej jedinou nádejou. Nuž a potom spoznala esenciálne oleje. Veľmi dobre sa mi počúvalo, že vďaka olejom mohla znova plnohodnotne žiť.
Najviac ma však neočarilo to, že našla prírodné riešenie svojho problému, ale to, že aj po piatich rokoch pravidelného používania esenciálnych olejov prišla na začiatočnícku prednášku, aby sa naučila čo najviac Bola žijúcim príkladom toho, že vždy sa dá niečo nové naučiť. Hoci možno máte pocit, že už toho viete dosť, aj tak sa môžete vrátiť do školských lavíc a prehlbovať svoje vedomosti.
Dúfam, že si skoro uvedomíte (ak ste si to už náhodou neuvedomili), že vôbec nie ste vydaní na milosť a nemilosť lekárom, lekárnikom, majiteľom obchodov s alkoholom či výrobcom cigariet. Vy sami máte v rukách kontrolu nad svojím zdravím a čo je najlepšie – prevziať túto zodpovednosť vôbec nemusí byť ťažké.
Asi ste už počuli o tom, že pomocou esenciálnych olejov si môžete vyrobiť vlastné domáce netoxické čistiace prostriedky a úplné prírodné náhrady osviežovačov vzduchu. Toto všetko sú bežné a výborné tipy na využívanie olejov – kto by nechcel obmedziť množstvo chemikálií v domácnosti a zároveň ušetriť? Väčšina ľudí si však neuvedomuje, že v olejoch sa ukrýva skutočná liečivá sila.
Sú veľmi liečivé. Niektorí ľudia, ako napr. tá žena z mojej prvej prednášky, ich považujú za akýchsi superhrdinov – len si predstavte tmavú fľaštičku v plášti, ako letí zachrániť mesto pred útokom mimozemšťanov. No dobre, možno trochu preháňam, ale pravdou zostáva, že milióny ľudí vďaka nim mohli vysadiť lieky proti úzkosti, na reguláciu tlaku a agresívne protizápalové látky.
Vďaka esenciálnym olejom sa môžete lepšie vyspať, uľaviť si od bolesti, napraviť trávenie, podporiť proces chudnutia a celkovo sa cítiť plní energie a sily na to, aby ste v každej oblasti svojho života cítili hojnosť a energiu. Možno som s tým superhrdinom ani nepreháňal.
Najväčším požehnaním i prekliatím esenciálnych olejov je, že sa dajú používať nespočetnými spôsobmi. Ich spoznávaniu by sa dal zasvätiť aj celý život. Množstvo informácií a možností vás ľahko premôže, a preto vám chcem poskytnúť zopár rýchlych a jednoduchých pokynov, vďaka ktorým môžete ihneď zásadným spôsobom zlepšiť svoj zdravotný stav.
Dúfam, že sa po zvyšok života neprestanete učiť o esenciálnych olejoch, ale viem aj to, že vaše odhodlanie porastie, ak ich moc zažijete na vlastnej koži. Práve preto sa s vami chcem podeliť o sedem krokov, vďaka ktorým ich prospešné účinky spoznáte okamžite. Na začiatok si vyberte jednu oblasť. Po tom, čo si všimnete zmenu k lepšiemu, presuňte sa k ďalšej. Keď sa vám podarí zlepšiť niekoľko oblastí, vďaka nasledujúcim kapitolám sa presuniete priamo k svojim konkrétnym príznakom a zdravotným problémom.
Myslím si, že keď zistíte, aký veľký vplyv na zdravie môže mať niekoľko základných olejov a postupov, budete nadšení. Verím, že zatúžite po prehlbovaní svojich skúseností a znalostí o liečivej moci esenciálnych olejov.
Kvalitnejší nočný spánok je jednoznačne najviac prehliadanou a zároveň nesmierne účinnou cestou k zdravému telu. Bez spánku sa váš organizmus nezregeneruje a neodpočinie si po dlhom dni plnom stresu a obáv.
Ako používať esenciálne oleje, aby ste sa vyspali tak, ako potrebujete? Môže to byť úplne jednoduché – stačí si večer na pokožku naniesť riedený levanduľový olej. Výskum ukázal, že miestna aplikácia levandule zmiešanej s nosným olejom je jedným z najefektívnejších riešení porúch spánku, lebo chemické zložky levandule do krvného obehu prenikajú do piatich minút od nanesenia oleja na kožu¹. A ak máte obavy, že levanduľa má dlhotrvajúce sedatívne účinky a že z nej budete omámení aj po zobudení, nemáte sa čoho báť. Rovnaká štúdia ukázala, že väčšina levandule sa z krvného obehu stratila do hodiny a pol.
Pracoval som s viacerými ľuďmi, ktorým levanduľový olej pomohol vysadiť nebezpečné lieky na spanie – či už voľnopredajné, alebo na predpis. Môže to byť aj váš prípad. Na základe klinickej štúdie z roku 1995 vieme, že dĺžka spánku u starších pacientov závislých na benzodiazepínov významne skracuje. Lenže keď sa zoznámili s levanduľovou arómaterapiou, kvalita a dĺžka spánku sa vrátila späť na úroveň z minulosti, a to napriek tomu, že už neužívali svoje lieky. Najlepšie na tom je, že levanduľa alebo iné upokojujúce esenciálne oleje nemajú pri správnom používaní žiadne vedľajšie účinky² – nie ako bežné lieky na spanie alebo benzodiazepíny.
Vyskúšajte: Zmiešajte 1 kvapku levanduľového oleja s 1 PL frakcionovaného kokosového oleja a pred spaním vmasírujte do pokožky brucha (lebo práve táto časť tela patrí k tým, čo najlepšie absorbujú účinné zložky).
Bez pokoja nastane chaos. Stres nie je hlavnou príčinou chaosu, ale tiež väčšiny dnešných chronických ochorení. Ja ho vnímam ako nepriateľa číslo jeden. Ako naznačuje nedávna taiwanská štúdia, výskyt chorôb spojených so stresom na pracovisku začína pripomínať epidémiu. Na druhej strane stojí schopnosť esenciálnych olejov priamo ovplyvňovať stresovú odpoveď prostredníctvom zníženia krvného tlaku, spomalenia tepovej frekvencie a vyrovnania iných súčastí vegetatívnej nervovej sústavy³. (Vegetatívna nervová sústava zodpovedá za ovládanie nevedome prepojených životných funkcií ako dýchanie, tlkot srdca a trávenie.)
Overeným základným kameňom úľavy od stresu je levanduľa, ale nie je sama. Už malé množstvo esenciálneho oleja zo santalového dreva vám v akejkoľvek situácii môže pomôcť upokojiť rozdráždené a úzkostlivé nervy. Zdroje stresu sa rôznia, a preto na jeho zníženie budete potrebovať rôznorodné oleje, aby ste tak našli ten, ktorý najlepšie zapôsobí u vás. Geránium (pelargónia), neroli, ylang-ylang a nard pravý (spikenard) vo výskumoch dosiahli vynikajúce výsledky, ktoré potvrdzujú ich upokojujúce a zjemňujúce schopnosti.
Vyskúšajte: Nabudúce, keď pocítite stres, jednoducho otvorte fľaštičku ylang-ylangu, nardu pravého alebo neroli a zopárkrát sa so zatvorenými očami nadýchnite. Myslite pritom na niečo pozitívne.
Čuch je jediný zmysel ovládaný amygdalou a limbickou sústavou, čiže časťami mozgu, ktoré zohrávajú úlohu pri nálade a emóciách. Priame prepojenie medzi čuchom a limbickou sústavou pravdepodobne bude dôvodom, prečo v nás vône zanechávajú spomienky, a takisto, prečo majú niektoré vône taký zásadný vplyv na náladu. V oblasti zlepšovania nálady má najlepšie účinky ružový esenciálny olej a olej z mäty priepornej. Ruža a citrusové oleje ako napr. citrón sú pravidelne predmetom štúdií, ktoré skúmajú schopnosť esenciálnych olejov zlepšiť náladu, navodiť stav relaxácie a uľaviť od úzkosti. A ak vám je smutno, svieži olej z mäty priepornej vás zaručene rozveselí. Okrem toho je tiež prírodným liekom proti bolesti havy. A s tou by asi dobrú náladu nikto nemal.
Vyskúšajte: Keď vás nabudúce chytí depka, nakvapkajte do difúzera po 2 kvapky citróna, limetky a bergamotu a užívajte si zaručené zlepšenie nálady.
Nemusí sa nám páčiť, ale nejasnú myseľ všetci dobre poznáme. Môže postihnúť každého od malých detí až po ženy po menopauze. Začína sa pri bežnej nesústredenosti a končí sa pri ADHD, čiže poruchách pozornosti. Esenciálne oleje účinne pomáhajú pri príznakoch ADHD a deti (aj dospelí) sa vďaka nim lepšie sústredia. Vetiver, mäta prieporná a rozmarín v tejto oblasti patria medzi najúčinejšie. Rozmarín je po stáročia známy aj ako “bylina rozpamätávania” a vie sa o ňom, že u dospelých zlepšuje pamäť a vyvoláva spomienky. U starších pacientov s demenciou zlepšuje celkovú orientáciu.
Vyskúšajte: Skúste si vyrobiť môj inhalátor na sústredenie a jasnú myseľ. Prinavráti vám ostrosť mysle bez ohľadu na to, kde práve ste.
Inhalátor na sústredenie a jasnú myseľ:
10 kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja
5 kvapiek borovicového esenciálneho oleja
5 kvapiek esenciálneho oleja Litsea cubeba (vavrínu kubébového, niekedy označovaného aj ako May Chang)
Pomôcky: vopred nastrihaný vatový tampón na arómaterapiu, arómaterapeutický inhalátor
Ženské hormóny sú skutočným darom od Boha, lebo vďaka nim je možné zrod nového života. Často však spôsobujú nepríjemné príznaky ako náladovosť, nafukovanie, podráždenosť, únavu či depresiu. To, že sú bežné, neznamená, že sa im nemožno vyhnúť. Esenciálne oleje sú overenou alternatívou hormónov na predpis, ktoré sa často užívajú vo forme antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej liečby.
Mladým ženám prinášajú úľavu pri menštruačných bolestiach, dokonca väčšiu ako lieky s paracetamolom. Pomáhajú aj ženám, ktoré trpia dysmenorrheou. Po vstupe do obdobia menopauzy sa rapídne zvyšuje spotreba antidepresív. Pri príznakoch stresujúceho prechodu dobre zaberá šalvia muškátová, ktorá znižuje hladinu kortizolu a pôsobí podobne ako antidepresíva.
Olej neroli, ktorý pochádza z kvetov pomarančovníka, dokázateľne zlepšuje príznaky zapríčinené hormonálnou nerovnováhou. Kórejskí vedci sa v roku 2014 zamerali na účinky esenciálneho oleja neroli na príznaky menopauzy. Dosiahli dobré výsledky. Už pri inhalovaní sa preukázal pozitívny vplyv na stres, sexuálnu túžbu a krvný tlak.
Nič nevie tak pokaziť cestu k zdraviu, hojnosti a spokojnosti ako nekontrolovateľné chute na jedlo a priberanie. Esenciálne oleje však, našťastie, pomôžu aj s týmto problémom.
Štúdia, ktorá v roku 2014 vyšla v časpopise Autonomic Neuroscience, posudzovala schopnosť grepového a levanduľového oleja ovplyvňovať činnosť vegetatívnej nervovej sústavy. Možno ste už počuli slovné spojenia útok alebo útek a oddych a trávenie. Týkajú sa sympatickej nervovej sústavy, ktorá ovlády oddychové a tráviace činnosti tela. Koordinujú činnosť nášho metabolizmu a vnútorných orgánov ako srdce, črevá alebo žalúdok.
Zistilo sa, že inhalácia grepového esenciálneho oleja znižuje objem skonzumovaného jedla a stimuluje lipolýzu (rozkladanie tukov) a termogenézu (využívanie kalórií na tvorbu telesného tepla). Čo je zaujímavé, levanduľa pôsobí práve opačne, pravdepodobne pre svoje upokojujúce parasympatické vlastnosti. Grepový olej je teda skvelým prírodným riešením nezdravej pažravosť a nadváhy. Štúdia tiež zdôrazňuje, že ak chce niekto schudnúť, nemal by počas jedla inhalovať levanduľový olej (napr. z difúzera), lebo môže zvyšovať chuť do jedla a spomaliť spaľovanie kalórií, Večerného používania sa však nebojte, lebo účinky esenciálnych olejov ne sú dlhodobé – pôsobia len počas 90 minút. Ak si večer zapnete difuzér s levanduľou, aby ste lepšie spali, nezabráni vám to schudnúť.
Vyskúšajte: do litrovej sklenenej fľaše kvapnite 1 kvapku grepového esenciálneho oleja a trochu tekutého stéviového extraktu. Doplňte vodou. Vďaka bublinkám nebudete hladní a grep podporí spaľovanie tukov. Cez deň sa určite vyhnite levanduli.
Povedzme si niečo o slove, ktoré je v medicíne veľmi dôležité a na ktoré ste možno pri svojom štúdiu už narazili – zápal.
Zápal je dnes nepochybne dosť moderné slovo. Niet sa čomu čudovať, lebo v podstate súvisí s kažým chronickým ochorením ako rakovina, cukrovka, srdcovocievne poruchy a dokonca autizmus. Podľa lekára Marka Hymana „autoimunitné poruchy spája jeden centrálny biochemický proces. Je to nekontrolovateľná imunitná odpoveď známa pod pomenovaním systémový zápal. Spôsobí, že telo napáda svoje vlastné tkanivá.“
Čo presne je zápal?
Vo všeobecnosti je to prirodzená reakcia imunitného systému na podnety ako baktérie, vírusy, porezanie, poškriabanie, chemikálie, radiácia a v podstate na všetko, čo telo vníma ako hrozbu – aj stres a jedovaté emócie.
Ochorenia, ktoré spôsobujú zápal, sa väčšinou končia na -itída (-itis v latinčine). Ochorenia ako bronchitída (zápal priedušiek) či otitis media (zápal stredného ucha) sú dnes bežné a známe. Ide o akútne ochorenia, čo znamená, že majú rýchly nástup a zvyčajne netrvajú dlho. Môžu však trvať aj oveľa dlhšie, ako by mali. Závisí to od schopnosti vášho organizmu bojovať proti nim.
Určite ste už prekonali akútny zápal, ktorý zvyčajne sprevádzajú nasledujúce príznaky:
Pozrime sa na posledný. V srdci väčšiny bolestivých ochorení je práve zápal – od zranení až po chronické choroby. Protizápalové oleje sú práve preto dôležitou pomôckou pri boji proti bolesti – či už ide o bolesť hlavy, tuhé svaly, alebo choroby ako artritída. Našťastie máme na výber mnohé – copaibu, kadidlo, jedľu balzamovú/srienistú a mätu priepornú.
V odbornej komunite sa hovorilo aj o tom, že oleje s obsahom monoterpénu (prchavej molekuly), ktorý podľa citovanej štúdie môže tvoriť až 90 % oleja, majú určité protizápalové schopnosti. Na prírodné zvládanie bolesti toho teda naozaj máte k dispozícii veľa. Len nezabudnite, že esenciálne oleje sa musia riediť nosným olejom podľa návodu na str. 69.
Z knihy: Eric Zielinksi, d.c. – Liečivá sila esenciálnych olejov
V novém rozhovoru se Jeffrey Sachs mimo jiné opět oprávněně obouvá do své rodné země…
Dokedy bude ešte ten vraj vyspelý Západ nabíjať zbrane na zabíjanie detí v Gaze? Medzinárodný…
Aby útočníci získali prístup k údajom obete, začali používateľom telegramu posielať správy s otázkou „Na…
VYHLÁSENIE – Rudolf Huliak, poslanec NR SR a predseda Národnej koalície. "RUDOLF HULIAK: DANKO NIE JE…
Premiér predstavil odvážnu víziu transformácie V4 na V5 a odkryl zákulisie európskej politiky dvojakého metra…
Titulná strana dnešného denníka Daily Mirror: “Kremeľ varuje Britániu: teraz ste vo vojne!” Nuž, varovali…