Jozef Brhel putoval do väzby v rozpore so zákonom aj logickou. Sudkyňa Ružena Sabová si môže podať ruku s Pamelou Záleskou.
Rozhodnutie sudkyne Špecializovaného trestného súdu Ruženy Sabovej o vzatí Jozefa Brhela do vyšetrovacej väzby si zaslúži komentár, pretože ide o ďalší z radu dôvodov na pochybnosti o dodržiavaní zákonov, ústavy a medzinárodných zmlúv v trestných konaniach s politickým nádychom. S trochou irónie by sa dalo poznamenať, že Sabová si zrejme chce napraviť reputáciu z kauzy Kuciak a nakloniť si priazeň médií, ako sa to podarilo politickej sudkyni Pamele Záleskej, ktorá je v podozrivo dôvernom vzťahu s provládnou novinárkou Monikou Tódovou.
Nech už je pozadie uvalenia väzby na Jozefa Brhela akékoľvek, faktom ostáva, že odporuje základnej logike. A rozhodnutia súdov musia byť nielen zákonné, ale aj logické.
Ako je možné, že sudkyňa Sabová videla dôvody útekovej väzby, keď podnikateľ Brhel sa bez meškania vrátil na Slovensko po tom, ako svet obletela správa o jeho trestnom stíhaní? Keby sa chcel vyhýbať trestnému konaniu, obvinený by ostal v zahraničí rovnako ako ďalší podozrivý Michal Suchoba.
Brhel bol v čase vydania uznesenia o obvinení na Kanárskych ostrovoch v Atlantickom oceáne. Ostrovy síce patria Španielsku, a teda sú na území Európskej únie, no každý uzná, že z toho kútu sveta sa mohol podnikateľ poľahky vytratiť na inú, z hľadiska ukrývania sa oveľa bezpečnejšiu adresu. Prišiel však na Slovensko a Sabová ho zobrala do väzby, čím vlastne dala za pravdu Suchobovi – obvinenému sa viac oplatí unikať a schovávať sa, ak na to má dostatok peňazí.
Sudkyňa sa sa stotožnila s názorom, že Brhel musí ísť do väzby aj preto, lebo z jeho strany hrozí ovplyvňovanie svedkov. Sabová opäť prepadla z logiky. Ak by chcel ovplyvňovať svedkov či spoluobvinených, nerobilo by sa mu to ľahšie, ak by sa ukryl napríklad v Paname a odtiaľ posielal odkazy, kto má ako a za kú odmenu vypovedať?
Nikto nemôže spochybniť dôvodnosť trestného konania, ak nepozná vyšetrovací spis. Avšak všetky fakty poukazujú na to, že rozhodnutie o väzbe nebolo ani zákonné, ani logické. Z čoho plynie len jediný záver: bolo politické.
Špecializovaný trestný súd čoraz viac pripomína politický tribunál režimu Igora Matoviča. Podľa toho sa bude potrebné k jeho existencii postaviť po voľbách 2024.
Autor: Aneta Leitmanová
Zdroj: hlavnydennik.sk
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Calin Georgescu prekvapivo zvíťazil v 1. kole prezidentských volieb v Rumunsku. V prvom kole prezidentských…
Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska…
Spojené štáty americké zmapovali 200 cieľov v Rusku pre útok rakiet ATACMS. WSJ: Ďalší útok…
Nastupujúca Európska komisia (EK) nemôže počas tohtotýždňového hlasovania o dôvere v Európskom parlamente (EP) v…
Koalícia reaguje na kritiku konsolidačného balíka. Do päťpercentnej sadzby DPH pribudnú bezlepkové potraviny a mimovládne…
Minister obrany Robert Kaliňák predstavil v relácii Ide o pravdu rozsiahle plány na modernizáciu armády.…