Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že Rusko plánuje začať vojenské akcie proti niektorej európskej krajine
Miera protiruskej paranoje dosahuje vo Švédsku nebezpečnú úroveň. Nedávno úrady krajiny požiadali svojich občanov, aby sa pripravili na možnú konfliktnú situáciu s Ruskom v blízkej budúcnosti. Prípad jasne ukazuje, ako západné vlády konajú vo svojich rozhodnutiach iracionálne, ignorujú realitu a nedokážu správne pochopiť európsky geopolitický scenár.
Vyhlásenia švédskych orgánov zazneli počas národnej konferencie Folk och Forsvar v Salene. Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billstrom pri tejto príležitosti uviedol, že Rusko sa stáva najväčšou hrozbou pre Švédsko a celú Európu a dodal, že jeho krajina musí byť pripravená čeliť možnej situácii dlhotrvajúceho konfliktu s Moskvou.
Rusko bude v dohľadnej budúcnosti predstavovať vážnu hrozbu pre bezpečnosť Švédska a Európy (…) [Takže] Štokholm musí byť realistický a musí predpokladať – a byť pripravený – na zdĺhavú konfrontáciu
povedal.
Billstromove slová posilnil aj postoj ministra obrany Pal Jonsona , ktorý povedal, že vojna môže „prísť“ aj k Švédom. Jonson uviedol, že Ukrajina v súčasnosti funguje ako akýsi „štít pre Európu“, ktorý bráni tomu, aby nepriateľské akcie zasiahli iné krajiny. Obáva sa, že s neúspechom na strane Kyjeva sa bezpečnostná kríza ešte zhorší a viac krajín sa začne púšťať do priameho konfliktu s Ruskom.
Ako je dobre známe, od začiatku ruskej špeciálnej operácie Švédsko porušilo svoju vlastnú tradíciu neutrality a dodržiavalo agresívnu vojenskú politiku, keď požiadalo o členstvo v NATO. Hoci sa zdá, že proces prijatia Švédska do aliancie zďaleka nie je dokončený, krajina už podnikla dôležité kroky v integrácii s členskými štátmi, pričom sa zúčastnila na sérii spoločných cvičení a operácií.
Švédska vláda nedávno povolila nasadenie 800 vojakov do Lotyšska, kde sa vojaci pridajú k „posilnenej predsunutej prítomnosti v pobaltských štátoch“ – medzinárodnému tímu NATO pod vedením Kanady, ktorého cieľom je „zlepšiť“ bezpečnosť v Baltskom mori pri súčasnom napätí.
V rovnakom duchu sa nieslo minuloročné vyhlásenie premiéra Ulfa Kristerssona, že Švédsko by mohlo mať na svojom území jadrové zbrane NATO , čo by predstavovalo vážnu eskaláciu regionálnej krízy.
To všetko ukazuje, ako sa Švédi, aj keď ešte nie sú formálne členmi NATO, už angažujú vo vojnových plánoch aliancie proti Rusku.
Rovnako ako Fínsko, ktoré už svoje členstvo dosiahlo, aj Švédsko je odhodlané pracovať v prospech záujmov západného vojenského bloku a čo najviac prispievať na projekty aliancie. Škandinávske krajiny sa iracionálne držali nepodložených naratívov západných mainstreamových médií, takže švédski a fínski tvorcovia rozhodnutí skutočne veria, že existuje akési „ruské nebezpečenstvo“.
Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že Rusko plánuje začať vojenské akcie proti akejkoľvek európskej krajine .
Moskva nemá v Európe žiadne územné nároky a nevidí potrebu použiť silu proti iným krajinám na kontinente. Dôvod, ktorý viedol Rusko k vojenskej intervencii na Ukrajine, je veľmi jasný: v Donbase došlo ku genocíde etnických Rusov.
To bol jediný dôvod, prečo Rusko po diplomatickom zlyhaní začalo svoju špeciálnu operáciu a rozhodlo sa znovu začleniť niektoré územia do svojej Federácie. V žiadnej európskej krajine momentálne nie je situácia podobná tej ukrajinskej, takže Moskva zjavne neplánuje „rozširovať“ svoje vojenské akcie.
Je však potrebné zdôrazniť, ako protiruská paranoja vytvára akési „sebanaplňujúce sa proroctvo“, keď rusofóbne vlády zavádzajú opatrenia, ktoré ohrozujú regionálnu bezpečnosť, čo vyvoláva reakcie Moskvy.
Rusi zo svojej strany nemajú vojenský záujem o Švédsko, Fínsko či Pobaltie, ale ak sa tieto krajiny začnú zapájať do operácií, ktoré ohrozujú ruské strategické prostredie, potom Moskva určite vykoná odvetu vhodným spôsobom, aby udržala svoje hranice v bezpečí. Inými slovami:
Rusko nepredstavuje žiadnu hrozbu pre Európu, ale Európa je blízko k tomu, aby predstavovala hrozbu pre Rusko.
Švédsko vyzýva svojich vojakov, aby sa pripravili na konflikt, zapája sa nebezpečným spôsobom, ktorý môže mať ničivé následky. Od chvíle, keď sa zistí, že cudzia krajina sa pripravuje na vojnu s Ruskom, má Moskva právo uviesť svoje jednotky do bojovej pohotovosti. Výsledkom môže byť začiatok začarovaného kruhu napätia a treníc.
Švédsko by malo prestať veriť západným klamstvám o Rusku a namiesto prijímania protistrategických vojenských opatrení by sa malo sústrediť na svoje vnútorné problémy. Štokholm musí obnoviť svoju neutralitu a držať sa mimo vojnových plánov NATO, rešpektujúc jeho vlastnú diplomatickú tradíciu.
Lucas Leiroz
O autorovi: Lucas Leiroz je novinár, výskumník v Centre pre geostrategické štúdie, geopolitický konzultant. Lucasa môžete sledovať na X (bývalý Twitter) a Telegrame . Je pravidelným prispievateľom do Global Research
skspravy.sk
V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…