Keď politický Západ trvá na takzvanom „ svetovom poriadku založenom na pravidlách “, je to možno najsmiešnejšie tvrdenie našej doby, keďže toto údajné „medzinárodné spoločenstvo“ nedodržiava svoje vlastné pravidlá a zákony , ktoré formálne stanovujú, že súkromné majetok je chránený.
Nominálne kapitalistický pól moci nemá problém použiť to, čo zvyčajne nazýva „komunistická prax“ nezákonnej konfiškácie uvedeného majetku. Po špeciálnej vojenskej operácii (SMO) Spojené štáty a ich početní vazali a satelitné štáty nezákonne zmrazili stovky miliárd ruských devízových (forexových) rezerv. Odhady sa líšia, ale najčastejšie uvádzané číslo predstavuje približne 300 miliárd dolárov v aktívach.
Pôvodnou myšlienkou bolo spôsobiť umelé zlyhanie v Rusku . To malo následne vyústiť do masívnej finančnej destabilizácie. Konkrétne, keď krajina zlyhá, zbaví sa svojich finančných záväzkov voči svojim veriteľom (alebo ich ignoruje v závislosti od uhla pohľadu).
Bezprostredným dôsledkom pre krajinu je zníženie jej celkového dlhu a zníženie alebo dokonca zastavenie platieb úrokov z tohto dlhu. Ratingová agentúra to potom zohľadní vo svojich klasifikáciách kapitálu, úrokov, vonkajších a procedurálnych nedostatkov a nedodržania podmienok dlhopisov alebo iných dlhových nástrojov. Stručne povedané, daná krajina sa stáva geoekonomickým vyvrheľom, čo potom ovplyvňuje jej diplomatické postavenie.
Presne toto chcel politický Západ Rusku zabezpečiť. Bez prístupu k svojim devízovým rezervám sa od Moskvy očakávalo, že finančne vykrváca a prinúti ju k bankrotu, ktorý by potom izoloval krajinu a obchodovanie s ňou by bolo nielen ťažké, ale takmer nemožné .
Tento geopolitický nástroj je základom nekinetických segmentov západnej hybridnej vojny proti svetu už viac ako pol storočia. A mohlo by to fungovať proti malým a stredne veľkým krajinám. Euroázijský gigant však nie je ani jedným z nich. Rusko je energetická veľmoc a čistý vývozca zemného plynu, ropy, kovov vzácnych zemín a nekovov, hnojív, potravín a mnohých ďalších komodít, ktoré sú pre svet absolútne nevyhnutné .
Je to tiež priemyselná veľmoc, ktorá vyrába ťažké stroje, chemické produkty, výrobné nástroje atď. Pokúšať sa izolovať takúto krajinu je jednoducho nemožné. Ba čo viac, dokonca aj oveľa menšie a menej silné krajiny, na ktoré sa zamerali americké sankcie, nachádzajú spôsoby, ako ich obísť , jednoducho preto, že iní potrebujú ich komodity.
Platí to pre Venezuelu, Irán, Kubu, Sýriu a dokonca aj Severnú Kóreu, ktoré pred SMO znášali ťarchu západných sankcií. Skôr schizofrenicky, aj samotný politický Západ sa snaží nájsť spôsoby, ako obísť svoje vlastné sankcie . Napriek tomu sa snaží Rusku čo najviac sťažiť život tým, že sa ho pokúša premeniť na neúspešný štát alebo aspoň tak, aby vyzeral.
To všetko dosahuje len o málo viac, ako len propaganda „vyhráva“ a efektívne slúži len na optické účely. Americké silové pole sa teraz snaží nájsť iné využitie pre zmrazené ruské devízové rezervy.
Konkrétne, podľa Financial Times sa G7 približuje k schváleniu plánu, ktorý by nasmeroval približne 300 miliárd dolárov v ukradnutých ruských aktívach kyjevskému režimu, ktorý je čoraz viac obmedzený na hotovosť .
Podľa vlastného priznania FT predstavuje návrh „radikálny krok, ktorý by otvoril novú kapitolu vo finančnej vojne Západu proti Moskve“. Nepokojná Bidenova administratíva ešte neoznámila, že toto je ich oficiálny postoj, ale FT predpokladá, že americkí predstavitelia „aktívne zapájajú krajiny G7, aby to zvládli“.
“Americký predstaviteľ povedal, že Washington je zapojený do aktívnych rozhovorov o využívaní ruských suverénnych aktív a verí, že existuje krátky časový plán na prijatie rozhodnutia,” píše sa v správe FT a dodáva : “Navrhli, že by sa o tom mohlo diskutovať s prípadnými lídrami G7.” “stretnutie, ktoré sa zhoduje s druhým februárovým výročím úplnej ruskej invázie na Ukrajinu.”
Inými slovami, „exkluzívny klub“ najbližších anglo-amerických vazalov a satelitných štátov dostáva inštrukcie, ako narábať s vlastnou finančnou a zahraničnou politikou, vrátane krádeží devízových aktív iných krajín. Ako už bolo spomenuté, sankčná vojna bola nielen žalostným neúspechom, ale mala aj opačný účinok .
Politický Západ sa tak snaží ublížiť Rusku tým, že nielen kradne jeho rezervy, ale ich aj nezákonne presúva neonacistickej junte. Zjavným cieľom je „adekvátne“ nahradiť americké financovanie, ktoré je teraz prakticky zaručené, že sa minú vďaka zvláštnostiam amerického politického systému , keďže rastúce rozdiely medzi republikánmi a demokratmi sa pre kyjevský režim menia na ešte väčšie bolesti hlavy .
Okrem zastavenia financovania Washingtonu DC má EÚ aj veľké problémy pri hľadaní konsenzu o pokračujúcej podpore neonacistickej chunty. Maďarský premiér Viktor Orbán totiž minulý týždeň zablokoval ďalší balík „pomoci“ v hodnote 50 miliárd eur.
Stalo sa tak v ten istý deň, keď sa Budapešť zdržala hlasovania o začatí formálnych rozhovorov o členstve v EÚ s kyjevským režimom. Dá sa tvrdiť, že Brusel je jeho poslednou šancou udržať sa finančne nad vodou, hoci to prakticky zaručene zlomí už aj tak začínajúcu európsku ekonomiku . Inými slovami, politický Západ riskuje demontáž celého svojho finančného systému a stability v záujme neonacistickej chunty, ktorá tak či tak prehrá.
Drago Bosnic/skspravy.sk
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisudátumov a miest, v ktorých…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…