Diaľkový raketový bombardér Tu-22M3 vykonal skúšobnú streľbu novými okrídlenými raketami Ch-32, oznámil zdroj v obranno- priemyselnom komplexe. Raketa vzdušnej dislokácie Ch-32 bola zaradená do výzbroje v roku 2016, nosičom tejto munície sa má stať modernizovaný bombardér Tu-22M3M, ktorého dva prototypy prekonávajú teraz letové skúšky.
“Dopracovaný Tu-22M3 odpálil niekoľko okrídlených rakiet Ch-32, ktoré budú tvoriť základ útočnej výzbroje modernizovaného bombardéra Tu-22M3M. Streľby sa konali v rámci periodických skúšok výrobkov na vojenskom polygóne. Bojové charakteristiky rakiet boli potvrdené, rakety zasiahli stred terča, “povedal zdroj.
Vysvetlil, že “raketa Ch-32 je určená predovšetkým pre ničenie námorných hladinových cieľov a je tzv.” Zabijakom lietadlových lodí “, pretože súčasné prostriedky PVO útočných skupín lietadlových lodí môžu len s malou pravdepodobnosťou zachytávať podobné ciele”. Dodal, že raketa môže s vysokou efektivitou ničiť pozemné objekty vrátane radarov. Niekoľko skúšok sa konalo už v minulom roku. Testové streľby boli potrebné ako pre potvrdenie charakteristík sériových Ch-32, tak aj pre prípravu na skúšky rakiet z paluby nových bombardérov Tu-22M3M, a riešili sa pritom tiež niektoré pokusné a výskumné úlohy.
Nadzvuková okrídlená raketa Ch-32 bola zaradená do výzbroje v roku 2016. Má vystriedať raketu Ch-22, ktorej nosičmi sú lietadlá Tu-22M3. Ch-32 si zachovala trochu pozmenený drak svojej predchodkyne, inak je to úplne nový výrobok. Podľa informácie z verejných zdrojov dostala raketa modernizovaný raketový motor na tekuté palivo so zvýšeným ťahom, digitálne rádioelektronické zariadenie vrátane palubného počítača, aktívno-pasívny radar chránený pred poruchami a vlastné systémy rádioelektronického boja. Maximálna rýchlosť rakety je blízka hypersonickej, a vo výškach cez 30 kilometrov je asi 5 Mach. Raketa má dolet 1000 kilometrov.
Tu-22M3M je značne modernizovanou variantom Tu-22M3. Raketový bombardér dostal moderné digitálne rádiolelektronické zariadenie vrátane nového zameriavacieho a navigačného komplexu, avioniky a systémov spojenia, a tiež zásadne nový radar a systémy rádioelektronického boja. Ako však poukázali odborníci firmy Tupolev, zariadenie inštalované na Tu-22M3M značne zvyšuje bojový potenciál, a rozšírené zloženie nových riadených raketových a bombových zbraní prudko zvyšuje bojovú efektivitu. Zariadenie je maximálne unifikované s palubnými systémami strategického bombardéra Tu-160M. Prvý let prototypu Tu-22M3M sa konal 28. decembra roku 2018. Druhý prototyp nového bombardéra sa začal skúšať v marci roku 2020.
Karol Jerguš
zdroj: armádny magazín
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…