9. novembra ruské vrchné velenie oznámilo, že ustúpi z pravobrežných oblastí Chersonskej oblasti (regiónu). Súčasný veliteľ ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, armádny generál Sergej Surovikin, oznámil plán v správe pre ministra obrany Sergeja Šojgu .
Ruské jednotky budú premiestnené do nových obranných línií pozdĺž rieky Dneper. Tento krok je podľa Surovikina zameraný na zachovanie životov a bojaschopnosti ruských vojakov nasadených v tejto oblasti frontovej línie.
„Zachránime životy našich vojakov a bojaschopnosť našich jednotiek. Udržiavať ich na pravom [západnom] brehu [rieky Dneper] je zbytočné. Niektorí z nich môžu byť presunutí na iné fronty,“ vyhlásil ruský generál.
Oznámenie, hoci pre mnohých šokujúce, bolo sotva neočakávané, keďže nové orgány Chersonskej oblasti už týždne vykonávajú evakuáciu civilistov, čo naznačuje, že v tejto oblasti sa pravdepodobne očakávali intenzívne boje. Rôzne západné médiá už informujú, že tento krok je pre Rusko „veľkým neúspechom“ a „veľkým víťazstvom“ pre kyjevský režim.
Najvyšší predstavitelia kyjevského režimu sú však k oznámeniu opatrní, niektorí ho dokonca označujú za možnú pascu. Podľa agentúry Reuters Mykhailo Podolyak , hlavný poradca Volodymyra Zelenského, uviedol, že „je príliš skoro hovoriť o stiahnutí ruských jednotiek z južného mesta Cherson“.
„Kým nad Chersonom nezaveje ukrajinská vlajka, nemá zmysel hovoriť o stiahnutí Ruska,“ uviedol Podoljak vo vyhlásení.
Očakáva sa, že ďalší predstavitelia kyjevského režimu a propagandistická mašinéria neonacistickej junty sa už chvália, že udalosť je „absolútnym triumfom“. Sily kyjevského režimu sa už mesiace zameriavajú na infraštruktúru v oblasti, vrátane všetkých mostov a dopravných plavidiel na rieke Dneper a dokonca aj priehrad, najmä vodnej elektrárne Kakhovka , čím hrozí veľká katastrofa, ak by boli stavidlá zničené.HIMARS MLRS dodané USA a ďalšie západné zbrane sa tiež často používajú na cielenie obytných oblastí, pričom zabíjajú desiatky a zraňujú stovky civilistov. Samotný generál Surovikin tiež varoval, že neonacistické jednotky junty, ktoré spustia početné raketové útoky na vodnú elektráreň Kakhovka a priehradu, môžu spôsobiť tisíce civilných obetí.
„Dojde k ďalšej hrozbe pre civilné obyvateľstvo a k úplnej izolácii skupiny našich jednotiek na pravom brehu Dnepra [rieky]. Za týchto podmienok je najracionálnejšou možnosťou vytvoriť obranu pozdĺž bariérovej línie Dnepra,“ povedal Surovikin a dodal, že prípadné zničenie priehrady by spôsobilo „intenzívne vypúšťanie vody a masívne zaplavenie oboch brehov“ rieky Dneper“.
Pravý (západný) breh Chersonskej oblasti, hoci je strategicky dôležitý pre možné budúce útočné operácie smerom k Nikolajevovi, je určite ťažké brániť a zároveň zachovať životy civilistov a zabrániť veľkým škodám na miestnej infraštruktúre.
Stále však existujú ďalšie možné problémy, ktoré by mohli nastať, ak by sily kyjevského režimu získali nespornú kontrolu nad oblasťou, vrátane toho, že by sa Krym dostal na dosah delostreleckých a raketových jednotiek neonacistickej junty.
Vzhľadom na ich nedostatok záujmu o spôsobenie masívnych civilných obetí by sa z toho mohol stať hlavný problém, ak sa nebude náležite riešiť. Ohrozené by mohli byť aj hlavné dodávky sladkej vody pre polostrov Krym, pretože pochádza z nádrže Kakhovka, ktorá by sa mohla stať priamou frontovou oblasťou.
Očakáva sa však, že ruská armáda je už na takéto nepredvídané udalosti pripravená. Rieka Dneper je jednou z najväčších v Európe, čo sa týka objemu aj šírky , čo z nej robí takmer dokonalú obrannú bariéru a veľkú prekážku pre jednotky kyjevského režimu. Vedenie útočných operácií cez rieku sa môže ukázať ako smrteľné úsilie, na ktoré sú ukrajinské jednotky len ťažko pripravené. Obe strany teraz posielajú do oblasti ďalšie posily, pričom kyjevský režim sa zaviazal pokračovať v útočných operáciách napriek tomu, že mesiace utrpel ťažké straty.
Ruská armáda vedie úspešnú obranu, ale ako uviedol generál Surovikin, chce čo najviac znížiť vojenské a civilné straty. Stále intenzívnejšie ostreľovanie mesta Cherson zo strany kyjevského režimu v posledných týždňoch však spôsobuje komplikácie pre logistiku ruskej armády, čo môže byť jedným z dôvodov stiahnutia.
Západné médiá a spravodajské zdroje tvrdia, že približne 40 000 ruských vojakov je teraz evakuovaných na ľavý (východný) breh rieky Dneper. Dá sa tiež očakávať, že ruská armáda už zriadila veľké množstvo nových delostreleckých pozícií a že ich použije na zameranie prípadných jednotiek kyjevského režimu, ktoré sa pokúsia priblížiť k rieke Dneper.
Ako už bolo uvedené, hoci sa stiahnutie víta ako „víťazstvo“, reakcia úradu Volodymyra Zelenského naznačuje, že boje stále pokračujú a že „toto by mohol byť zinscenovaný ústup, ktorý má v rozhodujúcej chvíli zmierniť ukrajinské odhodlanie…“
Spomínané vyjadrenie Podoljaka je toho jasným indikátorom. Mnohí geopolitickí a vojenskí experti sú tiež zmätení takýmto verejným oznámením, pretože stiahnutie sa zvyčajne vykonáva bez toho, aby sa nepriateľovi poskytol čas pripraviť sa na totálny postup proti ustupujúcim silám. To by vysvetľovalo opatrnosť kyjevského režimu, pretože mnohí z najvyšších predstaviteľov sa obávajú, že tento krok by sa mohol čoskoro ukázať ako pasca.
Drago Bosnic
O autorovi: Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik.
Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics/SKsprávy
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…