domovina

„Ruský plyn“ a naša veľká polemika so zavádzajúcimi tvrdeniami Zuzany Čaputovej

Prezidentka republiky Zuzana Čaputová zavesila na sociálnej sieti status k ruskému plynu, kde v šiestich bodoch sa pokúša argumentovať v prospech odstrihnutia sa Slovenska od dodávok ruského plynu. Ako uviedla „pre niektorých kritikov to musím zopakovať ešte raz“.

„Som za postupné znižovanie závislosti od ruského plynu. Postupného znižovania závislosti od ruského plynu sa netreba obávať“.

Už samotný fakt, že musela pridať časový faktor „postupného“ odstavenia (a čo na to druhá strana, mimochodom?) dokazuje, že si uvedomila podozrivú proamerickú angažovanosť v danej veci, poškodzujúcej slovenských občanov, ktorí by mali platiť viac za energie aj kvôli politickým postojom Bruselu, slovenskej vlády a prezidentky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

V redakcii sme sa preto vecne pozreli  na šesť jej pokusov o argumenty na jej obavu z „energetických rukojemníkov ruských záujmov“.

Tvrdenie prvé

1.Samotný pojem „závislosť“ je v prípade Slovenska, ktoré je na vyše 85 % odkázané na import rôznych surovín a dokonca aj na pravidelný dovoz potravín (denne 800 vagónov) je diskutabilný. Ignoruje základný fakt prepojenosti a vzájomnej odkázanosti na dodávky surovín, tovarov a aj služieb v globálnej ekonomike, ktorá je práve fetišom liberálov, a teda aj hlavy štátu, ktorá vyšla z Progresívneho Slovenska.

Celkovo sa v prípade pandémie ukázala oveľa závažnejšia závislosť EÚ a aj USA na dodávkach tovarov a surovín z Číny. Dodnes trpí nedostatkom čipov nielen automobilový priemysel, čo ohrozuje nielen výrobu, ale aj zamestnanosť.

Objektívnym faktom je, že s rýchlym nárastom svetovej populácie a industrializáciou nových svetových regiónov sa vyostruje aj boj o suroviny. Tento stav vyvoláva naopak obavy z nedostatku zdrojov.

Globálna závislosť na drahých kovov

správe Living Planet Report ešte z roku 2008 sa uvádza, že rastúca populácia vytvára taký veľký tlak na prírodné zdroje Zeme, že okolo roku 2030 by boli pri súčasnom trende a zachovaní životného štýlu potrebné dve planéty.

Portál euractiv TU priznáva, že  Európania majú najväčšie starosti kvôli vzácnym zeminám, skupine kovov a prvkov, ktoré sa vo veľkou používajú v prístrojoch i spotrebných tovaroch, vrátane batérií elektromobiloch, čo je aktuálny trend zelenej politiky únie.

Medzi vzácne zeminy, u ktorých sa predpokladá nedostatok, patrí aj neodým. Ten je kľúčovou zložkou zliatiny, používanej pri výrobe vysokovýkonných ľahkých magnetov v motoroch hybridných vozidiel, ako aj pri generátoroch veterných turbín.

Problém je, že podľa amerického geologického prieskumu pochádza v súčasnosti až 95% svetovej produkcie a asi 60% spotreby v Číne!

Ozve sa citlivo vnímavá hlava maličkej Slovenskej republiky a vyjadrí znepokojenie zo závislosti nielen Slovenska, ale aj USA, EÚ a sveta od dodávok neodýmu z Číny? Ozaj, môže to Čína tiež zneužiť na surovinovú rukojemnícku drámu?

EÚ je závislá na Číne okrem toho na 93% v dodávkach horčíka a ďalších vzácnych zemín. Na USA sme na 88% závislí od distribúcie berýlia, na  Brazílii na 85% v ťažbe nióbu, na Čile 78% lítia, na Kazachstane na 73% z dodávok fosforu. Kongo dodáva 68% kobaltu, Južná Afrika 93% ruténia, 80% ródia a 92% irídia. Čo na to hovorí naša citlivo vnímavá pani prezidentka, z toľkej závislosti?

A tu je naša analýza jej ďalších argumentov.

Tvrdenie druhé

„Nižšia závislosť od jedného dodávateľa z dlhodobého hľadiska znamená stabilnejšie a predvídateľnejšie ceny plynu“.

Nepodložené tvrdenie, ktoré nezodpovedá trhovej praxi a princípom obchodovania. Opak je pravdou: dlhodobé kontrakty s jedným dodávateľom dokážu podstatne znížiť cenu plynu. Dôkaz: Srbsko má najnižšie a rádovo x-násobne nižšie ceny ako v EÚ (rokuje s RF o cene 400 USD) a Maďarsko, ktoré si dohodlo výhodné ceny na 14 rokov.

Záver: ZAVÁDZAJÚCE TVRDENIE

Tretie tvrdenie

 „Rusko používa plyn ako politický nástroj“

RF nám (SR) vôbec neznižovala  dodávky, ani objem plynu.  Práve naopak, Slovensko ako jediné čerpalo z dohodnutých európskych kontraktov viac plynu ako malo objednané. Dôkaz: Slovensko objednané 5 mld m3: vyčerpané (zatiaľ) 7,6 mld m3. Porovnanie: ČR 8,5 objednané – 4,0 vyčerpané; Maďarsko: objednané: 10,2 – vyčerpané 8,6; ešte aj Ukrajina mala zazmluvnený objem 29,3 mld m3, ale nevyčerpala nič.

ZÁVER: ZAVÁDZAJÚCE TVRDENIE

Štvrté tvrdenie

„Slovensko nesmie byť energeticky závislé od krajiny, ktorá nás označila za nepriateľa“.

Pravda je taká, že to bola SR, ktorá ako prvá označila vo svojej Bezpečnostnej stratégii RF za nepriateľa. Na toto označenie tlačila súčasná koalícii (v pozícii opozície) už v roku 2018! RF recipročne reagovala na túto skutkovú podstatu, spolu s dodávkami zbraní do vojnovej zóny, takže ide nie o postojovú príčinu, ale o hodnotiaci následok.

ZÁVER: ZAVÁDZAJÚCE TVRDENIE

Piate tvrdenie

„Nedá sa vylúčiť, že Rusko zastaví dodávky plynu do Európy z vlastnej vôle. Na takúto situáciu sa musíme pripraviť“.

Faktom je, že Rusko má strategický aj komerčný záujem na stabilných, dlhodobých kontraktoch na dodávku svojho plynu do EÚ, aj inde do sveta. Kvôli tomu sa realizoval aj projekt Nord Stream 2, voči ktorému najostrejšie vystupovali Spojené štáty. USA vyvolali najskôr politickú vojnu o trhový podiel na dodávkach plynu v Európe.

USA a Európska komisia v  spoločnom vyhlásení z 25. júla 2018 vo Washingtone stanovili za cieľ posilniť vzájomnú strategickú spoluprácu, vrátane v oblasti energetiky. Okamžite dovoz amerického skvapalneného zemného plynu do EÚ vzrástol o 181 percent na 7,9 miliardy kubických metrov v začiatku marca 2019.

Objemy zo Spojených štátov však boli neporovnateľné s dovozom potrubného plynu z Ruska, hlavného dodávateľa zemného plynu do EÚ. Gazprom pokrýval (2020) tretinu plynu v EÚ. Rusi do Európy vrátane Turecka a Ukrajiny  doviezli ročne približne 200 miliárd kubických metrov plynu.

Americkým záujmom je teda odstaviť Rusko, najmä novú mamutiu vetvu Nord Stream 2 a dodávať americký LNG do EÚ.

Spojené štáty 22. novembra 2021 uvalili ďalšie sankcie v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2. Terčom bola spoločnosť Transadria spojená s Ruskom a jej loď, ktorá na plynovode pracovala, napísala agentúra AP.

Táto podmorská vetva plynovodu mala obchádzať Poľsko a najmä Ukrajinu a vedie priamo z Ruska do Nemecka.

Kauza Hunter Biden a ukrajinská Burisma

Za angažovaním USA nemusia byť len obchodné záujmy predávať svoj skvapalnený plyn do Európy. Za ekonomickou vojnou o dodávky plynu do EÚ sa môže skrývať aj osobná angažovanosť Joe Bidena, v prepojení na aktivity jeho syna Huntera, ktorého vyšetrujú federálne orgány kvôli daniam. Huner Biden do roku 2019 pôsobil v dosť nevyjasnenej pozícii poradcu ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma. Včera sme priniesli o tejto kauze prvý článok TU.

Ukrajinská Burisma, registrovaná na Cypre a so sídlom v Kyjeve, je jedným z najväčších súkromných producentov zemného plynu na Ukrajine. Vlastní ju ukrajinský oligarcha Mykola Zlochevsky, ktorý pôsobil ako minister vlády pre ekológiu a prírodné zdroje…

Kauzy mladého Bidena sú len jedným prvkom širšieho vyšetrovania vyplývajúceho z práce, ktorú vykonal po celom svete. Hunter Biden je právnik vyštudovaný na Yale; jeho profesionálny život sa prelínal s verejnou službou jeho otca, vrátane práce registrovaného  lobistu pre americké záujmy. V čase, keď  jeho otec bol viceprezidentom, presadzoval obchody a klientov v Ázii a Európe , uvádza New York Times.

Ešte minulý mesiac si federálna veľká porota vypočula svedectvo od dvoch svedkov, z ktorých jeden bol bývalý zamestnanec Huntera Bidena, ktorého právnik bol neskôr predvolaný kvôli finančným záznamom, ktoré odrážali peniaze, ktoré Biden junior dostal od ukrajinskej energetickej  spoločnosti. TU

Tieto skutočnosti môžu vysvetľovať agilné angažovanie sa prezidenta Bidena v sankciách proti Rusku, v dodávke zbraní a „pomoci“ Ukrajine.

A teraz k tvrdeniu Z. Čaputovej o možno odstavení ruského plynu Kremľom. Logicky si nikto neodtne ruku, ani energetickú vetvu, ktorá ho živí. Tretinový podiel Ruska na dodávkach plynu do Európy to ani neumožňuje takticky zneužiť, najmä ak sú už prepojené toky a vzájomný reverz plynu aj zo západu na východ.

Západ stále obchoduje s ruským plynom! V marci vzrástol o 39%

Faktom je, že obchod s ruským plynom beží aj v čase ruskej invázie na Ukrajinu a pri sankciách na plné obrátky. K 15. marcu,  tj. za takmer tri týždne od začiatku ruskej vojenskej špeciálnej operácie na Ukrajine nakúpili Európania ruské uhlie, ropu a plyn za 12,6 miliardy eur (asi 1,5 bilióna rubľov). Overiť sa dá aktuálny stav TU po registrácii.

Marec 2022 priniesol ruskému Gazpromu veľké zisky a zvýšenie exportu plynu do krajín mimo SNŠ. Dôkazom toho je správa na oficiálnom telegramovom kanáli spoločnosti, ktorá odhaľuje podrobnosti o obchode s krajinami, ktoré prijali „tvrdé“ sankcie proti Rusku.

Len v marci vyviezol národný energetický monopol suroviny za viac ako dvanásť miliárd eur. Za 15 dní aktuálneho mesiaca sa dodalo viac plynu ako vo februári o 39 %. Predaj plynu vzrástol práve do krajín, ktoré sú najviac v politickom konflikte s Ruskom, najmä „podporujú“ Ukrajinu a volajú po sankciách a odmietaní ruských zdrojov energie. Napríklad dodávky do Talianska vzrástli o 52 %, do Poľska o 72 %.

Z politických, ekonomických, ale aj osobných záujmov Joe Bidena (vo vzťahu k jeho synovi) je skôr podozrenie, že prezidentka SR opäť presadzuje nie slovenský, ale americký ekonomicko-politický záujem, a to poškodením záujmov slovenských domácností, aj slovenskej ekonomiky.

Koho záujmy presadzuje hlava štátu?

Politická opozícia už dlhšiu dobu podozrieva hlavu štátu, že je prevodovou pákou pre americké záujmy na Slovensku. Ak má pani prezidentka starosť o energetickú bezpečnosť Slovenska a garantovanú plynulosť dodávok, potom by mala riešiť ukrajinskú zodpovednosť v zabezpečení tranzitu plynu. Faktom je, že práve Ukrajina spôsobila prerušenie dodávok plynu na Slovensku v čase hypotekárnej krízy, ktorú rozšírila aj o krízu plynovú z dôvodu neplatenia Rusku za dodávaný plyn. Slovensko kvôli tomuto banditskému kroku ukrajinskej vlády muselo zabezpečiť reverzný tok plynu z Rakúska a odstaviť niektoré výrobné prevádzky.

ZÁVER: ZAVÁDZAJÚCE TVRDENIE

Šieste tvrdenie

„Z peňazí za plyn Rusko financuje vojnu na Ukrajine…“

Rovnako by sme mohli tvrdiť, že z peňazí za predražený skvapalnený plyn si na druhej strane budú Spojené štáty financovať svoje vojny a vyzbrojovanie na kontrolu nad oceánskymi obchodnými cestami. Ak Rusko do únie vyváža len tretinu jej spotreby a ekonomika Ruska zahŕňa aj inú tvorbu HDP, toto tvrdenie je skôr citovým vydieraním a nie je založené na objektívnej realite.

Rusko skôr problémy spôsobujú ekonomické sankcie ako je nepochybne odstrihnutie od bankového systému SWIFT. Ako sme preukázali v bode 5.,  sú to práve západné krajiny, ktoré naďalej v nadštandardnom objeme odoberajú ruský plyn, hoci by naň nemuseli byť jednostranne závislé ako je Slovensko, ktoré finančne využíva aj tranzit ruského plynu ďalej na západ.

Nápad pani prezidentky by tak poškodil nielen záujmy ekonomickou krízou zdevastovaných rodinných rozpočtov, ale ochudobnil by aj štátny rozpočet o financie z tranzitu plynu.

Dočasná prezidentka Slovenskej republiky tak viac chráni a presadzuje americký obchodno-politický záujem ako záujmy občanov SR a národno-štátne záujmy Slovenska.

Rafael E. Rafaj

sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…

10 minút ago

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

6 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

6 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

7 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

7 hodín ago