„Všetky letecké, radarové a iné komplexy NATO budú okamžite vyradené z prevádzky pomocou systémov rádio-elektronického boja (REB) Ruska,“ s takýmto panickým vyhlásením v utorok prišiel francúzsky denník „Atlantico“, ktorý komentoval rozmiestnenie ruských staníc v Kaliningrade.
„Začiatkom októbra,“ píše autor článku Xavier Rofe, „bol v Kaliningrade — v najzápadnejšej časti Ruska — nasadený nový pobrežný elektronický bojový systém „Murmansk-BN“ s dosahom asi 3000 km. Pre informáciu: Lisabon sa nachádza, ak letíte v priamej línii, len 3.000 kilometrov od Kaliningradu. To znamená, že celá západná Európa je pokrytá. Sily NATO tak teraz čelia úplnej paralýze a neschopnosti včas reagovať. Najmä „high-tech“ americké stíhačky F-35 môžu byť prikované k zemi, zbavené životne dôležitej satelitnej komunikácii.“
Ako vysvetľujú analytici spravodajského portálu „Atlantico“ ide o zariadenia, ktoré deaktivujú elektronické systémy nepriateľa bez toho, aby ich zničili. Prostriedky REB môžu zasiahnuť nepriateľské vzdušné alebo námorné základne, no nielen tie: v skutočnosti môžu byť všetky moderné vojenské objekty a zbrane deaktivované, ak nepriateľské systémy REB fungujú efektívne. Dosiahne sa to blokovaním signálu nad daným územím. Niekedy môže byť toto územie obrovské, no podstatou REB ani to nie je. Ide o zablokovanie všetkých satelitných vĺn, všetkej celulárnej komunikácie (VHF-UHF), všetkých rádií, systémov GPS atď.
Podľa expertov budú mnohé komplexy „Murmansk-BN“, z ktorých jeden už stráži strategicky dôležitý polostrov Kola, čoskoro rozmiestnené v zraniteľných oblastiach pozdĺž celých dlhočizných ruských hraníc.
Napríklad Krym a Kerčský prieliv sú už chránené podobným systémom, ktorý blokuje rádiové vlny na ploche asi 3000 kilometrov štvorcových v oblasti Čierneho mora.
Nie je to prvýkrát, čo „Atlantico“, proatlantická publikácia, vyvoláva paniku ohľadom ruskej „superzbrane“. Európska verejnosť je zacyklená vo falošných stereotypoch a predstavách, že ruský arzenál je zredukovaný na zhrdzavené tanky a jadrové strely v polorozpadnutých hangároch. Taká strategická slepota by sa mohla zmeniť na katastrofu. V skutočnosti sú ruské zbrane oveľa modernejšie, ako si mnohí Európania dokážu predstaviť.
„Nedávne vojenské cvičenia s účasťou NATO v Poľsku „Zima 2020“ je toho názorným príkladom,“ píše portál. „Simulácia vojenského konfliktu s Ruskom ukázala, že poľská armáda by v priebehu prvého týždňa prestala existovať. Straty vojakov a techniky by dosiahli 60 až 80 %. Nepomohla by ani podpora NATO, ani rakety „Patriot“ so stíhačkami F-35.“
Podľa expertov za takú zničujúcu porážku môže high-tech arzenál „podobajúci sa na sci-fi“, ktorý sa v Rusku vytvoril za posledné desaťročie.
Ide o desiatky zbraňových systémov a prostriedkov rádio-elektronického boja, ktoré boli testované v bojových podmienkach vrátane Sýrie, pričom armády Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie takéto zbrane nemajú.
„Atlantico“ pripomína, ako v apríli 2014 vstúpil torpédoborec „Donald Cook“ s 96 riadenými strelami „Tomahawk“ a 50 protilietadlovými raketami na palube do Čierneho mora. No zrazu nad ním preletel taktický bombardér Su-24 vybavený komplexom „Chibiny“ a loď „oslepla a ohluchla“. Zomrel „elektronický mozog“ zodpovedný za ovládanie zbraní, radarov a iných systémov. A v apríli 2018 sa podobný príbeh stal s dvoma francúzskymi fregatami, ktoré dorazili do Stredozemného mora, aby „potrestali“ Bašára al-Asada raketovou paľbou.
Samozrejme, niečo majú aj Američania. NATO má napríklad riadiaci systém bojového poľa „Aegis“. Keď však ruské ozbrojené sily dorazili do Sýrie so svojím zariadením rádio-elektronického boja „Krasucha-4“, situácia sa tam dramaticky zmenila. Vznikla nepreniknuteľná kupola s rádiusom 300 kilometrov. Ich sledovacie a zameriavacie radary NATO boli bezradné, komunikácia so špionážnymi satelitmi zmizla, rádio, mobilná komunikácia, riadiace kanály dronov boli zastavené, Wi-Fi prestala fungovať.
V elektronickom boji je veľmi ťažké postaviť niečomu proti početným ruským systémom, ako sú napríklad „Moskva-4“, „Borisoglebsk-2“, „Svet-KU“, „Rtuť-BM2“, či „Infauna“. Ide o „neviditeľné štíty“, ktoré neumožňujú nepriateľovi vidieť vzlietanie a pristávanie lietadiel či vypúšťanie rakiet, uzatvára francúzsky portál.
Takáto panika však nie je neopodstatnená. Američania už dlho priznávajú efektívnosť ruských systémov REB, ktoré mnohonásobne prevyšujú americké a môže spôsobiť vážne škody americkým jednotkám, pričom Američania nemajú s obranou proti tomu žiadne skúsenosti, píše americký vojenský analytický portál „Defense News“. A podľa bývalého veliteľa pozemných síl NATO v Európe generálporučíka Bena Hodgesa má ruská armáda seriózne jednotky REB, ktoré dokážu znefunkčniť operačné siete velenia a riadenia. Americký veliteľ označil schopnosť ruskej armády viesť elektronický boj za „transcendentálnu“.
„Naším hlavným problémom je, že už niekoľko desaťročí sme nebojovali v podmienkach potlačenia komunikácie, takže netušíme, ako v takejto situácii konať. Nemáme taktiku a algoritmus akcií, sme úplne nepripravení na vedenie bojových akcií bez komunikácie,“ priznala bývalá šéfka oddelenia elektronického boja pozemných síl USA Laurie Buckhoutová.
Je jasné, že hystéria vyvolaná západnými médiami o „fantastických“ ruských systémoch rádio-elektronického boja nie je náhodná. No ide predsa o čisto obranné systémy, prečo sa ich báť? Sú nebezpečné len pre tých, ktorí majú v úmysle zaútočiť na Rusko alebo usporiadať provokácie v blízkosti jeho morských a pozemných hraníc.
Tieto systémy strašia Západ, pretože dávajú jasne najavo každému, kto už dlho s gustom pozerá na ruské šíravy a ich bohatstvo, že ich agresívne chúťky sú odsúdené na neúspech. Rusko je schopné odraziť akéhokoľvek agresora, dokonca aj bez použitia svojich jadrových odstrašujúcich síl.
Napriek obrovskému vojenskému rozpočtu je americká armáda voči ruským systémom rádio-elektronického boja bezmocná. Elektronické rušičky v Rusku môžu ochromiť a dokonca skresliť signál GPS. To je záver expertov čínskeho denníka „Sina“.
Za dôvod takéhoto stavu označili čínski analytici situáciu, ktoré vznikla po rozpade ZSSR, kedy bola väčšina útočných jednotiek v americkej armáde spojená s elektronickým bojom rozpustená. Ale Pentagon aktívne rozvíjal letectvo, cvičil používanie bômb a riadených striel s presným GPS-navádzaním. Po vojne v Iraku vyvinuli americkí vojenskí inžinieri novú generáciu satelitov a prijímačov proti rušeniu, z ktorých niektoré mali dokonca antény smerujúce do vesmíru. „Rusi však nesedeli nečinne, okamžite vymysleli novú generáciu rušičiek GPS, ktoré úplne blokujú činnosť prijímačov,“ píšu analytici publikácie „Sina“.
Vladimir Putin v pondelok na stretnutí s vedením ministerstva obrany RF a podnikmi vojensko-priemyselného komplexu vyhlásil, že Západ neprestáva s pokusmi „rozbiť“ paritu rozmiestnením zbraní v blízkosti ruských hraníc.
„Nemôžeme si nevšímať tieto hrozby pre bezpečnosť Ruska a budeme reagovať primerane, adekvátne situácii,“ poznamenal prezident a spomenul vývoj ešte účinnejších prostriedkov obrany zo strany Ruska.
Igor Veremejev, Stoletie/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…