„To, čo sa dá vydržať niekoľko týždňov, sa nedá vydržať mesiace a roky,“ povedal pre Plus 7 dní bývalý sudca Ústavného súdu Ján Drgonec. Problém vidí najmä v intenzite opatrení na Slovensku. Rúška považuje za prostriedok ovládania masy.
Emeritný sudca sa v prvom rade pre portál Plus 7 dní rozhovoril o podaní v Haagu, ktoré pripravila skupina slovenských právnikov. Tí napadli práve protipandemické opatrenia na Slovensku. Drgonec vysvetľuje: „Napadnuté je práve rúškovanie. K právnikom a lekárom na strane žalobcov sa pridali vojaci z armády Slovenskej republiky. Vojaci predkladajú súdu argumentáciu, že rúškovanie je v skutočnosti vojenská operácia, ktorá obmedzuje prívod kyslíka do mozgu, znižuje jeho výkonnosť a tak uľahčuje ovládanie človeka. Vláda SR takto s najväčším pokojom používa bojové metódy proti vlastnému obyvateľstvu,“ hovorí bývalý sudca úplne na rovinu.
„Haag to prijal na konanie, ale koľko bude trvať proces do vyhlásenia rozsudku, si netrúfam odhadnúť. Súbežne prebieha niekoľko konaní proti iným štátom. Začalo sa to v marci žalobou proti Izraelu, ďalej je tam spoločné konanie proti Dánsku a Nórsku. Ku konaniu proti Slovenskej republike SR sa pridalo Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Česko. Takže máme minimálne tri konania, ktoré si myslím, že dajú sudcom v Haagu poriadne zabrať. Preto si netrúfam odhadnúť, kedy rozhodnú,“ vysvetlil ďalej.
Doc. JUDr. Drgnec, DrSc. sa následne púšťa do vysvetlenia, v čom je podľa neho najväčší problém pri opatreniach. Je to podľa neho predovšetkým v miere intenzity nerozumu vlád v rôznych štátoch. „Napríklad o PCR testoch je zverejnené, že ich spôsobilosť ustáliť, či je človek ozaj chorý alebo zdravý, je tri percentá. Iba tri percentá! V USA zastavili schvaľovacie konanie pre používanie PCR testov. V Portugalsku správny súd rozhodol, že trojpercentná účinnosť testu je príliš nízka, aby sa podľa jeho výsledku obmedzovala ľuďom osobná sloboda.
Na Slovensku nás všetkých ženú na PCR testy. Spravidla na vlastné náklady testovaných, čo môže byť hlavný dôvod pre PCR testovanie. Ak máte smolu, tak aj ďalej do karantény alebo izolácie. Čo na tom, že vás tak zbavujú osobnej slobody, dokonca aj vtedy, ak ste zdravý ako rybička. PCR test ukazuje opak. Čo test ukazuje, to je posvätné,“ vysvetľuje právnik.
Na záver Ján Drgonec vysvetlil, v čom sú opatrenia na Slovensku neúnosné. „To, čo sa trebárs v Rumunsku realizovalo v rámci núdzového stavu asi za 50 dní, to sa na Slovensku nasadzuje na 300 dní. Ide o spôsobilosť človeka reagovať na všetky obmedzenia, ktoré sa násilne zavádzajú. To, čo sa dá vydržať, povedzme, niekoľko týždňov, to sa nedá vydržať mesiace a roky. Chátrame telesne, klesá kondícia. Trpíme duševne. Zhoršuje sa psychické zdravie ľudí nútených zotrvávať v izolácii, so zatrhnutou slobodou pohybu a zhromažďovania,“ uzavrel emeritný sudca doc. JUDR. Ján Drgonec, DrSc.
hlavný denník
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…