Keďže do zavedenia zákazu EÚ na dovoz ruskej ropy z mora zostávajú už len tri dni, ruskí producenti ropy idú proti všetkým očakávaniam a podľa niektorých údajov v posledných týždňoch skutočne zvýšili ťažbu, píše Tom Kool pre Oil Price
Skupina producentov ropy známa ako OPEC+ sa 5. októbra dohodla, že v novembri zníži ťažbu o 2 mil. barelov denne, pričom ignorovala výzvy USA, aby čerpala viac ropy a udržala tak ceny prijateľné pre spotrebiteľov. Navrhované zníženie prišlo v čase, keď OPEC+ považoval za potrebné znížiť ťažbu, aby stabilizoval trhy s ropou vzhľadom na kolísavý globálny dopyt na jeseň tohto roka.
O mesiac neskôr sa začínajú prejavovať skutočné výsledky navrhovaných škrtov. Podľa prieskumu agentúry Reuters dosiahla skutočná produkcia OPEC v novembri 29,01 mil. bpd, čo je približne o 710 000 bpd menej ako v októbri. Podľa prieskumu sa o to najviac zaslúžila Saudská Arábia, ktorá v novembri znížila svoju produkciu o 500 000 bpd v porovnaní s októbrom.
Aj keď podľa údajov agentúry Reuters táto skupina prekročila svoj cieľ zníženia ťažby, údaje nezahŕňajú Rusko, ani žiadneho z ďalších producentov mimo OPEC-13. Úplne proti očakávaniam je Rusko, ktoré podľa vlastných oficiálnych údajov a údajov spoločnosti Kpler, ktorá sa zaoberá energetickým spravodajstvom, v novembri skutočne zvýšilo produkciu.
Viktor Katona, ropný analytik spoločnosti Kpler vo Viedni, potvrdzuje, že “ruskí producenti ropy robili to, čo je v rozpore s hlavným príbehom, a to zvyšovali ťažbu”.
Pred sankciami EÚ, ktoré vstúpia do platnosti budúci týždeň, Rusko v novembri vyprodukovalo 10,9 milióna barelov denne a minulý mesiac zvýšilo vývoz do Číny, Indie, Južnej Kórey a Japonska. Napriek zlým údajom o spotrebe v Číne z údajov spoločnosti Refinitiv Research vyplýva, že Ázia v novembri doviezla rekordných 29,1 mil. barelov ropy denne (bpd) v porovnaní s 25,6 mil. bpd v októbri a 26,6 mil. bpd v septembri.
Aj keď sa ázijskí odberatelia nepridali k návrhu G7 na obmedzenie cien ropy, neistota ohľadom budúcich dodávok ruskej ropy a schopnosti financovať a poistiť náklad ruskej ropy vyvolala medzi ázijskými dovozcami obavy.
Neistota je v decembri skutočne kľúčovým slovom na energetických trhoch. Vzhľadom na to, že zákaz dovozu ruskej námornej ropy je za rohom, na stole je potenciálne zníženie ťažby OPEC+ a prebiehajú diskusie o obmedzení cien ruskej ropy a plynu, sa ponuková strana trhu stala ešte zložitejšou.
Od nedeľňajšieho zasadnutia OPEC+, ktorého výsledkom by podľa očakávaní mnohých mala byť nezmenená ťažobná kvóta, by ešte mohlo dôjsť k býčiemu prekvapeniu. Približne týždeň pred zasadnutím nemenované zdroje pre agentúru Reuters uviedli, že očakávajú, že OPEC+ neprijme ďalšie opatrenia na podporu cien ropy, zatiaľ čo EÚ diskutuje o obmedzení ťažby ruskej ropy, ale len dva dni pred zasadnutím čoraz viac odborníkov a analytikov očakáva, že OPEC+ opäť zníži ťažbu, aby reagoval na slabý dopyt v Číne.
Jeff Currie, globálny vedúci oddelenia komodít v Goldman Sachs, pre CNBC uviedol, že OPEC+ správne predpovedal novembrový pokles dopytu a že skupina bude na nadchádzajúcom zasadnutí diskutovať o pretrvávajúcom slabom dopyte v Číne, pričom uviedol, že “je vysoko pravdepodobné, že sa dočkáme zníženia”.
Tamas Varga, analytik maklérskej spoločnosti PVM Oil Associates, vo štvrtok v poznámke uviedol, že ceny ropy pod 90 USD za barel sú pre OPEC+ “neprijateľné” a že odvetné opatrenia zo strany Ruska by mohli mať v decembri na ceny ropy tiež pozitívny vplyv.
Aj keď je čoraz ťažšie presne predpovedať vývoj cien ropy na začiatku roka 2023, je takmer isté, že trhy s ropou zostanú v dohľadnej budúcnosti obmedzene zásobované, a to aj v prípade, že ruská ropa bude naďalej prúdiť ku konečným spotrebiteľom.
Či sa ponuka ruskej ropy v decembri a v prvých mesiacoch nového roka skutočne výrazne zníži a či sa sankcie EÚ, USA a skupiny G7 ukážu ako úspešné, sa ešte len uvidí. Moskva si zobrala príklad z iránskej príručky o obchádzaní sankcií a v priebehu posledných 9 mesiacov pracovala na vytvorení novej logistickej siete na mori, ktorá zahŕňa prepravu z lode na loď a operácie miešania ropy, aby zabezpečila, že jej ropa bude naďalej prúdiť ku globálnym spotrebiteľom.
hlavnespravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…