Keďže do zavedenia zákazu EÚ na dovoz ruskej ropy z mora zostávajú už len tri dni, ruskí producenti ropy idú proti všetkým očakávaniam a podľa niektorých údajov v posledných týždňoch skutočne zvýšili ťažbu, píše Tom Kool pre Oil Price
Skupina producentov ropy známa ako OPEC+ sa 5. októbra dohodla, že v novembri zníži ťažbu o 2 mil. barelov denne, pričom ignorovala výzvy USA, aby čerpala viac ropy a udržala tak ceny prijateľné pre spotrebiteľov. Navrhované zníženie prišlo v čase, keď OPEC+ považoval za potrebné znížiť ťažbu, aby stabilizoval trhy s ropou vzhľadom na kolísavý globálny dopyt na jeseň tohto roka.
O mesiac neskôr sa začínajú prejavovať skutočné výsledky navrhovaných škrtov. Podľa prieskumu agentúry Reuters dosiahla skutočná produkcia OPEC v novembri 29,01 mil. bpd, čo je približne o 710 000 bpd menej ako v októbri. Podľa prieskumu sa o to najviac zaslúžila Saudská Arábia, ktorá v novembri znížila svoju produkciu o 500 000 bpd v porovnaní s októbrom.
Aj keď podľa údajov agentúry Reuters táto skupina prekročila svoj cieľ zníženia ťažby, údaje nezahŕňajú Rusko, ani žiadneho z ďalších producentov mimo OPEC-13. Úplne proti očakávaniam je Rusko, ktoré podľa vlastných oficiálnych údajov a údajov spoločnosti Kpler, ktorá sa zaoberá energetickým spravodajstvom, v novembri skutočne zvýšilo produkciu.
Viktor Katona, ropný analytik spoločnosti Kpler vo Viedni, potvrdzuje, že “ruskí producenti ropy robili to, čo je v rozpore s hlavným príbehom, a to zvyšovali ťažbu”.
Pred sankciami EÚ, ktoré vstúpia do platnosti budúci týždeň, Rusko v novembri vyprodukovalo 10,9 milióna barelov denne a minulý mesiac zvýšilo vývoz do Číny, Indie, Južnej Kórey a Japonska. Napriek zlým údajom o spotrebe v Číne z údajov spoločnosti Refinitiv Research vyplýva, že Ázia v novembri doviezla rekordných 29,1 mil. barelov ropy denne (bpd) v porovnaní s 25,6 mil. bpd v októbri a 26,6 mil. bpd v septembri.
Aj keď sa ázijskí odberatelia nepridali k návrhu G7 na obmedzenie cien ropy, neistota ohľadom budúcich dodávok ruskej ropy a schopnosti financovať a poistiť náklad ruskej ropy vyvolala medzi ázijskými dovozcami obavy.
Neistota je v decembri skutočne kľúčovým slovom na energetických trhoch. Vzhľadom na to, že zákaz dovozu ruskej námornej ropy je za rohom, na stole je potenciálne zníženie ťažby OPEC+ a prebiehajú diskusie o obmedzení cien ruskej ropy a plynu, sa ponuková strana trhu stala ešte zložitejšou.
Od nedeľňajšieho zasadnutia OPEC+, ktorého výsledkom by podľa očakávaní mnohých mala byť nezmenená ťažobná kvóta, by ešte mohlo dôjsť k býčiemu prekvapeniu. Približne týždeň pred zasadnutím nemenované zdroje pre agentúru Reuters uviedli, že očakávajú, že OPEC+ neprijme ďalšie opatrenia na podporu cien ropy, zatiaľ čo EÚ diskutuje o obmedzení ťažby ruskej ropy, ale len dva dni pred zasadnutím čoraz viac odborníkov a analytikov očakáva, že OPEC+ opäť zníži ťažbu, aby reagoval na slabý dopyt v Číne.
Jeff Currie, globálny vedúci oddelenia komodít v Goldman Sachs, pre CNBC uviedol, že OPEC+ správne predpovedal novembrový pokles dopytu a že skupina bude na nadchádzajúcom zasadnutí diskutovať o pretrvávajúcom slabom dopyte v Číne, pričom uviedol, že “je vysoko pravdepodobné, že sa dočkáme zníženia”.
Tamas Varga, analytik maklérskej spoločnosti PVM Oil Associates, vo štvrtok v poznámke uviedol, že ceny ropy pod 90 USD za barel sú pre OPEC+ “neprijateľné” a že odvetné opatrenia zo strany Ruska by mohli mať v decembri na ceny ropy tiež pozitívny vplyv.
Aj keď je čoraz ťažšie presne predpovedať vývoj cien ropy na začiatku roka 2023, je takmer isté, že trhy s ropou zostanú v dohľadnej budúcnosti obmedzene zásobované, a to aj v prípade, že ruská ropa bude naďalej prúdiť ku konečným spotrebiteľom.
Či sa ponuka ruskej ropy v decembri a v prvých mesiacoch nového roka skutočne výrazne zníži a či sa sankcie EÚ, USA a skupiny G7 ukážu ako úspešné, sa ešte len uvidí. Moskva si zobrala príklad z iránskej príručky o obchádzaní sankcií a v priebehu posledných 9 mesiacov pracovala na vytvorení novej logistickej siete na mori, ktorá zahŕňa prepravu z lode na loď a operácie miešania ropy, aby zabezpečila, že jej ropa bude naďalej prúdiť ku globálnym spotrebiteľom.
hlavnespravy.sk
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…