Strely Kinžal sú schopné preletieť vzdialenosť až dvetisíc kilometrov. Rusko ich používa od roku 2018 a niekoľkokrát ich vypálilo aj počas vojny na Ukrajine, v Bielorusku ich ale zatiaľ nerozmiestňovalo.
Rusko zrejme presunulo do Bieloruska hypersonické strely Kinžal (Dýka), upozornilo dnes britské ministerstvo obrany, ktoré sa odvoláva na poznatky britskej vojenskej rozviedky. Londýn hodnotí vyslanie nadzvukových striel do Bieloruska ako gesto, ktorým chce Rusko dať najavo, že má bieloruskú podporu.
Na bieloruskom letisku Mačuliščy pri Minsku sa pravdepodobne nachádzajú dve ruské stíhačky MiG-31 a kontajner, ktorý slúži na uskladnenie hypersonických striel Kinžal, oznámilo britské ministerstvo a zverejnilo satelitné snímky letiska. Práve z lietadiel MiG-31 možno tieto strely odpaľovať.
Ruské zásoby týchto striel sú veľmi obmedzené a ich rozmiestnenie v Bielorusku znamená pre Rusko len malý prínos, pokiaľ ide o zasahovanie ďalších cieľov na Ukrajine, podotklo britské ministerstvo obrany. Premiestnením nadzvukových striel do Bieloruska chce Moskva pravdepodobne Západ presvedčiť o tom, že úloha Bieloruska ako ruského spojenca vo vojne na Ukrajine je čoraz dôležitejšia.
Ch-47M2 Kinžal je hypersonická balistická raketa typu vzduch-zem s udávaným doletom 2000 kilometrov. Je určená na ničenie pozemných alebo námorných cieľov. Odpaľovaná môže byť zo stíhačiek MiG-31 a strategických bombardérov Tu-22M3M.
Raketa je manévrovateľná v každej fáze letu. Môže niesť konvenčnú alebo jadrovú hlavicu.
Strely Kinžal začlenila ruská armáda do svojej výbavy v decembri 2017 a patria medzi šesť nových ruských strategických zbraní, ktoré 1. marca 2018 predstavil prezident Vladimir Putin.
V rámci „špeciálnej operácie“ na Ukrajine použila ruská armáda hypersonické rakety Kinžal (Dýka) naostro po prvý raz v marci roku 2022 na zničenie skladu zbraní na západe krajiny, v obci Deľatyn v Ivano-Frankivskej oblasti.
Hypersonické zbrane sa pohybujú aspoň päťkrát väčšou rýchlosť než zvuk. Môžu preniknúť až do vesmíru, väčšinou ale ich let prebieha v zemskej atmosfére. Tieto zbrane vyvíja v posledných rokoch Rusko, USA, Čína aj niektoré ďalšie krajiny.
Existuje niekoľko typov vyvíjaných protilodných či protizemných striel či bezpilotných lietadiel, z ktorých niektoré už boli úspešne testované. Podľa vojenských expertov proti nim v súčasnej dobe neexistuje účinná obrana, niektorí sa však domnievajú, že tieto zbrane nie sú dostatočne presné.
Vďaka svojej veľmi vysokej rýchlosti, pohybu v atmosfére a schopnosti manévrovania sú hypersonické rakety súčasnými systémami protiraketovej obrany prakticky neodhaliteľné. Na ich pohon sa využívajú jednoduché reaktívne motory, respektíve varianty scramjet s nadzvukovým spaľovaním.
Hypersonické rakety môžu niesť jadrové aj konvenčné hlavice. Podľa niektorých názorov môže vývoj novej generácie hypersonických zbraní narušiť či zmeniť súčasnú globálnu vojenskú rovnováhu. V súčasnosti je známych niekoľko vyvíjaných hypersonických lietadiel a striel v rôznych krajinách.
Ruský prezident Vladimir Putin v apríli roku 2022 varoval iné krajiny pred zasahovaním do situácie na Ukrajine a v prípade ohrozenia Ruska útokmi prisľúbil bleskovú odpoveď: „Máme na to všetky prostriedky, a to také, akými sa nemôže v súčasnosti pochváliť nikto. Nebudeme sa vychvaľovať, no použijeme ich, ak to bude potrebné“:
Armáda nemá zatiaľ tieto zbrane vo svojom arzenáli, zameriavala sa na ich výskum a testovanie. Vlani na začiatku októbra skupina Lockheed Martin oznámila otvorenie prvej továrne na ich výrobu. Armáda testovala napríklad rôzne strely, klzák Advanced Hypersonic Weapon či rad bezpilotných lietadiel.
V roku 2020 oznámilo, že do svojho arzenálu zaradilo riadené hypersonické strely Avangard, ktoré sa uvoľňujú z medzikontinentálnych balistických rakiet a sú schopné cestovať v atmosfére viac ako dvadsaťnásobnou rýchlosťou zvuku. Ruský prezident Vladimir Putin strelu vtedy označil za „absolútnu zbraň“, ktorá je podľa neho úplne nezraniteľná prostriedkami protivzdušnej obrany.
Moskva testuje aj hyperzvukové strely Cirkon (Zirkón) odpaľované z lodí či ponoriek a podobné rakety s označením Kinžal, ktoré vypúšťajú stíhačky MiG-31. Raketa Cirkon je podľa údajov uvádzaných ruskou armádou schopná dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku a pri dolete až 1000 kilometrov môže zasahovať námorné aj pozemné ciele. Podľa prezidenta Putina môžu tieto rakety zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi a preniknúť americkou protiraketovou obranou.
Ruská armáda vykonala už niekoľko testov so strelami Cirkon. Prvýkrát táto raketa letela vo februári 2020 z fregaty Admiral Gorškov. Vlani v októbri potom počas jedného dňa vypálila dve strely Cirkon ponorka Severodvinsk, pričom jednu pri vynorení a druhú z hĺbky 40 metrov. Ďalší úspešný test strely Cirkon potvrdil prezident Putin vlani na Štedrý deň.
V sobotu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruská armáda v bojoch na Ukrajine použila hypersonické strely Kinžal. Strely podľa neho zničili veľký podzemný sklad ukrajinských rakiet a munície v Ivano-Frankivskej oblasti na juhozápade krajiny.
V roku 2019 predstavil Peking napríklad hypersonický klzák Tung-feng 17, ktorý bol podľa médií schopný dosiahnuť rýchlosť Mach 5 až Mach 10 (6 173 až 12 360 kilometrov za hodinu).
Vlani v auguste testovala Čína hypersonickú raketu schopnú niesť jadrovú nálož. Podľa informácií denníka Financial Times (FT) raketa obletela Zem na nízkej obežnej dráhe a potom sa zamerala na cieľ. Čínske ministerstvo zahraničia k tomu oznámilo, že nešlo o test hypersonickej zbrane, ale vesmírnej rakety. Na konci októbra oficiálne potvrdil najvyššie postavený americký generál Mark Milley, že išlo skutočne o test čínskej hypersonickej strely.
Koncom vlaňajšieho septembra Severná Kórea podľa médií odpálila do mora novú hypersonickú raketu. Odborník na raketové strely, Čang Jong-kun z Kórejskej univerzity pre letectvo a kozmonautiku ale povedal, že severokórejský test pravdepodobne nebol úspešný, pretože strela podľa zhodnotenia juhokórejských armádnych spravodajských služieb dosiahla len rýchlosť 2,5 machu.
Ďalšiemu testu tento rok v januári osobne prizeral severokórejský vodca Kim Čong-un. Odpálená strela zasiahla cieľ vo vzdialenosti 1000 kilometrov. Podľa severokórejskej oficiálnej tlačovej agentúry KCNA išlo o hypersonický klzák, ktorý po oddelení od nosnej rakety uletel 600 kilometrov, potom 240 kilometrov manévroval a nakoniec zasiahol cieľ na mori vo vzdialenosti 1000 kilometrov.
Hypersonické zbrane vyvíja aj Francúzsko, Nemecko, Austrália, India či Japonsko, vývoj začal aj v Iráne, Izraeli či Južnej Kórei.
Rozviedka NATO informovala velenie vojenského bloku, že Rusko sa pripravuje na testovanie bezpilotného podvodného torpéda „Poseidon“. Informovali o tom 2. októbra talianske noviny „La Repubblica“ s odvolaním sa na správu špeciálnych služieb aliancie, upozorňujúcu na prítomnosť ruskej viacúčelovej jadrovej ponorky „Belgorod“ v Karskom mori.
Experti NATO naznačujú, že práve tam sa môžu uskutočniť skúšobné štarty podmorského zariadenia a predpovedajú budúce aktivity ponorky.
„Teraz je späť, aby sa ponorila do arktických morí a existujú obavy, že jej úlohou je prvýkrát otestovať super torpédo „Poseidon“, často označované ako „zbraň apokalypsy“,“ píšu noviny.
Autori uvádzajú, že „Poseidon“ dokáže vytvoriť rádioaktívne cunami, ktoré môže zničiť metropolitné oblasti ako New York alebo Los Angeles.
Útoku sa pritom nedá zabrániť, keďže satelity s infračervenými senzormi, ktoré majú USA k dispozícii, nie sú schopné vidieť, čo sa deje v hlbinách mora.
Akustika je tiež zbytočná, keďže vývojári „Poseidonu“ vytvorili tichý chod. Navyše vyžaruje málo tepla a pohybuje sa rýchlosťou cez 100 kilometrov za hodinu.
Viacúčelová jadrová ponorka „Belgorod“ je analógom ponorky „Kursk“. Špeciálne pre systém „Poseidon“ dostal projekt názov 09852. Ponorka bola spustená na vodu v apríli 2019. V júli tohto roku bola jadrová ponorka prevedená pod ruské námorníctvo.
Môže byť vybavená šiestimi „Poseidonmi“, považovanými za „zbrane súdneho dňa“ a schopnými zasiahnuť takmer všetky pobrežné oblasti Spojených štátov.
Tento bojový systém je schopný zasiahnuť veľké pobrežné a námorné ciele silnými termonukleárnymi hlavicami – od eskadry lodí po námorné základne, pobrežné územia a megamestá. Podľa odborníkov môže výbuch megatonovej nálože v pobrežných vodách vytvoriť nový Panamský prieplav.
Hlbokomorský komplex „Poseidon“ je autonómny dron s miniatúrnym jadrovým zariadením a bojovou termonukleárnou náložou (10 Mt), schopný zostať v hĺbke jedného kilometra veľmi dlhý čas. Jeho výkonnostno-technické charakteristiky sú utajené. O „Poseidone“ sa vie len málo, no aj to rozjatrilo predstavivosť západných vojenských expertov.
Po roku 2018 si mnohí analytici uvedomili, že výbuch v hĺbke až jedného kilometra spôsobí cunami obrovskej ničivej sily. Princíp termonukleárnej nálože je schopný poslať megatony morskej vody obrovskou rýchlosťou na pevninu.
Útok jedného „Poseidona“ je schopný zničiť tretinu územia Spojených štátov, respektíve útok troch, štyroch, ktoré by sa nachádzali na rôznych hraniciach amerického kontinentu, zaručene zničí celú krajinu. Najdôležitejšie je, že takýto útok znemožní nepriateľovi masívny odvetný útok na územie Ruskej federácie.
Samozrejme, stále sú tu americké ponorky s balistickými raketami, no Ministerstvo obrany Ruska má aj pre ne prekvapenie! A je to „Cefalopod“ – šach-mat pre americkú flotilu jadrových ponoriek.
Ak „Poseidony“ a „Sarmaty“ zničia infraštruktúru nepriateľa a úplne ho zbavia možnosti spätného úderu, potom komplexy „Nudol“ eliminujú všetky hrozby zo vzduchu, a na mori či pod vodou budú ponorky zničené „Cefalopodmi“.
„Cefalopod“ je autonómny podvodný dron s jadrovým pohonom schopný zostať pod vodou veľmi dlho a sledovať cieľ vo veľkých hĺbkach. Nesie torpéda, ktoré sú schopné v správnom čase zasiahnuť neočakávaným útokom a zneškodniť tretiu zložku jadrovej triády USA.
O „Cefalopodovi“ sa vie len málo, no vkladajú sa doňho veľké nádeje. V skutočnosti Ruská federácia nevytvára len hypersonické zbrane, ale aj robotickú triádu s umelou inteligenciou. Na oblohe je to „Ochotnik“, na zemi je to „Terminator“ a platforma „Marker“ a napokon vo vode je to „Poseidon“ a „Cefalopod“.
Ruskí vývojári sa dnes snažia všetky tieto „drony“ prepojiť prostredníctvom umelej inteligencie tak, aby pôsobili ako jeden celok, ktorý v budúcnosti nahradí ľudské zdroje a vytvorí plnohodnotnú ruskú armádu.
Torpéda Poseidon:
Ruská vesmírna agentúra koncom júna 2022 zverejnením satelitných snímok a súradníc západných mocenských sídiel oslávila začiatok kľúčového samitu lídrov NATO v Madride.
„Roskosmos zverejňuje satelitné snímky povestných ‚rozhodovacích centier‘, ktoré podporujú ukrajinských nacionalistov,“ uviedla agentúra v príspevku na sociálnych sieťach, ktorý obsahoval fotografie. „Uvádzame súradnice týchto miest. Pre každý prípad.“
Išlo o nie príliš tajné súradnice Bieleho domu a Pentagónu v USA, sídlo britského premiéra na Downing Street č. 10 v Londýne, Elyzejského paláca v Paríži, úrad nemeckého kancelára v Berlíne a centrála NATO v Bruseli.
Začiatkom júna bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev pre televíziu Al-Džazíra povedal, že Moskva zasiahne „centrá rozhodovania“, ak Kyjev použije zbrane, ktoré dostal od Spojených štátov, na útok na ruské územie.
„Je zrejmé, aké sú tieto rozhodovacie centrá: ministerstvo obrany, generálny štáb a tak ďalej,“dodal. „Ale treba si uvedomiť, že v tomto prípade sa konečné rozhodovacie centrá bohužiaľ nenachádzajú ani na území Kyjeva.“
Zdroj: trend.sk / InfoVojna
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…