Ruská federácia požiadala o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) s cieľom dosiahnuť odsúdenie humanitárnej a ekologickej katastrofy spôsobenej Kyjevom.
Rusko z utorňajšieho útoku na Kachovskú priehradu obvinilo Ukrajinu a vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby tento zločin odsúdilo. TASR správu prevzalo z agentúr AFP a DPA.
„Žiadame medzinárodné spoločenstvo, aby slovne odsúdilo trestné činy ukrajinských úradov, ktoré sú viac a viac neľudské a predstavujú vážnu hrozbu pre regionálnu a globálnu bezpečnosť,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
„Tento incident je teroristický útok proti čisto civilnej infraštruktúre,“ dodala ruská diplomacia.
Rusko podľa ministerstva požiadalo o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) s cieľom dosiahnuť odsúdenie humanitárnej a ekologickej katastrofy spôsobenej Kyjevom. Ukrajina z výbuchu na vodnej nádrži obviňuje Rusko.
BR OSN má k útoku na priehradu mimoriadne zasadnúť v utorok o 16.00 h miestneho času (22.00 h SELČ). Ruské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že išlo o plánovaný a cielený čin ukrajinskej armády, ktorý bol súčasťou protiofenzívy Kyjeva.
Expert na bezpečnostú politiku Zdeněk Kríž z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity si myslí, že zničenie Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny hrá viac do karát Ukrajincom ako Rusom.
„Nebudem sa vyjadrovať k tomu, kto tú priehradu poškodil, ale aké to má dôsledky na vedenie bojových operácií. V prvom rade to znamená, že ak bude Kachovka vypustená, a ona sa sa počas niekoľkých dní vypustí, tak ju nikto nebude môcť vypustiť druhýkrát. Napríklad niekedy v lete, keď by chceli Ukrajinci násilne prekročiť Dneper a Rusi by im v tom chceli zabrániť. Ak by bola Kachovka plná, vypustením by Rusi mohli tento pokus elegantne zlikvidovať. To už teraz nebude možné,“ uviedol Kríž.
Mieni, že by sa asi 70 percent vody malo vyliať na ľavý breh Dnepra – ukrajinské územia okupované Ruskom. Zvyšných 30 percent zaplaví pravý breh Dnepra, ktorý Ukrajinci oslobodili.
„Z tohto uhla pohľadu to znamená, že obranné postavenia, ktoré si Rusi vytvorili na ľavom brehu Dnepra, utrpia škody. Tiež to znamená, že terén bude vysychať oveľa pomalšie, vyschne napríklad až v lete. Ruský generálny štáb tak bude musieť počítať s tým, že by sa Ukrajinci mohli v lete, v prípade ďalšej fázy ukrajinského útoku, pokúsiť zosilniť tlak násilným prechodom Dnepra, a vytvoriť si priaznivé podmienky pre vpád do chrbta Rusom, ktorí sa bránia pri Melitopole,“ opísal analytik.
Vypustenie Kachovskej priehrady podľa neho vytvára pre tento scenár podmienky a pomáha viac Ukrajincom ako Rusom. Usudzuje, že Rusom zničenie priehrady rozhodne nepomáha.
Upozornil, že priehrada zásobuje vodou Krym okupovaný Rusmi. „Neviem, do akej miery tam Rusi vybudovali nejaké ďalšie opatrenia, ktoré by umožnili Krym zásobovať vodou iným spôsobom, ale áno, Kachovka zásobuje Krym, ktorý v lete začne opäť trpieť nedostatkom vody,“ uviedol Kríž.
Priehrada je posledným článkom kaskády na ukrajinskom toku Dnepra a rozkladá sa na stovkách kilometrov štvorcových na území Záporožskej, Dnepropetrovskej a Chersonskej oblasti. Po zničení hrádze sa hladina vody v Novej Kachovke podľa agentúry TASS zdvihla o desať metrov.
Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva odhaduje, že v dôsledku poškodenia vodnej elektrárne Kachovka bude v Chersonskej oblasti na pravom brehu rieky Dneper zaplavených približne 10.000 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Na ľavom brehu, ktorý je v súčasnosti pod ruskou okupáciou, bude situácia ešte horšia. Podrobné informácie budú podľa ministerstva k dispozícii v najbližších dňoch po analýze informácií a záberov o rozsahu záplav, informovala agentúra DPA.
Katastrofa spôsobená človekom okrem toho preruší dodávky vody do 31 zavlažovacích systémov v Dnepropetrovskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. V roku 2021 tieto systémy zabezpečovali zavlažovanie 584.000 hektárov pôdy, z ktorých sa zozbierali približne štyri milióny ton obilnín a olejnín v hodnote približne 1,5 miliardy dolárov.
V roku 2023 funguje na pravom brehu Dnepra len 13 zavlažovacích systémov. Momentálne je bez zdroja vody 94 percent zavlažovacích systémov v Chersonskej, 74 percent v Záporožskej a 30 percent v Dnepropetrovskej oblasti.
Zničenie Kachovskej priehrady bude mať za následok, že polia na južnej Ukrajine sa už na budúci rok zmenia na púšť. Problémy budú mať nielen poľnohospodári, ale aj obce, a to pri zásobovaní pitnou vodou, varuje ministerstvo.
Zničenie vodnej elektrárne Kachovka bude mať negatívne dôsledky aj na rybárstvo. Už bol zaznamenaný úhyn rýb — mladých aj dospelých jedincov. Práve sa skončilo obdobie neresenia a v dôsledku poklesu hladiny vody budú ikry vo vyschnutých oblastiach vysychať, upozornilo ministerstvo.
Ďalším problémom bude prienik (a úhyn) sladkovodných rýb a iných biologických zdrojov do slaných vôd Čierneho mora. V dôsledku masívneho prílevu sladkej vody môže dôjsť aj k úhynu čiernomorskej fauny.
Zdroj: infomi.sk / InfoVojna / spravy.rtvs.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…