Zvýšené prevody v rámci systému prepravy z lode na loď (STS) pomáhajú Rusku presúvať stále viac a viac objemov ropy do Ázie a jej kľúčových nákupcov, Číny a Indie.
Rusko zvyšuje vývoz ropy do Ázie, odkedy jeho invázia na Ukrajinu viedla k sankciám Západu na dovoz ruskej ropy. Časť ropy a produktov smerujúcich do Ázie sa prepravuje z jedného plavidla na druhé v medzinárodných vodách po celej Európe vrátane mimo teritoriálnych vôd Spojeného kráľovstva.
Pri pobreží Suffolku v Spojenom kráľovstve, mimo teritoriálnych vôd Spojeného kráľovstva, sa v máji uskutočnili najmenej dva presuny medzi loďami a lode s posádkou Spojeného kráľovstva pomohli pri presune a dodali zásoby tankerom, podľa vyšetrovania Global Witness a The Independent .
Pobrežie pri Southwold, Suffolk, je označené za oblasť výnimočnej prírodnej krásy, ale je to tiež jedna z mála oblastí v Spojenom kráľovstve, kde je povolená preprava z lode na loď, poznamenáva Ben Chapman z The Independent.
Prevozy STS vykurovacieho oleja zo Suffolku, ktoré identifikovali Global Witness a The Independent, videli, ako dva tankery prepravujúce 165 000 ton ruského vykurovacieho oleja v hodnote viac ako 201 miliónov dolárov (165 miliónov libier) pokračovali na Blízky východ a do Singapuru.
Tieto prevody ropy nie sú nezákonné. Napriek tomu sa takéto prepravy z lode na loď (STS) po Európe čoraz častejšie využívajú na prekládku ruskej ropy na lode, ktoré potom smerujú do Ázie cez Suezský prieplav, ukazujú publikácie o sledovaní tankerov. V Európe sú aj iné oblasti, kde prebiehajú prenosy STS a v posledných mesiacoch sa začali objavovať nové prenosové „uzly“ STS.
Podľa sledovania plavidiel a analýzy Lloyd’s List sú supertankery vlastnené Čínou v centre nového prestupného uzla STS uprostred severného Atlantiku, približne 860 námorných míľ západne od Portugalska.
Takéto operácie v tejto oblasti ešte nikdy neboli, povedal pre Lloyd’s List Alex Glykas z námorných poradcov Dynamarine.
Rusko tiež presmeruje svoj vývoz zvyškového vykurovacieho oleja (RFO) – najväčší export tohto druhu na svete – zo Západu a do Ázie, Afriky a Blízkeho východu, tvrdí Roslan Khasawneh, hlavný analytik vykurovacieho oleja vo firme Vortexa , ktorá sa zaoberá energetickou analýzou.
„Meniace sa toky Ruska zriaďujú nové prekladiská pre ruské RFO vrátane pobrežnej Kalamaty v Grécku, kde došlo k prudkému nárastu transferov z lode na loď, ako aj v Egypte, kde dovoz ruského vykurovacieho oleja vzrástol na rekordných 70 kbd. júna.
V dôsledku toho egyptský export vykurovacieho oleja vyskočil v júni na 10-mesačné maximum 120 kbd, väčšinou do Saudskej Arábie,“ napísal Khasawneh v júli v analýze.
Zvýšené prevody STS pomáhajú Rusku presúvať stále viac a viac objemov ropy do Ázie a jej kľúčových nákupcov, Číny a Indie. Tieto kroky do značnej miery kompenzujú západné sankcie na ruskú ropu a vplyv nadchádzajúceho embarga EÚ na dovoz námornej ruskej ropy a produktov, ktoré by malo nadobudnúť účinnosť koncom roka.
Západné sankcie zatiaľ nedokázali rozdrviť ruský export ropy, keďže Moskva presmerováva ropu a produkty k svojim viac než ochotným ázijským kupcom, Číne a Indii.
Ruský vývoz ropy klesol v júni len o 250 000 barelov denne na 7,4 milióna barelov denne, uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) vo svojej mesačnej správe za júl.
Napriek tomu, že objemy vývozu ropy a produktov sú najnižšie od augusta 2021, príjmy z vývozu Ruska sa medzimesačne zvýšili o 700 miliónov dolárov v dôsledku vyšších cien ropy na 20,4 miliardy dolárov alebo 40 % nad priemerom z minulého roka, ukázali odhady IEA.
Európski vlastníci plavidiel, najmä súkromní grécki prevádzkovatelia, presúvajú veľké množstvo ruskej ropy v mesiacoch pred tým, ako začne platiť zákaz EÚ na dovoz ruskej ropy z námornej dopravy. Grécki majitelia tankerov v posledných mesiacoch zvýšili svoju expozíciu voči ruskej preprave ropy, keďže pretekajú profitovať z vyššieho dopytu po výrazne zľavnenej ruskej rope v Číne a Indii.
Ruský vývoz ropy a produktov ešte nezaznamenal výrazný pokles. Napriek mierne nižším objemom zatiaľ Putin generuje z ropy viac peňazí ako pred inváziou na Ukrajinu alebo minulý rok, keďže ceny ropy zostávajú vysoké.
Hlavný cieľ Západu ochromiť Putinove príjmy a zároveň umožniť export ruskej ropy niekde do sveta viedol k myšlienke obmedziť cenu ruskej ropy. Skupina popredných priemyselných krajín G7 na čele so Spojenými štátmi zvažuje upustenie od zákazu poistenia a všetkých služieb umožňujúcich prepravu ruskej ropy, ak sa táto ropa nakupuje za určitú cenu alebo pod ňou.
Autor: Irina Slav – píše pre portál Oilprice.com. Vo svojich článkoch sa venuje energetike, ropnému a plynárenskemu priemyslu.
Zdroj: globalresearch.ca
Preklad: skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…