Výroba ťažkých plameňových systémov v Rusku sa v roku 2023 zvýšila 2,5-krát. Objem výroby sa zvýšil rozšírením výrobnej kapacity, prechodom na dennú a nočnú prácu v dvoch zmenách a zvýšením počtu personálu, informoval rezort obrany.
Ťažké odpaľovacie systémy TOS-1 „Buratino“, TOS-1A „Solncepek“ (na obr.) a TOS-2 „Tosočka“ si v zóne špeciálnych vojenských operácií viedli dobre. Termobarická hlavica ich rakiet účinne ničí nepriateľský personál, dokonca aj ten, ktorý je skrytý v zákopoch a výkopoch. Horľavá „nálož“ tejto munície jednoducho spáli všetok kyslík v postihnutej oblasti.
Ruské ťažké plameňomety však majú významnú nevýhodu – krátky dostrel. Pôvodný „Buratino“ zasiahne iba 4 kilometre, „Solntcepek“ – 6. To robí zariadenia zraniteľnými voči paľbe z dronov, mínometov, ATGM a nepriateľských tankových zbraní. Čiastočným riešením problému bola mobilnejšia „Tosočka“, vyrobená s rázvorom, ktorý už dosiahol 10 kilometrov.
Medzitým je TOS-3 hneď za rohom. Podľa Rosteca nový systém ťažkých plameňometov, ktorý dostal strašný názov „Drak“, zatiaľ existuje v jednej kópii. Prototyp sa testuje. Je známe, že v porovnaní so staršími modelmi dostane TOS-3 menej sprievodcov – iba 15.
Nové rakety však budú mať väčšiu ničivú silu a dosah až 15 kilometrov. Tento faktor vážne rozšíri možnosti taktického použitia ruských TOS a výrazne zvýši ich prežitie pri spätnej paľbe.
Slovanské Noviny
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…