Ruské ozbrojené sily vytvorili svoj prvý pluk vybavený protilietadlovými raketovými systémami dlhého doletu S-500. Bol to dôležitý míľnik v plánoch na rozmiestnenie moderných vesmírnych bojových prostriedkov po celej krajine. Tento krok potvrdil náčelník generálneho štábu generál Valerij Gerasimov, hoci nešpecifikoval, koľko batérií a radarových systémov je v prevádzke.
Každý pluk starého systému protivzdušnej obrany S-400 má 16 odpaľovačov rakiet zem-vzduch spolu s príslušnými mobilnými radarmi a veliteľskými centrami, ale konfigurácia pluku S-500 zostáva neznáma. Odpaľovacie zariadenia pre systém S-500 zároveň nesú nie dve, ale štyri rakety zem-vzduch a naviac sú rakety dlhého doletu schopné zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 600 kilometrov – oproti 400 km pre ich predchodcu S-400 a 200 km pre konkurenčné americké systémy THAAD a Patriot.
Každý pluk S-400 pozostáva z dvoch práporov po ôsmich odpaľovacích zariadeniach, aj keď pre S-500 to môže byť iné. Nový systém protivzdušnej obrany nebol vyvinutý tak, aby nahradil existujúci systém, ale skôr ako nová vrstva pre ruskú jednotnú sieť protivzdušnej obrany medzi taktickejšou úrovňou reprezentovanou S-300 a S-400 a systémom strategickej úrovne A-235, ktorý bol navrhnutý na ochranu pred útokmi medzikontinentálnych rakiet. Pred vytvorením prvého pluku boli S-500 v minulosti opakovane nasadené, a to na testovacie aj operačné účely, pravdepodobne na úrovni práporu.
V júni šéf Hlavného riaditeľstva vojenského spravodajstva Ukrajiny (GUR) generálporučík Kyrylo Budanov uviedol, že ruské ozbrojené sily ich rozmiestnili v meste Kerč, neďaleko polostrova Krym – predovšetkým na ochranu mosta cez Kerčský prieliv, ktorý spája územie s pevninským Ruskom. Predtým, v decembri 2021, boli systémy uvedené do prevádzky v Arktíde.
Zatiaľ čo systém S-400 je schopný zachytiť balistické rakety krátkeho, stredného a stredného doletu, systém S-500 zasiahne ciele oveľa vyššou rýchlosťou a výškou – predpokladá sa, že môže dokonca zostreliť satelity, vesmírne lietadlá a medzikontinentálne balistické rakety. Kombinácia týchto schopností s vysokou úrovňou mobility robí systém úplne jedinečným na celom svete. Vzhľadom na svoj veľmi veľký dosah predstavuje systém vážnu hrozbu pre spôsobilosti bojovej efektívnosti, najmä tankerov a vzdušných lietadiel včasného varovania a riadenia, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie vzdušných síl NATO. Systém nie je optimalizovaný na zasiahnutie cieľov veľkosti stíhačky, hoci jeho výkonné senzory môžu spolupracovať s inými systémami, najmä s S-400, aby pomohli zasiahnuť neviditeľné ciele na veľké vzdialenosti.
Nedávná „bomba“ deníku New York Times předkládá fakta, která jsou již dlouho známá – a…
Deklarace OSN z roku 2016 varuje před tím, že boj proti extremismu může být zneužit…
Médiá odhalili poľský plán proti Rusku. Varšava postaví cestu do Ruska na rýchly presun vojenského personálu.…
Elon Musk nazval Zelenského šampiónom všetkých čias v amerických lúpežiach. Americký podnikateľ Elon Musk označil Volodymyra…
V nasledujúcich dňoch a týždňoch bude možné na oblohe pozorovať niekoľko zaujímavých úkazov. Posledná noc…
Vzhľadom na rastúci dopyt po elektrickej energii by pokračovanie energetickej transformácie ohrozilo energetickú bezpečnosť Západu…