Ruský prezident Vladimir Putin medzičasom v súvislosti s tým varoval, že Moskva bude považovať každú krajinu, ktorá nad Ukrajinou zavedie bezletovú zónu, za účastníka prebiehajúceho vojenského konfliktu.
Ruské ministerstvo obrany v nedeľu upozornilo Rumunsko a „iné krajiny“ susediace s Ukrajinou, že ich bude považovať za účastníkov ozbrojeného konfliktu, ak umožnia, aby z ich územia vzlietli ukrajinské bojové lietadlá s cieľom zaútočiť na ruskú armádu.
Podľa agentúry AP na to v nedeľu na brífingu v Moskve upozornil hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov. Ruské ministerstvo obrany má podľa neho „spoľahlivé informácie o ukrajinských bojových lietadlách, ktoré predtým odleteli do Rumunska a iných krajín“ susediacich s Ukrajinou.
Konašenkov v mene Ruska upozornil, že „využitie siete letísk týchto krajín na odstavenie ukrajinských vojenských lietadiel s ich následným nasadením proti ruským ozbrojeným silám bude možné považovať za zapojenie sa týchto štátov do ozbrojeného konfliktu“.
Televízia Sky News poznamenala, že toto varovanie prichádza práve v čase, keď Poľsko uvažuje o dodávke svojich bojových lietadiel na Ukrajinu.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v tejto súvislosti povedal, že jeho krajina „veľmi aktívne hovorí“ o poskytnutí vojenských lietadiel Poľsku ako rezervy v prípade, že Varšava pošle svoje lietadlá na Ukrajinu. Konašenkov tiež na brífingu tvrdil, že ruské sily pri svojich zásahoch vyradili „prakticky všetky“ bojové lietadlá Ukrajiny.
CNN pripomenula, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane žiada, aby západné mocnosti vyhlásili nad Ukrajinou bezletovú zónu, aby tak zabránili ďalším ruským útokom.
Ruský prezident Vladimir Putin medzičasom v súvislosti s tým varoval, že Moskva bude považovať každú krajinu, ktorá nad Ukrajinou zavedie bezletovú zónu, za účastníka prebiehajúceho vojenského konfliktu.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu opäť telefonoval so svojím ruským kolegom Vladimirom Putinom. Oznámil to Elyzejský palác s tým, že rozhovor sa konal tentokrát z iniciatívy francúzskeho prezidenta a trval od poludnia do 13.45 h SEČ. Informovala o tom televízia BFM.
Macron počas rozhovoru tlmočil znepokojenie európskej verejnosti, pokiaľ ide o zaistenie bezpečnosti jadrových elektrární na území Ukrajiny. Putin mu však povedal, že v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne údajne išlo o provokáciu organizovanú ukrajinskými radikálmi, do ktorej sa podľa ruského prezidenta zapojila aj sabotážna skupina.
Televízia Sky News uviedla, že Putin zo zodpovednosti za túto provokáciu obvinil Ukrajinu. Kremeľ neskôr vo svojom vyhlásení poznamenal, že pokusy presunúť zodpovednosť za tento incident na ruskú armádu sú súčasťou cynickej propagandistickej kampane.
Televízia tiež pripomenula, že piatkový útok ruských jednotiek na mesto Jenerhodar na juhovýchode Ukrajiny a na areál jadrovej elektrárne – najväčšej v Európe – vyvolal okamžité odsúdenie svetových lídrov, pričom ministri zahraničných vecí EÚ a NATO dokonca zvažovali ďalšie sankcie voči Rusku.
Podľa Medzinárodnej agentúru pre atómovú energiu (MAAE) sa pri tom do vonkajšieho prostredia neuvoľnil žiadny rádioaktívny materiál a nedošlo ani k zvýšeniu úrovne rádioaktivity.
Kremeľ v nedeľu poznamenal, že prevádzku Záporožskej jadrovej elektrárne v normálnom režime zabezpečujú ruské jednotky v spolupráci s ukrajinskou bezpečnostnou zložkou a personálom elektrárne. „Fyzická a jadrová bezpečnosť stanice je spoľahlivo chránená,“ uviedla tlačová služba Kremľa.
Rusko spustilo vojenskú operáciu na Ukrajine vo štvrtok 24. februára skoro ráno. Prezident Vladimir Putin označil jej cieľ za „ochranu ľudí, ktorí sú už osem rokov vystavení ponižovaniu, genocíde zo strany kyjevského režimu“. Na tento účel je podľa neho potrebné uskutočniť „demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny“ a postaviť pred súd všetkých vojnových zločincov zodpovedných za „krvavé zločiny proti mierovému obyvateľstvu“ Donbasu.
Ministerstvo obrany RF vyhlásilo, že armáda útočí len na vojenskú infraštruktúru a ukrajinských vojakov a že civilné obyvateľstvo nie je ohrozené. S podporou ruskej armády prechádzajú jednotky DĽR a LLR do ofenzívy. Nejde však o okupáciu Ukrajiny, zdôraznil ruský prezident.
Zdroj: topky.sk / InfoVona / refresher.sk
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…