Geopolitická a ekonomická realita vo svete smeruje podľa viacerých analytikov a expertov ku koncu vlády petrodolára a západného finančného systému.
Indická vláda zvažuje návrh Ruska na používanie alternatívneho systému, ktorý vyvinula ruská centrálna banka, na bilaterálne platby, keďže ázijská krajina sa snaží nakupovať ropu a zbrane od Moskvy aj po sankciách Západu. Uviedli to zdroje oboznámené s touto záležitosťou, ktoré nechceli byť menované.
Plán zahŕňa platby denominované v rupiách a rubľoch pomocou ruského medzibankového platobného systému SPFS. Žiadne konečné rozhodnutie však nebolo prijaté a o tejto záležitosti sa bude pravdepodobne rokovať počas dvojdňovej návštevy ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v Indii, ktorá sa začína vo štvrtok (31. 3.).
Predstavitelia ruskej centrálnej banky pravdepodobne na budúci týždeň pricestujú tiež do Indie, aby prediskutovali podrobnosti, tvrdia zdroje.
Ďalší zdroj, ktorý nechcel byť menovaný, uviedol, že zástupcovia indickej centrálnej banky sa pravidelne stretávajú s predstaviteľmi bankového systému, aby prediskutovali tieto záležitosti vrátane rizika sankcií.
India by chcela pokračovať v bilaterálnom obchode s Ruskom pre svoju závislosť od dodávok ruských zbraní a tiež pre vyhliadky na nákup lacnejšej ropy v čase, keď globálne ceny stúpajú. Vláda premiéra Narendru Modiho v súvislosti so sankciami Západu argumentuje, že nákupy zbraní z Ruska sú potrebné na boj proti rastúcej vojenskej asertivite Číny.
Podľa návrhu Moskvy budú ruble uložené v indickej banke a prevedené na rupie a rovnaký systém bude fungovať aj opačne, povedal jeden zo zdrojov. Zatiaľ sa však nerozhodlo, či bude výmenný kurz pevný alebo pohyblivý.
Rusko chce tiež, aby India prepojila svoje platobné rozhranie s jeho platobným systémom MIR na bezproblémové používanie kariet vydaných indickými a ruskými bankami po tom, ako Visa a Mastercard pozastavili svoje operácie v Rusku po jeho invázii na Ukrajinu.
USA spolu s Európskou úniou odrezali sedem veľkých ruských bánk od globálneho platobného systému systému SWIFT. Moskva tak po rozsiahlych sankciách hľadá alternatívne mechanizmy, aby mohla pokračovať v obchode, ktorý zasiahla vojna na Ukrajine.
India útok Moskvy na svojho suseda priamo neodsúdila, uviedla len, že Rusko a Ukrajina by mali ukončiť nepriateľstvo a hľadať diplomatické riešenie prostredníctvom dialógu. Naí Dillí je však pod tlakom štátov zo zoskupenia Quad, ktorý zahŕňa USA, Austráliu a Japonsko, aby zaujalo silnejší postoj proti
Rusku, keďže USA a ich spojenci sa snažia Moskvu izolovať.
Geopolitická a ekonomická realita vo svete smeruje podľa viacerých analytikov a expertov ku koncu vlády petrodolára a západného finančného systému.
Podpredseda bezpečnostnej rady Ruskej federácie, bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý svojho času pôsobil aj ako ministerský predseda najnovšie vyhlásil, že prichádza nový svetový finančný poriadok a USA s EÚ bez ohľadu na to, či to chcú alebo nie, budú musieť o ňom rokovať.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov hovorí o dramatickej zmene geopolitického usporiadania sveta: „Rusko a Čína smerujú k férovejšiemu multipolárnemu poriadku vo svete“.
Šéf globálnej investičnej giga-firmy BlackRock Larry Fink vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajinu narušila svetový poriadok a ukončila éru globalizácie.
Ruský prezident Vladimir Putin v polovici marca oznámil koniec globálnej ekonomickej a politickej nadvlády Západu.
O začiatku konca súčasného menového režimu a novom ekonomickom poriadku vo svete sa vyjadril aj bývalý vvedúci predstaviteľ amerického Federálneho rezervného systému (FED) a ministerstva financií Zoltan Pozsa, ktorý v súčasnosti pôsobí ako stratég švajčiarskej banky Credit Suisse. Zmrazenie devízových rezerv Rusku môže zosadiť americký dolár z trónu a ukončiť tak jeho hegemóniu, vyhlásil v tejto súvislosti Pozsa.
O niekoľko mesiacov bude svet vyzerať úplne inak ako si ho predstavujeme dnes, citoval ruského prezidenta Vladimira Putina profesor Peter Staněk vo svoje podrobnej analýze o preformátovaní súčasného usporiadania sveta bez dominantého štátu určujúceho život celej planéte.
Ekonóm a prognostik Prof. Ing. Peter Staněk, CSc. v súvislosti sú súčasnými geopolickými procesmi vo svete upozorňuje, že v rámci fungovania doterajšej mocenskej štruktúry na planéte dochádza k dramatickému zlomu, ktorý kompletne zmení a transformuje našu civilizáciu, kde už viac nebude USA ako globálny hegemón diktovať a vnucovať iným štátom svoj pohľad na svet.
Ruský prezident Vladimir Putin je podľa neho v tejto situácii schopný diktovať všetky podmienky a červené línie, aby ochránil hrozby pre Ruskú federáciu a bezpečnosť svojho štátu. „Toto si musí uvedomiť aj šéfka eurokomisie Von der Leyenová aj podpredseda Európskej komisie, vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell. Ak to nedokážu pochopiť, nech sa vzdajú svojich funkcií, tak ako ich na to vyzvali niektorí europoslanci,“ poukazuje Staněk na čelných byrokratov Európskej komisie, ktorí sú rovnako ako premiér Heger a prezidentka Čaputová kompletne odtrhnutí od reality v kontexte predbiehajúcej a nadchádzajúcej zmeny mocenskej štruktúry na planéte.
Jeden z najsledovanejších svetových analytikov a hlavný komoditný stratég poprednej banky Goldman Sachs Jeff Currie ešte 7. februára v rozhovore pre agentúru Bloomberg vyhlásil: „Túto prácu robím už 30 rokov a nikdy som nevidel trh taký, aký je teraz.“
„Ide o krízu „molekúl“ (všimnite si krízu najzákladnejších komodít). Všetko nám už došlo. Nech to nazveme akokoľvek – ropa, plyn, uhlie, meď, hliník, jednoducho čokoľvek. Všetko nám došlo!“ Rozumiete? Západ už nemá nič. Len katastrofálne zadlženie a hroziaca hyperinflácia. A Rusko má takmer všetko. Okrem toho môže svoje relatívne malé dlhy splácať z ľavého zadného vrecka, a to aj zlatom.“
Zdroj: openiazoch.zoznam.sk / InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…