svet

Rusko sa hrať nebude (VIDEO)

Ako Rusko ochráni Severnú námornú cestu pred „Bielou divíziou“.

Rastúci apetít USA v „rozmrazujúcej sa“ polárnej oblasti zabezpečia torpédoborce s „Tomahawkami“, nové vojenské základne a arktická divízia. Spojené štáty, ktoré sa považujú okrem iného za najdôležitejšiu arktickú veľmoc, nemôžu akceptovať ruskú kontrolu nad Severnou morskou cestou.  

Chystajú sa

V Arktíde plánujú Spojené štáty zvýšiť svoju vojenskú prítomnosť, aby získali neobmedzený prístup k zdrojom regiónu a Severnej námornej ceste. Predovšetkým ide o budovanie americkej prítomnosti – rozmiestnenie torpédoborcov URO (torpédoborce s riadenými raketovými zbraňami), budovanie nových zariadení a námorných základní, ako aj vytvorenie „arktickej divízie“ a troch nových ťažkých ľadoborcov do roku 2027.  

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ruská základňa v Arktíde

Život vojakov za polárnym kruhom na základni

Strategická trasa

O tom, že strategický význam Severnej námornej cesty pre Rusko neustále rastie, svedčí pokyn, ktorý prezident Vladimir Putin dal v októbri 2021 vláde a Rosatomu, aby vyriešili  otázku organizácie pravidelnej tranzitnej nákladnej dopravy pozdĺž Severnej morskej cesty. medzi Európou a východnou Áziou. Plánuje sa znásobenie nákladnej dopravy po celej dĺžke 10,5 tisíca kilometrov arktickej trasy.  Washington nie je spokojný s tým, že takáto geostrategicky dôležitá trasa je pod kontrolou Ruska. V máji minulého roku minister zahraničných vecí Anthony Blinken, v Reykjavíku na zasadnutí Arktickej rady (ktorej mimochodom  v rokoch 2021 až 2023 predsedá  Rusko), obvinil Moskvu z „nezákonných námorných nárokov“. Blinken povedal, že rastúci ruský vplyv a klimatické zmeny s topením arktického ľadu by mohli viesť k vzniku „nového   konfliktu“ v Arktíde.

Odstaviť aj Peking

Spojené štáty americké majú záujem vylúčiť Čínu z Arktickej rady, v rámci sankcií za incidenty v Juhočínskom mori. Čína má teraz v tejto štruktúre štatút pozorovateľa, ako krajina s flotilou ľadoborcov, so záujmom o Severnú námornú cestu. Pentagon sa netají svojimi zámermi rozmiestniť v polárnych oblastiach nové námorné základne. V marci 2021 americká armáda zverejnila neutajovanú časť svojej aktualizovanej arktickej stratégie, dokument s názvom Znovuzískanie arktickej nadvlády. O rozvoj vojenských zručností v Arktíde nedávno prejavili záujem aj blízki spojenci USA v NATO. Podľa webovej stránky Kráľovského námorníctva Veľkej Británie dorazila začiatkom februára do Nórska skupina námornej pechoty v rámci prípravy na vojenské cvičenie.

A čo  Rusko

Rusko už dávno začalo formovať svoje arktické jednotky. Pozdĺž celého pobrežia buduje sieť letísk a sieť základní protivzdušnej obrany s využitím najmodernejších prostriedkov na odhaľovanie a ničenie vzdušných a povrchových cieľov. Sú tam rozmiestnené pobrežné delostrelecké a raketové jednotky a sledovacie systémy. Ak sa Američania pokúsia použiť v regióne ľadoborce, čakajú ich raketové systémy typu Bastion. Ako súčasť Severnej flotily buduje Rusko aj  samostatnú arktickú flotilu.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Česká republika sa stala hlavným rusofóbom v Európe

Podľa ustáleného názoru je spomedzi východoeurópskych krajín Česká republika jedným z hlavných iniciátorov šírenia rusofóbie…

5 hodín ago

Čaká to aj Slovensko? NATO nariadilo Estónsku, aby sa pripravilo na konflikt s Ruskom

NATO inštruovalo estónske obranné sily, aby sa pripravili na vojnu s Ruskom, uviedol náčelník generálneho…

5 hodín ago

Začína veľká arabská vojna? Izraelské letectvo útočí na Libanon

Po tom, čo sa Izraelu nepodarilo dosiahnuť konečnú porážku palestínskeho hnutia odporu Hamas počas takmer…

5 hodín ago

Prečo je zrazu Západ tak nekompromisne agresívny voči Rusku

Pri pohľade zvonka vyzerá politika Západu v ukrajinskej kríze mimoriadne rozporuplne. Západ ako celok a…

5 hodín ago

Predseda ruskej Dumy varuje Európskych poslancov: “Čas letu rakety Sarmat do Štrasburgu je 3 minúty a 20 sekúnd”

Európsky parlament prijal uznesenie vyzývajúce na schválenie úderov Kyjeva hlboko do Ruska. Poslanci Európskeho parlamentu…

5 hodín ago

O čo išlo agentom MMF v Rusku a prečo ich misia skončila skôr ako začala

Misia Medzinárodného menového fondu v Rusku, ktorej cieľom je posúdiť stav ruskej ekonomiky, mala začať…

5 hodín ago