Ako Rusko ochráni Severnú námornú cestu pred „Bielou divíziou“.
Rastúci apetít USA v „rozmrazujúcej sa“ polárnej oblasti zabezpečia torpédoborce s „Tomahawkami“, nové vojenské základne a arktická divízia. Spojené štáty, ktoré sa považujú okrem iného za najdôležitejšiu arktickú veľmoc, nemôžu akceptovať ruskú kontrolu nad Severnou morskou cestou.
V Arktíde plánujú Spojené štáty zvýšiť svoju vojenskú prítomnosť, aby získali neobmedzený prístup k zdrojom regiónu a Severnej námornej ceste. Predovšetkým ide o budovanie americkej prítomnosti – rozmiestnenie torpédoborcov URO (torpédoborce s riadenými raketovými zbraňami), budovanie nových zariadení a námorných základní, ako aj vytvorenie „arktickej divízie“ a troch nových ťažkých ľadoborcov do roku 2027.
Život vojakov za polárnym kruhom na základni
O tom, že strategický význam Severnej námornej cesty pre Rusko neustále rastie, svedčí pokyn, ktorý prezident Vladimir Putin dal v októbri 2021 vláde a Rosatomu, aby vyriešili otázku organizácie pravidelnej tranzitnej nákladnej dopravy pozdĺž Severnej morskej cesty. medzi Európou a východnou Áziou. Plánuje sa znásobenie nákladnej dopravy po celej dĺžke 10,5 tisíca kilometrov arktickej trasy. Washington nie je spokojný s tým, že takáto geostrategicky dôležitá trasa je pod kontrolou Ruska. V máji minulého roku minister zahraničných vecí Anthony Blinken, v Reykjavíku na zasadnutí Arktickej rady (ktorej mimochodom v rokoch 2021 až 2023 predsedá Rusko), obvinil Moskvu z „nezákonných námorných nárokov“. Blinken povedal, že rastúci ruský vplyv a klimatické zmeny s topením arktického ľadu by mohli viesť k vzniku „nového konfliktu“ v Arktíde.
Spojené štáty americké majú záujem vylúčiť Čínu z Arktickej rady, v rámci sankcií za incidenty v Juhočínskom mori. Čína má teraz v tejto štruktúre štatút pozorovateľa, ako krajina s flotilou ľadoborcov, so záujmom o Severnú námornú cestu. Pentagon sa netají svojimi zámermi rozmiestniť v polárnych oblastiach nové námorné základne. V marci 2021 americká armáda zverejnila neutajovanú časť svojej aktualizovanej arktickej stratégie, dokument s názvom Znovuzískanie arktickej nadvlády. O rozvoj vojenských zručností v Arktíde nedávno prejavili záujem aj blízki spojenci USA v NATO. Podľa webovej stránky Kráľovského námorníctva Veľkej Británie dorazila začiatkom februára do Nórska skupina námornej pechoty v rámci prípravy na vojenské cvičenie.
Rusko už dávno začalo formovať svoje arktické jednotky. Pozdĺž celého pobrežia buduje sieť letísk a sieť základní protivzdušnej obrany s využitím najmodernejších prostriedkov na odhaľovanie a ničenie vzdušných a povrchových cieľov. Sú tam rozmiestnené pobrežné delostrelecké a raketové jednotky a sledovacie systémy. Ak sa Američania pokúsia použiť v regióne ľadoborce, čakajú ich raketové systémy typu Bastion. Ako súčasť Severnej flotily buduje Rusko aj samostatnú arktickú flotilu.
Viaceré americké a európske médiá v nedeľu informovali, že americký prezident Joe Biden povolil Ukrajine…
Politická strana Smer-SSD zorganizovala 17. novembra 2024 slávnostný snem pri príležitosti 25. výročia svojho vzniku.…
Americký prezident Joe Biden po prvýkrát povolil Ukrajine použiť rakety dlhého doletu dodané Spojenými štátmi…
Odchádzajúci americký prezident Joe Biden po prvýkrát povolil Ukrajine použiť rakety dlhého doletu dodané Spojenými…
Dvaja americkí predstavitelia a zdroj oboznámený s rozhodnutím v nedeľu oznámili významný obrat v politike…
"Pred 35 rokmi si ľudia vybojovali zmenu." Píše na sociálnej sieti europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová. Tá zmena…