Čína je tiež pripravená „posilniť komunikáciu a koordináciu“ s Ruskom v rámci medzinárodných organizácií a vyvinúť tlak na „medzinárodný poriadok a globálne vedenie k rozumnejšiemu vývoju.
Peking bude aj naďalej podporovať Moskvu pri záležitostiach týkajúcich sa „suverenity a bezpečnosti“. Uviedol to v stredu čínsky prezident Si Ťin-pching počas telefonátu s ruským náprotivkom Vladimorom Putinom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
„(Čína) je ochotná aj naďalej podporovať (Rusko) pri záležitostiach, ktoré sa týkajú jeho základných záujmov a hlavných obáv, ako napríklad suverenity a bezpečnosti,“ citovala čínska televízia CCTV slová Si Ťin-pchinga.
Na vyriešení krízy na Ukrajine by podľa čínskeho prezidenta mali pracovať „zodpovedným spôsobom“ všetky strany. Si Ťin-pching zároveň zopakoval, že jeho krajina je ochotná pomôcť situáciu vyriešiť, píše denník The Guardian.
Podľa CCTV čínsky prezident vyzdvihol pozitívny vývoj čínsko-ruských vzťahov, ku ktorému prišlo od začiatku tohto roka v situácii poznačenej „globálnymi nepokojmi a zmenami“. Peking je zároveň podľa prezidenta ochotný „zintenzívniť strategickú koordináciu medzi krajinami“.
Čína je tiež pripravená „posilniť komunikáciu a koordináciu“ s Ruskom v rámci medzinárodných organizácií a vyvinúť tlak na „medzinárodný poriadok a globálne vedenie k rozumnejšiemu vývoju“, dodal Si Ťin-pching.
Medzi čínskym a ruským prezidentom sa v stredu uskutočnil v poradí druhý telefonát odvtedy, čo ruské vojská 24. februára vpadli na Ukrajinu. Peking pritom odmietol odsúdiť ruskú inváziu a vyzýva na vyriešenie situácie prostredníctvom rokovaní.
Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa počas stredajšieho telefonátu dohodli na posilnení vzájomnej ekonomickej spolupráce. Vo vyhlásení to uviedol Kremeľ s tým, že sa tak deje v čase „nezákonných“ sankcií, ktoré Západ uvalil na Moskvu pre inváziu na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
„Dohodli sme sa na rozšírení spolupráce v energetickej, finančnej, priemyselnej, dopravnej oblasti a ďalších sférach. Vzali sme do úvahy situáciu v globálnej ekonomike, ktorá je komplikovanejšia v dôsledku nezákonnej sankčnej politike Západu,“ uviedol Kremeľ.
Prezident Číny predtým v stredu uviedol, že Peking bude aj naďalej podporovať Moskvu pri záležitostiach týkajúcich sa „suverenity a bezpečnosti“. Čína je zároveň podľa jeho slov ochotná „zintenzívniť strategickú koordináciu medzi krajinami“.
Kremeľ tiež uviedol, že Putin a Si Ťin-pching hovorili aj o situácii na Ukrajine, píše agentúra DPA. Čínsky prezident podľa Kremľa údajne zdôraznil „legitimitu opatrení Ruska na ochranu základných národných záujmov vzhľadom na výzvy čo sa týka (ohrozenia) jeho bezpečnosti zo strany vonkajších síl“.
Peking odmietol odsúdiť ruskú inváziu a vyzýva na vyriešenie situácie prostredníctvom rokovaní. Čína spoločne s Indiou patria medzi ekonomické mocnosti, ktoré voči Moskve pre ofenzívu na Ukrajine neprijali sankčné opatrenia.
Čínski predstavitelia tvrdia, že Európania podporujú Ukrajinu na podnet Spojených štátov, čo je podľa nich v rozpore s ich vlastnými záujmami, keďže z Ruska dovážajú zemný plyn.
Čína a Rusko, ktoré boli počas studenej vojny rivalmi, v posledných rokoch posilnili spoluprácu, aby čelili – ako tvrdia – globálnej dominancii USA, poznamenáva AFP. Obe krajiny sa zblížili napríklad v politickej, obchodnej či vo vojenskej sfére.
Spojené štáty v stredu upozornili Čínu, že krajiny, ktoré v rusko-ukrajinskom konflikte stoja na strane ruského prezidenta Vladimira Putina, sa ocitnú „na nesprávnej strane histórie“. Vo vyhlásení to uviedla kancelária hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí v reakcii na prehlbujúcu sa spoluprácu medzi Čínou a Ruskom. TASR správu prevzala od agentúry AFP.
„Čína tvrdí, že je neutrálna, ale jej správanie jasne ukazuje, že stále vynakladá úsilie na udržanie úzkych vzťahov s Ruskom,“ uviedol vo vyhlásení americký rezort diplomacie.
„Krajiny, ktoré stoja na strane (prezidenta) Vladimira Putina sa nevyhnutne ocitnú na nesprávnej strane dejín… Toto nie je čas na vyčkávanie, čo sa stane ďalej. Je totiž jasné, čo sa deje,“ stálo vo vyhlásení.
Americké ministerstvo zahraničných vecí reagovalo niekoľko hodín po tom, ako čínsky prezident Si Ťin-pching v stredu počas telefonátu so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom uviedol, že Peking bude aj naďalej podporovať Moskvu pri záležitostiach týkajúcich sa „suverenity a bezpečnosti“.
Čína naďalej odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a je obviňovaná z poskytovania diplomatického krytia pre Rusko. Kancelária hovorcu amerického Štátneho departmentu uviedla, že Washington „úzko monitoruje aktivitu Číny“. Podľa USA sa však Čína v kľúčových záležitostiach už rozhodla.
Zdroj: veci-verejne.sk / pluska.sk / info.sk
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…
O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…
Rozpráva aj o chystanej knihe venovanej Danielovi Lipšicovi, o eskalácii konfliktu na Ukrajine odchádzajúcim režimom…