Bojové lietadlá Suchoj Su-30 budú v roku 2022 nasadené v Kaliningrade. Ako uvádzajú noviny Izvestija s odvolaním sa na zdroje z ruského ministerstva obrany, stíhačky budú slúžiť na dodatočnú ochranu leteckej skupiny, ktorá stráži ruskú Kaliningradskú enklávu
Nové lietadlá vstúpia do služby u 4. gardového námorného útočného pluku. Podľa doterajších informácií posádky lietadiel spolu s špecialistami inžinierstva a letiskovej podpory už pracujú na zavedení Su-30SM2 do prevádzky. Prvé stíhačky budú tak plno nasadené do služby v pluku v roku 2022.
Ruský 4. gardový útočný pluk slúži na boj proti pozemným, vzdušným a námorným cieľom vo vodách enklávy Kaliningrad. Táto vojenská jednotka spolu so 689. stíhacím leteckým plukom chráni Kaliningrad pred náletmi od mora, ako aj od hraníc susedných štátov.
Stíhačky Suchoj Su-30SM2 sú vybavené motormi AL-41F1S s premenlivým vektorom ťahu a modernizovanou radarovou stanicou, ako aj viackanálovým integrovaným komunikačným, dátovým, navigačným a identifikačným systémom. Nový systém umožní Su-30SM interakciu s ťažkými dronmi a lietadlami piatej generácie.
V tom istom čase, ako budú nasadené nové stíhačky v Kaliningrade, Rusko plánuje rozmiestenie hypersonických rakiet Zirkon v Čiernom a Stredozemnom mori.
Konanie Ruskej federácie sa dá chápať ako reakcia na chovanie aliancie NATO. Plošné odmietnutie NATO diskutovať o podmienkach Ruska o nerozšírení na východ by mohlo prinútiť Moskvu k mimoriadne tvrdým opatreniam. Podľa nepotvrdených správ Rusko vážne zvažuje možnosť rozmiestnenia najmodernejších hypersonických zbraní v blízkosti európskych hraníc.
V oblastiach Čierneho ako aj v Stredozemného mora by tak mohli byť rozmiestnené stovky rakiet, čo by samozrejme ohrozilo bezpečnosť väčšiny krajín NATO.
Hypersonické riadené strely Zirkon sú doteraz považované za najnebezpečnejšiu ruskú zbraň, pričom ruský obranný priemysel už pristúpil k sériovej výrobe týchto rakiet a v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov Rusko rozšíri arzenál hypersonických rakiet Zirkon na niekoľko stoviek.
Rozmiestnenie týchto rakiet v Čiernom a Stredozemnom mori tak úplne zablokuje potenciálnu hrozbu zo strany NATO a Spojených štátov, keďže akákoľvek provokácia zo strany aliancie by mohla viesť k úplnému zničeniu týchto krajín.
Zirkon je manévrujúca, hypersonická riadená strela s dvomi fázami zrýchlenia. Prvá posilňovacia fáza s motormi na tuhé palivo raketu zrýchli na primárnu nadzvukovú rýchlosť, po ktorej jetový motor s kvapalným palivom v druhej fáze zrýchli strelu na hypersonickú nadzvukovú rýchlosť. Dosah strely sa odhaduje na 250 až 500 km v nízkej úrovni letu a až 740 km v semibalistickej trajektórii. Najdlhší možný dosah je 1 000 km pričom bolo na tento účel vytvorené nové palivo. Raketa Zirkon sa môže pohybovať rýchlosťou 8 – 9 Mach 9 800 – 11 025 km/h respektíve 2,7223 –3,0626 km/s). Zirkon si za letu vymieňa informácie a v prípade potreby raketu možno ovládať príkazmi. Keď raketa letí nadzvukovou rýchlosťou v atmosfére, tlak vzduchu pred ňou vytvára pri pohybe plazmový oblak, ktorý absorbuje rádiové vlny a robí ju prakticky neviditeľnou pre aktívne radarové systémy.
Andrea Lopatková
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…