Opatrenie je zamerané na „členské štáty EÚ a ďalšie krajiny, ktoré zaviedli obmedzenia voči občanom Ruskej federácie a ruským právnickým osobám.“
Ruský prezident Vladimir Putin poveril vládu, centrálnu banku a Gazprombank, aby podnikli potrebné kroky na zmenu všetkých platieb za ruský zemný plyn z „nepriateľských štátov“ na ruble od 31. marca.
Opatrenie je zamerané na „členské štáty EÚ a ďalšie krajiny, ktoré zaviedli obmedzenia voči občanom Ruskej federácie a ruským právnickým osobám,“ uvádza sa v poverení zverejnenom na webovej stránke Kremľa.
Rusko prestane dodávať zemný plyn do krajín, ktoré odmietajú uhrádzať platby v rubľoch, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Rozhodnutie, ktoré bolo prvýkrát oznámené minulý týždeň, prišlo v čase, keď sa obchod s ropou v Rusku sa dostal do stavu chaosu, keďže dovozcovia pozastavili objednávky v dôsledku najnovších sankcií zavedených proti Moskve v súvislosti s jej vojenskou operáciou na Ukrajine.
Konflikt na Ukrajine a následné protiruské sankcie vyvolali obavy z globálnej hospodárskej krízy. Prudko rastúce ceny komodít spôsobujú, že náklady na spotrebný tovar, energie a potraviny sú stále vyššie, čo vyvoláva obavy z možnej recesie v mnohých krajinách a v niektorých častiach sveta dokonca z hladomoru.
Rusko sa rozhodlo zmeniť platby na domácu menu v reakcii na bezprecedentné sankcie, ktoré USA a ich spojenci uvalili na finančný systém krajiny.
Rubeľ sa prepadol na rekordne nízku úroveň po tom, ako západné krajiny a Japonsko zablokovali Rusku prístup k časti jeho medzinárodných rezerv. Od minulotýždňového oznámenia o zmene meny dosiahol rubeľ voči americkému doláru a euru najsilnejšiu úroveň za takmer mesiac.
Rubeľ pokračoval v piatok v posilňovaní, pričom dosiahol najvyššiu úroveň od začiatku mesiaca. Ruskú menu podporilo najmä vyhlásenie ruského prezidenta Vladimira Putina v strede týždňa, že Rusko začne požadovať od takzvaných nepriateľských štátov platby za dodávky plynu v rubľoch.
Rubeľ, ktorý pred vyše dvomi týždňami klesol v moskovskom obchodovaní na približne 120 RUB/USD, sa v piatok posilnil až na 92,04 RUB/USD. To je najvyššia hodnota ruskej meny od začiatku marca.
Navyše, rubeľ sa počas piatka výrazne posilnil aj oproti euru, pričom nakrátko sa dostal pod psychologicky dôležitú hranicu 100 RUB/EUR.
Neskôr sa kurz ruskej meny skorigoval na približne 96,50 RUB/USD, čo oproti predchádzajúcemu dňu znamená posilnenie o 0,3 percenta. Oproti euru posilnil kurz meny o jedno percento na 105,75 RUB/EUR.
Menu výrazne podporil Putin, ktorý v stredu (23. 3.) oznámil, že Rusko bude od krajín, ktoré považuje za nepriateľské, požadovať platby za dodávky plynu v rubľoch. Celkovo ide o 48 krajín, vrátane štátov Európskej únie.
Dovozcovia sú z tejto zmeny zmätení, zatiaľ čo rubeľ prudko stúpa voči doláru a euru.
Ruský prezident Vladimir Putin dal v stredu centrálnej banke a vláde krajiny týždeň na to, aby vymysleli spôsob, ako zmeniť platby za vývoz ruského plynu na národnú menu, rubeľ. Táto vyhliadka vyvolala mnoho obočí medzi ruskými odberateľmi plynu, ktorí začali špekulovať, ako presne by sa to dalo urobiť a či Rusko toto opatrenie zrealizuje. Tu je niekoľko nápadov.
Prečo prechod na ruble?
USA a ich spojenci uvalili na Rusko bezprecedentné sankcie, ktoré sú zamerané na finančný systém krajiny. Prezident Putin vysvetlil, že nelegitímne rozhodnutia viacerých západných krajín zmraziť ruské aktíva zničili všetku dôveru v ich meny. Ruský vývoz energií sa zatiaľ nestal obeťou západných reštrikcií, ale takmer všetky kontrakty na nákup plynu sú denominované v eurách alebo amerických dolároch, čo z nich robí potenciálny cieľ. Ak sa však Rusku platí v rubľoch, môže sa vyhnúť sankciám.
Ktorých krajín sa to týka?
Navrhovaný krok sa týka „nepriateľských krajín“, ktoré zaviedli hospodárske obmedzenia voči Rusku. Patria medzi ne USA, Kanada, Austrália, Japonsko, Južná Kórea a väčšina štátov EÚ.
Čo sa stane, ak kupujúci odmietnu platiť v rubľoch?
V takom prípade nebudú môcť nakupovať ruský plyn, pretože žiadna iná mena by nebola akceptovaná. To by spôsobilo Európe ekonomické škody, keďže viac ako 40 % svojho dovozu plynu získava z Ruska.
Ako sa dajú riešiť platby v rubľoch?
Ruská centrálna banka môže predávať ruble kupujúcim plyn alebo môžu túto menu nakupovať na voľnom trhu. Podľa analytikov môže byť tiež rozumné, aby vlády držali ruble vo svojich centrálnych bankách.
Ako táto zmena ovplyvní krajiny kupujúce plyn od Ruska?
Zemný plyn sa používa na rôzne účely, od vykurovania a varenia až po poskytovanie energie pre priemyselné podniky. Nakupovať menej plynu z Ruska v skutočnosti znamená platiť za komoditu na voľnom trhu viac. To vedie k vyšším nákladom pre priemysel a domácnosti, k rastu cien všetkých spotrebných tovarov a k recesii.
Čo to znamená pre dolár a euro?
Dominancia dolára ako svetovej rezervnej meny by mohla byť ohrozená. Jeho sila pramení z toho, že je naviazaný na globálny obchod s ropou a inými komoditami. Euro čelí podobnej výzve v menšej miere, ale menší dopyt po tejto mene znamená oslabenie jeho pozície v globálnom koši rezervných mien.
Čo to znamená pre rubeľ?
Zvýšenie úlohy rubľa v medzinárodnom obchode by túto menu posilnilo, keďže by sa opierala o rozsiahle prírodné zdroje Ruska. S touto podporou a vďaka zvýšenému dopytu by sa jedného dňa mohol stať hlavnou svetovou menou. Oznámenie o zmene kurzu rubľa posunulo menu na trojtýždňové maximum.
Aké sú širšie dôsledky?
Putin vo svojom vyhlásení naznačil, že zemný plyn je len prvou ruskou komoditou, ktorá sa bude predávať v rubľoch.„Rozhodol som sa v čo najkratšom čase zaviesť súbor opatrení na zmenu platieb za – áno, začnime s tým – za náš zemný plyn dodávaný do takzvaných nepriateľských krajín na ruské ruble,“ uviedla hlava štátu začiatkom minulého týždňa. Výber jeho slov zvyšuje možnosť, že by mohli nasledovať ďalšie ruské vývozné komodity vrátane ropy, kovov a obilia. To by ďalej posilnilo rubeľ a oslabilo dolár a euro.
Zdroj: rt.com (1), (2) / trend.sk
Preklad: InfoVojna
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…