Jeden z dokumentov zo 6. marca 2015 potvrdzuje „priamu účasť Pentagónu na financovaní vojenských biologických projektov na Ukrajine,“ povedal šéf ruských síl jadrovej, biologickej a chemickej ochrany generálporučík Igor Kirillov.
Moskva sa domnieva, že laboratóriá na Ukrajine financované americkou armádou vyrábali komponenty biologických zbraní, ale miestny personál o ich výskume mlčal, uviedol vo štvrtok vysokopostavený ruský generál.
Generálporučík Igor Kirillov, ktorý velí ruským silám jadrovej, biologickej a chemickej ochrany, predstavil dokumenty a obrazový materiál, z ktorých vyplýva, prečo armáda dospela k takémuto záveru.
„Sme presvedčení, že komponenty biologických zbraní sa vyrábali na území Ukrajiny,“ povedal Kirillov.
Pre tých novinárov a expertov na Západe, ktorí pochybujú o ich pravdivosti, poznamenal, že dokumenty, ktoré predkladá, „majú podpisy skutočných úradníkov a sú overené pečaťami organizácií“.
Jeden z dokumentov zo 6. marca 2015 potvrdzuje „priamu účasť Pentagónu na financovaní vojenských biologických projektov na Ukrajine,“ povedal Kirillov. Podľa dohody o spoločných biologických aktivitách USA oficiálne financovali projekty prostredníctvom ukrajinského ministerstva zdravotníctva. Z dôkazov však vyplýva, že skutočnými príjemcami finančných prostriedkov vo výške približne 32 miliónov dolárov boli laboratóriá ukrajinského ministerstva obrany v Kyjeve, Odese, Ľvove a Charkove.
Tieto zariadenia si vybral Úrad pre znižovanie hrozieb ministerstva obrany USA (DTRA) a dodávateľ Black and Veatch na realizáciu projektu U-P-8, zameraného na štúdium patogénov krymsko-konžskej hemoragickej horúčky, leptospirózy a hantavírusov, uviedol Kirillov a poukázal na snímku so žiadosťou Pentagónu.
„Z nášho pohľadu je záujem amerických vojenských biológov spôsobený tým, že tieto patogény majú prirodzené ohniská na Ukrajine aj v Rusku a ich použitie sa môže maskovať ako prirodzené ohniská chorôb,“ povedal generál.
Podľa dôkazov laboratóriá izolovali tri bakteriálne patogény (spôsobujúce mor, brucelózu a leptospirózu) a šesť rodín vírusov vrátane koronavírusov, ktoré boli odolné voči liekom a rýchlo sa šírili zo zvierat na ľudí. Viaceré dokumenty potvrdili, že vzorky odobraté na Ukrajine sa dostali do iných krajín – Gruzínska, Nemecka a Spojeného kráľovstva.
Kirillov ukázal oficiálne dokumenty potvrdzujúce presun 5 000 vzoriek krvného séra odobratých ukrajinským občanom do centra Richarda Lugara v gruzínskom Tbilisi, ktoré podporuje Pentagon.
Ďalších 773 biologických analýz bolo presunutých do Spojeného kráľovstva, zatiaľ čo bola podpísaná dohoda o presune „neobmedzeného množstva“ infekčného materiálu do Inštitútu Friedricha Loefflera, popredného nemeckého centra pre choroby zvierat.
Analýza získaných dôkazov však naznačuje, že ukrajinskí odborníci si neboli vedomí potenciálnych rizík spojených s prenosom týchto materiálov a možno im bol zamlčaný skutočný cieľ prebiehajúceho výskumu, poznamenal Kirillov.
Dokumenty z projektu P-781, ktorý sa týkal štúdia spôsobov prenosu chorôb na ľudí prostredníctvom netopierov, ukázali, že ho realizovalo charkovské laboratórium a Lugarské centrum v Gruzínsku, ale Ukrajina získala väčšinu z grantu na projekt vo výške 1,6 milióna dolárov. Kirillov uviedol, že „systematický“ výskum v tejto oblasti sa vykonáva od roku 2009 pod dohľadom amerických odborníkov – odvolávajúc sa na projekty P-382, P-444 a P-568.
Ako jednu z kľúčových osôb zapojených do projektu Kirillov uviedol vedúcu kancelárie DTRA na veľvyslanectve USA v Kyjeve Joannu Wintrolovú.
„Možno by stálo za to porozprávať sa s ňou, s novinármi?“ povedal.
Wintrolová odišla z Kyjeva v auguste 2020. V rozlúčkovom rozhovore trvala na tom, že v ukrajinských biolaboratóriách nepracovali žiadni americkí vedci, a obvinila Rusko zo šírenia „nepravdivých informácií“ o programe.
Kirillov poukázal na masové výskyty vtáčej chrípky v Rusku a EÚ v roku 2021, ktoré spôsobili miliardové škody, zatiaľ čo Charkovský inštitút veterinárnej medicíny skúmal voľne žijúce vtáky ako vektory prenosu a posudzoval podmienky, za ktorých by šírenie mohlo spôsobiť hospodárske škody a potravinovú neistotu. Dôkazy teraz ukazujú, že inštitút zozbieral kmene vtáčej chrípky schopné preskakovať druhy, povedal Kirillov a vyzval na medzinárodné vyšetrovanie tejto záležitosti.
Niektoré dokumenty v laboratóriu v Chersone zrejme chýbajú a možno boli zničené, povedal Kirillov, čo naznačuje, že to súvisí s vypuknutím parazitárnej choroby prenášanej komármi v tomto regióne v roku 2018 a s možným utajovaním.
Vo februári toho roku boli zistené štyri prípady dirofilariózy, čo nie je typické pre životné cykly komárov, uviedol generál. Zástupcovia Pentagónu navštívili v apríli miestne nemocnice, zozbierali lekárske záznamy a nechali sa informovať o epidemiologickom vyšetrovaní. V laboratóriu v Chersone sa však „nenašli žiadne listinné dôkazy týkajúce sa tejto epidémie“, čo viedlo ruskú armádu k presvedčeniu, že „naliehavosť zničenia takýchto listinných dôkazov sa vysvetľuje snahou zabrániť prístupu k nim ruským špecialistom“.
V roku 2018 vypukla aj tuberkulóza odolná voči liekom medzi občanmi Doneckej a Luganskej ľudovej republiky, pričom len v okolí obce Pesky – na frontovej línii s ukrajinskými jednotkami – bolo zistených 70 prípadov.
„Môže to naznačovať úmyselné nakazenie alebo náhodný únik patogénu z jedného z biologických laboratórií nachádzajúcich sa na území Ukrajiny,“ povedal Kirillov.
Ruský generál pripomenul dlhú históriu USA, ktoré vykonávajú zakázaný biologický výskum v iných krajinách, a ako príklad uviedol, že v roku 2010 sa Washington ospravedlnil za experimenty so syfilisom v Guatemale.
„Budeme naďalej skúmať dôkazy a informovať svetové spoločenstvo o nezákonných aktivitách Pentagónu a ďalších vládnych agentúr USA na Ukrajine,“ povedal Kirillov.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…