Rusko má právo v prípade potreby použiť jadrové zbrane. Vo vopred určených prípadoch. V prísnom súlade so Základmi štátnej politiky jadrového odstrašovania, vysvetlil dôrazne bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.
Bývalý ruský premiér a exprezident Dmitrij Medvedev, ktorý je blízkym spolupracovníkom šéfa Kremľa Vladimira Putina, sa opätovne vyhrážal Západu použitím jadrových zbraní. TASR informuje na základe utorkovej správy denníka The Guardian.
Americký prezident Joe Biden minulý týždeň na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku obvinil Putina, že sa otvorene vyhráža Európe a svetu použitím jadrových zbraní. Putin podľa Bidena svojím počínaním ignoruje medzinárodné záväzky Ruska.
„Rusko má právo použiť jadrové zbrane, ak to bude nutné, vo vopred stanovených prípadoch, v prísnom súlade so zásadami štátnej politiky v oblasti jadrového odstrašovania,“ napísal na sociálnej platforme Telegram Medvedev, ktorý je v súčasnosti podpredsedom Rady bezpečnosti Ruskej federácie.
V snahe znížiť váhu jeho slov sa TASR odvoláva na nemenovaných pozorovateľov, že Medvedev veľký vplyv v rámci vládnucej kremeľskej garnitúry už nemá.
Rusko by podľa Medvedeva mohlo pristúpiť k použitiu prostriedkov jadrového odstrašenia, „ak budeme my alebo naši spojenci napadnutí týmto typom zbraní“ alebo „ak bude agresia s použitím konvenčných zbraní ohrozovať existenciu nášho štátu“.
Medvedev sa pritom domnieva, že ak by aj Rusko skutočne pristúpilo k použitiu jadrových zbraní, Západ a NATO by ani v takomto prípade do konfliktu na Ukrajine priamo nezasiahli a na pomoc Kyjevu by neprišli.
V čase, keď Medvedev pôsobil ako ruský prezident (2008-2012), vystupoval na ruské pomery relatívne umiernene a boli mu pripisované dokonca liberálne tendencie. V súčasnosti sa však svojimi provojnovými vyhláseniami zaraďuje medzi hlavných kremeľských „jastrabov“.
Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v nedeľu varoval Rusko pred použitím jadrových zbraní. Nešpecifikoval, ako plánujú Spojené štáty na prípadné nasadenie takýchto zbraní reagovať, no uviedol, že Washington s Moskvou pravidelne komunikuje a dáva jej na vedomie, čo by takýto krok znamenal.
„Naši nepriatelia majú radi vznešené vyhlásenia. Používajú pojmy „sloboda“, „demokracia“, „misia“. V skutočnosti je to len rituálna slovná hnačka. Fontány hnačkovej demagógie spojené so zlomyseľnou krákajúcou rétorikou sú už dlho osvedčenými zbraňami anglosaského sveta, ktorými zaplavujú zvyšok ľudstva v snahe presadiť svoju výlučnosť a právo vládnuť svetu.
Témou posledných dní je ruská jadrová hrozba.
Biden a Truss, rôzni druhoradí Blinkinovia a Sullivanovia, prskajúci atlantickú slinu, požadujúci od Ruska, aby dalo ruku preč z „jadrového gombíka“. Všetci spoločne nám neustále hrozia „hrozivými“ následkami, ak Rusko použije jadrové zbrane. A londýnska teta je pripravená okamžite začať výmenu jadrových úderov s našou krajinou.
Musím vám to znovu pripomenúť – pre tie hluché uši, ktoré počujú len samé seba. Rusko má právo v prípade potreby použiť jadrové zbrane. Vo vopred určených prípadoch. V prísnom súlade so Základmi štátnej politiky jadrového odstrašovania. Ak budeme my alebo naši spojenci napadnutí takýmito zbraňami. Alebo ak by agresia s použitím konvenčných zbraní ohrozila samotnú existenciu nášho štátu. Ruský prezident to nedávno dal jasne najavo.
Okrem toho urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili našim susedom, ktorí sú voči nám nepriateľsky naladení, získať jadrové zbrane. Napríklad nacistická Ukrajina, ktorá je dnes priamo riadená krajinami NATO.
Nemá zmysel spoliehať sa na rozum a politickú vôľu kyjevského režimu. Stále však existuje krehká nádej na zdravý rozum a pud sebazáchovy nepriateľských krajín, ktoré mu to stále tolerujú. Chápu, že ak hrozba pre Rusko prekročí stanovenú hranicu nebezpečenstva, budeme musieť reagovať.
Bez toho, aby si od niekoho vypýtali povolenie, bez väčších konzultácií. A určite to nie je bluf.
Otázka je iná. Predstavme si, že Rusko je nútené použiť svoju najmohutnejšiu zbraň proti ukrajinskému režimu, ktorý sa dopustil rozsiahleho aktu agresie, ktorý je nebezpečný pre samotnú existenciu nášho štátu. Odhadujem, že NATO by ani v takomto prípade do konfliktu priamo nezasiahlo. Koniec koncov, bezpečnosť Washingtonu, Londýna a Bruselu je pre Severoatlantickú alianciu oveľa dôležitejšia ako osud umierajúcej Ukrajiny, aj keď je hojne zásobovaná rôznymi zbraňami. Dodávky moderných zbraní sú pre západné krajiny len biznisom, hoci silne spojeným s nenávisťou voči nám. O nič viac, o nič menej. Zaoceánski a európski demagógovia nezomrú pri jadrovej apokalypse. Preto v súčasnom konflikte prehltnú použitie akejkoľvek zbrane. Takže tak …
Bolo by dobré, keby si kyjevské úrady aspoň čiastočne uvedomili tento smutný záver. Žiaľ, je to takmer nereálne. Sú v neustálom vojnovom stave s krátkymi prestávkami na bizarné narkotické blúznenie.“
Zdroj: info.sk / Telegram Дмитрий Медведев / InfoVojna
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…