Bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev nepriateľov Ruska upozornil, že ruská armáda je pripravená v prípade ohrozenia územnej celistvosti svojej krajiny použiť zbraň „apokalypsy“ – podmorský dron Poseidon.
Rusko bude musieť použiť jadrové zbrane, ak bude prebiehajúca ukrajinská protiofenzíva úspešná, vyhlásil v nedeľu bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
„Ak si predstavíme, že ofenzíva Ukrobanderovcov s podporou NATO by bola úspešný a zmocnili by sa časti nášho územia, potom by sme boli nútení použiť jadrové zbrane,“ uviedol Medvedev, podľa ktorého by tak Rusko muselo urobiť v súlade so svojou jadrovou doktrínou. Inú možnosť by podľa neho nemalo Rusko na výber.
„Bezpilotný dron Poseidon sa pripája ku gratulantom a odporúča, aby sa nepriatelia našej krajiny modlili za zdravie všetkých ruských námorníkov. Zaisťujú, aby nedošlo k zapáleniu svetového jadrového požiaru,“ odkázal vyhlásil Medvedev vo svojom príspevku na sociálnej sieti Telegram pri príležitosti Dňa ruského námorníctva.
Hlbokomorský komplex „Poseidon“ je autonómny dron s miniatúrnym jadrovým zariadením a bojovou termonukleárnou náložou (10 Mt), schopný zostať v hĺbke jedného kilometra veľmi dlhý čas. Jeho výkonnostno-technické charakteristiky sú utajené. O „Poseidone“ sa vie len málo, no aj to rozjatrilo predstavivosť západných vojenských expertov.
Torpéda s jadrovou hlavicou Poseidon majú neobmedzený rádius pôsobnosti. Ide o autonómny bezpilotný ponorkový aparát, ktorý sa vie pod vodou pohybovať rýchlosťou 200 km/hod.
Poseidon vybuchuje pod vodou. Spočiatku vytvorí obrovský lievik a vzápätí sa dvihne vlna-cunami do 50 metrov. Stačia dve-tri takéto torpéda, aby krajina ako napríklad Anglicko bolo celé zatopené. Poseidon je možné odštartovať zo vzdialenosti stovák míľ. Pričom atómové torpédo sa bude predierať mimo pobrežnej obrany, putujúc po morskom dne.
Poseidon je nehlučný a neexistuje žiadny radar, ktorý by ho dokázal počuť. V systéme bude mať program, ktorý môže oklamať protivníka, vrátane toho, že ak bude treba, obehne celú zemeguľu, no dôjde do miesta určenia a tam vybuchne. Čiže ani jedna antiraketa nemôže toto torpédo dobehnúť a zneškodniť.
Medvedev podľa Reuters odkazoval na časť ruskej jadrovej doktríny, ktorá hovorí o tom, že jadrové zbrane možno použiť v reakcii na agresiu, ktorá by ohrozila existenciu ruského štátu.
Medvedev je v súčasnosti podpredsedom Rady bezpečnosti Ruskej federácie a niekedy v súvislosti s vojnou na Ukrajine hovorí o možnom jadrovom konflikte. Kritici Kremľa Medvedevove vyhlásenia už v minulosti označili za extrémne, pričom sa podľa nich takto snaží odradiť Západ od ďalšieho dodávania zbraní Ukrajine.
Tá sa snaží dobyť späť územie, ktoré Rusko jednostranne anektovalo a vyhlásilo za súčasť svojho teritória, čo odsúdil Kyjev i väčšina západných krajín.
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu uviedol, že v posledných dňoch na bojisku na Ukrajine neprišlo k vážnym zmenám. Kyjev uvádza, že jeho sily dosahujú isté úspechy pri znovuzískavaní niektorých území. Tie sa však dostavujú pomalšie, než by Ukrajinci chceli.
Zdroj: tvnoviny.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…