Mali iné poslanie – chrániť oblohu nad mierumilovným Slovenskom. Vojnoštváči však rozhodli inak. A tak ich teraz zostreľujú z oblohy nad Ukrajinou. Naše MIGy padajú potupne k zemi. Aj o tom informuje web svpressa.ru.
Iba popri téme – „F-16 je ľahšie zostreliť ako MiG-29“ pripomínajú ruskí frontoví piloti a vojaci protivzdušnej obrany podľa citovaného webu. K tomu dodávajú, že „aj keď americkým stíhačkám dovolili zaútočiť na ruské územie, zhoria však ešte na ukrajinskom nebi.“ Vysvetlenie je takéto -zatiaľ čo turboventilátorové motory MiG-29 umožňujú dosiahnuť rýchlosť až 2,3 Macha, rýchlosť F-16 nepresahuje 2 Machy. Ide o pomalší, a teda pohodlnejší cieľ pre ruské protilietadlové rakety.
Dva ukrajinské MiGy-29 sa nachádzali pri Volčansku, štartovali z viac ako 345 km vzdialenej Poltavy. Ukrajinci sa nimi pokúsili zhodiť kĺzavé bomby na území Belgorodu, ktorý sa nachádza len 60 km od Volčanska. Rakety S-300 zostrelili jedno lietadlo a druhému sa poškodenému podarilo vyhnúť sa zostreleniu. Jeden MiG-29 sa však zrútil južne od Volčanska, píše Army Recognition. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne informácie o stave posádky.
Belgickí vojenskí experti sa domnievajú, že zostrelené lietadlo mohlo predtým patriť slovenskému letectvu. Faktom je, že bývalý slovenský MiG-29AC vybavený piatimi americkými kĺzavými bombami GBU-39/B bol spozorovaný v blízkosti frontovej línie v severoukrajinskom smere len deň pred zničením.
Slovensko vlani presunulo zo svojich vzdušných síl na Ukrajinu 13 stíhačiek MiG-29AS. Lietadlá boli odovzdané v marci až apríli 2023, štyri preleteli ukrajinskí piloti a ostatné boli dodané pozemnou dopravou.
Dôležité je, že slovenský MiG-29AS je modernizovanou verziou sovietskej stíhačky MiG-29, prispôsobenou štandardom NATO. Modernizácia spočívala najmä v inštalácii pokročilejšej elektroniky.
V súčasnosti nie je známy presný počet lietadiel v ukrajinskom letectve, zdôrazňuje Army Recognition. Správy naďalej spomínajú stíhačky MiG-29 a Su-27.
Okrem toho Ukrajina prevádzkuje frontové bombardéry Su-24. Ukrajina síce mala aj Su-25, no ako píše Army Recognition, o ich použití už dlho neexistujú žiadne objektívne dôkazy.
Všetky zostávajúce ukrajinské lietadlá sú ľahkými cieľmi pre S-300, ktoré sú rozmiestnené v kritických oblastiach. Detekcia ukrajinských lietadiel začína radarovými systémami S-300, ktoré zahŕňajú 360-stupňový radar 64H6E (klasifikácia NATO a USA „Big Bird“) a radar 30N6E pre sektorové cielenie.
/ hlavnydennik.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…