Ruská Generálna prokuratúra označila aktivity českej medzinárodnej mimovládnej organizácie „Spoločnosť pre slobodu informácií“ v Rusku za nežiaduce. V správe zverejnenej na webe Generálnej prokuratúry sa hovorí, že táto organizácia predstavuje hrozbu pre základy ústavného poriadku a bezpečnosti Ruska.
Text rozhodnutia Generálnej prokuratúry bol zaslaný ruskému ministerstvu spravodlivosti. Informácie o českej spoločnosti budú zaradené do zoznamu zahraničných a medzinárodných mimovládnych organizácií uznaných za nežiaduce.
Podľa Českého rozhlasu sa organizácia stala 36. na ruskom zozname nežiaducich mimovládnych organizácií a treťou medzi organizáciami pôsobiacimi v Českej republike. Na zozname boli predtým humanitárne a vzdelávacie organizácie Člověk v tísni a Pražské centrum občianskej spoločnosti.
Zahraniční agenti od marca napĺňajú ruský rozpočet. Poďakovať za to môžu Spojeným štátom
V správnom poriadku Ruska sa uskutočnili zmeny, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby zahraniční agenti v Rusku aktívne dopĺňali ruský rozpočet, píše Alexander Travnikov. Predpokladá sa, že teraz vo federálnom rozpočte bude dokonca samostatná položka príjmu.
Inovácia: zahraničný agent môže byť navyše aj občan – jednotlivec
Pokuty budú dopĺňať štátny rozpočet aj za uverejňovanie informácií na internete. Bude zaujímavé sledovať, ako to bude fungovať v praxi. Tu je priemerný sadzobník pre zahraničného agenta, ktorý zverejnil myšlienku, ale neoznačil, že ide o myšlienku zahraničného agenta.
Pokuty pre právnické osoby sú stanovené až do výšky 5 miliónov rubľov. Distribúcia materiálov neziskoviek – zahraničných agentov bez uvedenia štatútu „agenta“ sa bude trestať pokutami vo výške 100 – 300 tisíc rubľov pre vedúcich týchto mimovládok a 300-500 tisíc rubľov pre právnické osoby.
Za šírenie informácií o akomkoľvek zahraničnom agentovi, alebo jeho materiáloch bez uvedenia tohto stavu to bude stáť 2 – 2,5 tisíc rubľov pre bežných občanov, pre úradníkov – 4–5 tisíc rubľov a pre právnické osoby – 40 – 50 tisíc rubľov.
Hovoríme o šírení informácií nielen v médiách, ale aj na internete. Zákon nadobúda účinnosť 1. marca 2021, počas tohto obdobia ho musí schváliť Rada federácie a podpísať prezident. Veľké vďaka za túto inováciu v legislatíve môžu ruskí liberáli a nasledovníci Navaľného povedať všeobecne spojeným štátom a osobne Márii Buttinovej (ruská väzenkyňa v USA). Poďakovať môžu, ako sa hovorí, za tip. Viem si predstaviť, koľko protestov čoskoro nastane.
Ruska Mária Butinová sa zdržiavala v Spojených štátoch na základe študentského víza. V júli 2018 ju zatkli a v apríli 2019 odsúdili na 18 mesiacov odňatia slobody za špionáž. Ruská vláda tvrdí, že americké orgány Butinovú k priznaniu donútili. Butinová (30) sa priznala k sprisahaniu, v rámci ktorého mala v Spojených štátoch pôsobiť ako neregistrovaná zahraničná agentka. Pripisujú jej vytváranie väzieb s lobistickou skupinou Národné združenie držiteľov zbraní (NRA) v súvislosti s presadzovaním snáh Kremľa o ovplyvnenie kampane pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2016. Butinovú prepustili v októbri 2019 z väzenia v americkom štáte Florida.
Vlado Šinko
armádny magazín
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…