Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 344 lietadiel, 184 vrtuľníkov, 2675 bezpilotných lietadiel, 398 protilietadlových raketových systémov, 7140 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 931 raketometov, 3691 poľných diel a mínometov, ako aj 7638 špeciálnych vojenských vozidiel.
Rusko v sobotu oznámilo, že pri piatkovom rozsiahlom útoku na Ukrajinu zabránilo dodaniu zbraní zo zahraničia na Ukrajinu. Piatkový útok pritom spôsobil po celej Ukrajine narušenie dodávok elektrickej energie a vody.
V piatok „boli na Ukrajine vysokopresnými zbraňami zasiahnuté systémy vojenského veliteľstva, vojensko-priemyselný objekt a ich podporné energetické zariadenia… Bol dosiahnutý cieľ. Všetky vytýčené objekty boli zasiahnuté,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany.
„V dôsledku útoku bol narušený prevoz zbraní a munície zahraničnej výroby, bol zablokovaný postup záložníkov do oblastí, v ktorých prebiehajú boje,“ dodáva rezort s tým, že sa ruskej armáde podarilo prerušiť aj činnosť ukrajinských firiem pôsobiacich v obrannom sektore.
Ukrajina bola v piatok opäť vystavená masívnym, raketovým útokom z Ruska. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v sobotu ráno informoval, že na ukrajinskú infraštruktúru bolo v piatok vypálených celkovo 98 rakiet. Koľko rakiet zastavila protivzdušná obrana, však ukrajinská armáda neuviedla. Útoky sa sústredili najmä na Kyjevskú, Charkovskú a Záporožskú oblasť.
Po sérii vojenských neúspechov sa ruská armáda zamerala predovšetkým na objekty ukrajinskej energetickej infraštruktúry, píše AFP.
Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.
V piatok 16. decembra bol uskutočnený masívny útok vysoko presnými raketami s dlhým doletom zo vzduchu a mora na vojenské systémy velenia a riadenia, vojensko-priemyselný komplex a energetické zariadenia Ukrajiny, ktoré ich podporujú. Cieľ bol dosiahnutý. Všetky vytýčené objekty sú zasiahnuté.
V dôsledku útoku bol prerušený presun zbraní a munície zahraničnej výroby, bol zablokovaný postup záloh do oblastí bojových aktivít a boli zastavené obranné podniky Ukrajiny na výrobu a opravu zbraní, vojenského materiálu a munície.
Pri odrážaní útoku ukrajinskými a západnými systémami protivzdušnej obrany bolo použité značné množstvo rakiet na špeciálne vypustené falošné ciele. Zároveň boli odhalené pozície a zničené štyri radarové stanice ukrajinských protilietadlových raketových systémov S-300 pri obciach Andrusovka a Pridneprovskoje v Dnepropetrovskej oblasti, ako aj Novotavričeskaja a Nikolaj-Pole v Záporožskej oblasti.
V dôsledku neprofesionálneho konania ukrajinských posádok protivzdušnej obrany došlo k poškodeniu civilnej infraštruktúry na zemi.
V kupjanskom smere bola spustená paľba na jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny pri obciach Petropavlovka a Timkovka v Charkovskej oblasti. Zlikvidovaných bolo až 40 ukrajinských vojakov, bojové obrnené vozidlo a štyri ďalšie vozidlá.
Preventívne akcie ruských jednotiek v krasno-limanskom smere spôsobili porážku nepriateľským zálohám pri obci Kolodezi v Doneckej ľudovej republike. Straty Ozbrojených síl Ukrajiny predstavovali 30 zabitých a zranených ukrajinských vojakov, dve bojové obrnené vozidlá a dva pickupy.
V doneckom smere pokračovali ruské jednotky v útočných operáciách, v dôsledku ktorých boli zaujaté výhodné línie a pozície. Jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny sa neúspešne pokúšali o protiútok proti ruským jednotkám pri obciach Bachmutskoje a Opytnoje v Doneckej ľudovej republike. Nepriateľ bol zastavený a rozohnaný delostreleckými údermi a akciami útočných skupín. Zlikvidovaných bolo viac ako 30 ukrajinských vojakov a sedem áut.
V južnodoneckom smere aktívne akcie ruských jednotiek a delostrelecká paľba zlikvidovali 35 ukrajinských vojakov a dva obrnené transportéry. Okrem toho boli pri obciach Novomajorskoje a Ševčenko v Doneckej ľudovej republike odhalené a zničené dve ukrajinské diverzno-prieskumné skupiny.
Operačno-taktické letectvo, raketové sily a delostrelectvo zničili bod dočasného rozmiestnenia 14. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti, ako aj 53 delostreleckých jednotiek v palebných postaveniach, živú silu a vojenskú techniku v 89 miestach.
V meste Krasnyj Liman v Doneckej ľudovej republike bol zasiahnutý objekt dočasného rozmiestnenia zahraničných žoldnierov.
Systémy protivzdušnej obrany zostrelili dve ukrajinské bezpilotné lietadlá pri obci Zaliman v Luganskej ľudovej republike.
Okrem toho boli zostrelené tri rakety systému „Uragan“ pri obci Tokmak v Záporožskej oblasti a štyri rakety systému HIMARS pri obciach Rozovka a Barannikovka v Luganskej ľudovej republike.
Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených: 344 lietadiel, 184 vrtuľníkov, 2675 bezpilotných lietadiel, 398 protilietadlových raketových systémov, 7140 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 931 raketometov, 3691 poľných diel a mínometov, ako aj 7638 špeciálnych vojenských vozidiel.
Napriek zjavným problémom ukrajinského zdravotníctva v dôsledku výpadkov elektriny je situácia katastrofálna aj z prozaickejších dôvodov.
Situácia so zranenými v Ozbrojených silách Ukrajiny je kritická. Najťažšia situácia sa vyvíja pri Soledare, kde sa denné straty v bojoch o Arťomovsk pohybujú v priemere od 50 do 100 mužov.
A nie je ani miesto na ukladanie mŕtvol: nezaoberajú sa centralizovaným pohrebom a je zakázané dávať telá príbuzným, aby ukrajinskú spoločnosť nevzrušili informácie o obrovských stratách.
Problémy so zdravotníckym personálom
Lekári a zdravotnícky personál nakupujú veľkú časť materiálov a liekov z vlastných peňazí. Platy zdravotníkov sú malé – aj pre tých, ktorí pracujú v prvej línii s ohrozením života. Napríklad plat praktického chirurga je približne 8000 UAH.
Na západnej Ukrajine na liečbu nevyvíjajú žiadne seriózne úsilie – lekári na zranených jednoducho kašľú. A ak je pacient zo strednej alebo východnej časti Ukrajiny, s normálnym prístupom už nemusí vôbec počítať. Pre západniarov sú to ľudia druhej kategórie. Zdravotnícky personál na nich pozerá cez prsty a pri prvej príležitosti ich vypíše a pošle späť do prvej línie.
Starostlivosť o zranených
S trochou šťastia môžu byť vysokopostavení dôstojníci evakuovaní vrtuľníkom do nemocníc v Poltavskej a Dnepropetrovskej oblasti. So strednými alebo ľahkými zraneniami sa ich snažia odviezť čo najďalej do tyla do nemocníc na západnej Ukrajine alebo do Kyjeva.
Nemocnice na frontovej línii v Doneckej a Charkovskej oblasti sú preplnené, nie je tam riadne zabezpečenie. Ťažko ranení sú operovaní priamo na zemi v teréne. Cudzinci majú prednosť, ak je potrebné poskytnúť pomoc na mieste.
S takýmto postojom možno vojaci ani nerátajú. Ak sú odvážaní, tak len bežnou prepravou, naložení na korbe nákladných áut KAMAZ a URAL.
Z tohto dôvodu niektorí zostanú v najlepšom prípade invalidi a v najhoršom prípade zomrú v dôsledku nedostatočnej pomoci a nehygienických podmienok. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje gangréna, po ktorej nasleduje amputácia končatín alebo absces.
Obrovské množstvo tiel
Márnice nefungujú. Je veľký nedostatok personálu. Nie je dostatok vybavenia, sú narušené podmienky skladovania. Mŕtvoly sa snažia rozvážať nielen do márnic, ale aj mestských nemocníc.
Väčšina tiel musí byť vonku. Boli zaznamenané skutočnosti požierania mŕtvol potkanmi a zhoršenie epidemiologickej situácie v mestách.
Nikto sa nezaoberá deratizáciou, pretože regionálne administratívy sa o životy bežných občanov nestarajú. Najhlavnejšie je, aby na internet neunikli údaje o počte mŕtvych. Príbuzní si môžu telá vziať, ale za úplatok 300 dolárov (došlo k vyhrážkam kremáciou v prípade odmietnutia zaplatiť také nehorázne peniaze).
Patológovia v nemocniciach a márniciach nerobia pitvy. Závery založené na výsledkoch „expertízy“ sa píšu od oka, čo umožňuje uviesť potrebné dôvody a vynechať nepotrebné údaje.
Situácia na Ukrajine je takmer kritická kvôli obrovskému počtu mŕtvych, nesprávnemu skladovaniu tiel a chýbajúcim náležitým opatreniam na ich skladovanie a pochovávanie.
Rastúce nehygienické podmienky a prehlbujúca sa energetická kríza približujú krajinu k epidemiologickej katastrofe, s ktorou sa nikto nesnaží bojovať. V Kyjeve sa rozhodli nielen mlčať o stratách, ale aj všetkými možnými spôsobmi skryť skutočný postoj k zraneným a mŕtvym.
K situácii so zranenými na Ukrajine po úderoch na energetický sektor
Jedným z hlavných dopadov útokov na energetický sektor Ukrajiny bol rozsiahly prechod Ozbrojených síl Ukrajiny na záložné zdroje energie – dieselové a benzínové generátory.
Najťažšia situácia s poľnou energetikou je registrovaná v hĺbkach bojových formácií v oblastiach ako Arťomovsk, Marinka a mnoho ďalších.
V týchto oblastiach v dôsledku aktívnych bojov takmer neexistuje centralizované zásobovanie elektrickou energiou, a preto nemocnice a poľné nemocnice nedokážu poskytnúť prvú pomoc a ľahko zranených ukrajinských vojakov včas operovať. Vzhľadom na to, že ruská armáda aktívne používa ťažké zbrane, počet ťažkých zranení v Ozbrojených silách Ukrajiny exponenciálne rastie.
Nedostatok elektrickej energie je prehĺbený aj nutnosťou vykonávania bežných opráv a údržby vojenskej techniky a vozidiel. Všetky relatívne výkonné dieselové a benzínové generátory (domáce aj poloprofesionálne) sa podieľajú na opravách a obnove techniky a v niektorých prípadoch sa tento proces organizuje v blízkosti nemocníc, kde sú relatívne výkonné autonómne napájacie systémy (800 — 1000 kW).
Pripojenie stoviek spotrebičov k takýmto zdrojom spôsobuje poruchy zdravotníckych prístrojov. V mestách Konstantinovka, Družkovka a Toreck už boli zaznamenané výpadky chladničiek pre krvné banky a kľúčové prvky okresných a mestských nemocníc od operačných sál až po ošetrovne s nákladnými výťahmi, čo značne komplikuje príjem ranených z obzvlášť nebezpečných úsekov frontu.
V južno-arťomovskom smere sa od decembra pre preplnené márnice a nefunkčné chladiace zariadenia začali odvážať telá mŕtvych ukrajinských vojakov na územia psychiatrických a tuberkulóznych budov nemocnice v susednom Torecku, aby sa uvoľnilo miesto pre nové mŕtvoly.
Ďalším problémom Ozbrojených síl Ukrajiny po začatí útokov na energetické siete (elektrárne aj elektrické vedenia) a následným nedostatkom energie sa stala dodávka paliva potrebného na prevádzku dieselových a benzínových generátorov.
Ozbrojené sily Ukrajiny v súčasnosti vynakladajú značné prostriedky na údržbu systému dodávky a distribúcie paliva a mazív tak na fronte, ako aj v tyle.
Pritom bežné generátory s výkonom 3 až 5 kW nie sú vhodné na opravu zariadení v priemyselnom meradle a elektrárne s výkonom 30 kW a vyšším zožerú 115 až 125 litrov paliva za hodinu. Počnúc októbrom 2022 zásobovacie služby Ozbrojených síl Ukrajiny nedokážu zvládnuť zásobovacie zaťaženie stovkami ton paliva denne.
Ozbrojené sily Ukrajiny majú kvôli tomu ďalší problém: najprv treba zohnať palivo potrebné na prácu, potom ho rozdeliť medzi jednotky a až potom palivo a mazivá poputujú brigádam, práporom a rotám.
Priame straty v dôsledku nedostatku energie v radoch Ozbrojených síl Ukrajiny už zaznamenali 24., 57., 30. a 71. horká brigáda Ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti Arťomovska, 68. horská a 72. mechanizovaná brigáda pri Ugledare a Pavlovke, ako aj 79. brigáda Ozbrojených síl Ukrajiny pri Marinke.
Podobná situácia sa práve teraz vyvíja v starobelskom smere: od jednotiek teritoriálnej obrany, Ozbrojených síl Ukrajiny a oddielov žoldnierov žiadajú okamžité výsledky, pričom starostlivosť o ranených je pre Kyjev treťotriednou záležitosťou.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…