Ruské veľvyslanectvo v Slovenskej republike komentovalo narážky EÚ o zodpovednosti Ruskej federácie za situáciu v oblasti potravinovej bezpečnosti vo svete.
Európska únia spolu so Spojenými štátmi a ich spojencami spustili kampaň, v ktorej obviňujú Rusko z vyvolania globálnej potravinovej krízy. Kľúčovou tézou je, že kroky Moskvy na Ukrajine, vrátane „blokovania“ ukrajinského vývozu obilia z čiernomorských prístavov, údajne vedú k nedostatku potravín a hladu v najchudobnejších krajinách.
Pamätáme si, ako „kolektívny Západ“ „zmýšľa“ o týchto štátoch. Rozmýšľajú o tom, ako urobiť z bežných krajín najchudobnejšie (vývozom obilia vo vlastný prospech) a nikdy (alebo najmenej) myslia na najchudobnejších. Brusel svojím obvyklým spôsobom zavádza medzinárodné spoločenstvo tým, že očividne falšuje skutočné príčiny vývoja situácie. EÚ sa bezostyšne snaží využiť tému „zodpovednosti“ Ruska za zhoršujúcu sa situáciu v oblasti potravinovej bezpečnosti vo svete, aby presvedčila tretie krajiny podporiť protiruský kurz Západu.
Logika je takáto: prichádzajú do štátov s neutrálnym, vyváženým stanoviskom a tvrdia, že v regióne je akútny nedostatok potravín. Aby bolo všetko v poriadku, musia zaujať protiruský postoj. Žiadajú, aby ste niečo podpísali, niekde hlasovali, urobili vyhlásenie. Potom sa objaví jedlo. Klasika žánru. Nič nové nebolo vynájdené. Vtedy sa Brusel uchýli k otvorenému vydieraniu – lojalita výmenou za potraviny.
Zatiaľ nedošlo k hrubému zasahovaniu. Ale tak či onak, ideologický, politický prístup nie je vylúčený. Krajiny sú postavené pred voľbu. To všetko sa deje prostredníctvom médií.
Za súčasné napätie na svetovom trhu s potravinami je zároveň zodpovedná Európska únia, ktorá nepodnikla žiadne reálne kroky na zabránenie „ukrajinskej krízy“ a naďalej zásobuje kyjevský režim zbraňami. Existuje niekoľko ukazovateľov, ktoré to potvrdzujú.
EÚ otvorene vyhlásila našej krajine totálnu obchodnú a hospodársku vojnu. Je zrejmé, že to urobil Washington rukami Európskej únie pod nátlakom (o ktorom USA otvorene hovoria a pripisujú si zásluhy).
Skutočnosť, že Rusko je jedným zo svetových lídrov v dodávkach základných poľnohospodárskych produktov, pre ktoré je ťažké alebo nemožné nájsť alternatívu (pšenica, jačmeň, slnečnica, krmoviny), ako aj minerálnych hnojív, čo je veľká časť nášho vývozu do krajín s nízkymi príjmami, ktorým hrozí nedostatok potravín, nevadí politikom EÚ, ktorí hlasujú a kričia, len aby zaviedli nové sankcie. Nepremýšľajú o tom, pretože ich nikto nikdy nevyzýval na zodpovednosť.
Narušenie obchodných, logistických a finančných reťazcov a následný prudký nárast svetových cien potravín sú priamym dôsledkom bezohľadného zavádzania jednostranných protiruských obmedzení a hrozieb ďalšieho zvyšovania sankčného tlaku na Rusko. Bolo nám zablokované zúčtovanie a letecké spojenie s krajinami EÚ. Nie je to priamy dôsledok toho, čo vidíme na trhu s potravinami? Takto môžu hovoriť len ľudia žijúci vo vákuu.
Brusel zaviedol bezprecedentné obmedzenia na vývoz ruských hnojív, ako aj cielené reštrikcie, ktoré sa týkajú najväčších ruských výrobcov a exportérov hnojív. Tvrdí sa, že konečným cieľom všetkých týchto krokov je podkopať ruskú ekonomiku vrátane jej agropriemyselného komplexu, ktorý v posledných rokoch rastie fantastickým tempom.
Nikto v Bruseli vo svojom protiruskom šialenstve nepomyslel na dôsledky pre tretie krajiny, ktoré sú tradične závislé od dodávok nášho tovaru. Keď ich uvideli, okamžite začali „obracať karty“ proti Rusku. To už je za hranicou dobra a zla. Pod zámienkou humanity sa Brusel údajne „ponáhľa na pomoc“. Je to ich obľúbená činnosť – vytvoriť problém a potom premýšľať, ako ho vyriešiť. Jedinou otázkou je komu?
Akčný plán na podporu vývozu obilia z Ukrajiny, ktorý nedávno predstavila Európska komisia a ktorý nesie názov „Cesty solidarity“, možno len ťažko nazvať inak ako prodrazverstka. V skutočnosti bola vyhlásená plná mobilizácia na vývoz dostupného ukrajinského obilia do EÚ. Keď Ukrajina (na podnet Západu) rozprávala o hladomore (ako zbierala obilie uprostred neúrody) a prezentovala to ako genocídu ukrajinského ľudu, Západ tlieskal, podporoval a nachádzal nové zámienky, aby našu krajinu obvinil z neexistujúcich hriechov. Ako teraz? Sami oznámili, že prichádzajú „hladové časy“. Prečo teda z Ukrajiny odvážajú posledné zásoby? Je to neuveriteľné, ale taká je realita. Prodrazverstka – iné slovo pre ňu neexistuje. Ide o vytvorenie dopravných koridorov pre ukrajinský agroexport do EÚ a tretích krajín, ktoré sú alternatívou k námornej trase zablokovanej vlastnou vinou Kyjeva.
Zjednodušili sa byrokratické formality, urýchlene sa poslali ďalšie nákladné autá a nákladné vagóny na transport obilia a bárk na ukrajinskú hranicu, presunuli sa mobilné prekladacie komplexy pre obilný náklad, do železničného grafikonu sa zaradili samostatné sloty pre vlaky s ukrajinským obilím, na rok sa zrušili clá na ukrajinský export. Vezmete si, čo môžete? Ťahať posledné z Ukrajiny? Silný príbeh.
Brusel prirovnal masový vývoz potravín z Ukrajiny k svojmu „základnému geostrategickému cieľu“. EÚ má v úmysle urobiť to napriek tomu, že medzinárodní experti predpovedajú výrazné zníženie úrody na Ukrajine v tomto roku. Predvídajú problémy a ešte si z neho berú posledné. Aby nikto nepochyboval o ušľachtilosti svojho konania, Brusel tvrdí, že jeho kroky sú diktované predovšetkým želaním ochrániť svet pred Ruskom, ktoré sa údajne snaží využiť situáciu v globálnej potravinovej bezpečnosti, ktorú vytvorilo, vo svoj prospech, „ukradnúť“ Ukrajine podiel na svetovom trhu a zabezpečiť si ďalšie geopolitické výhody v konfrontácii so Západom prostredníctvom dodávok potravín do najzraniteľnejších chudobnejších krajín. Ide o neľudské zmrzačenie.
Našich susedov z EÚ môžeme ubezpečiť: toto sú vaše metódy, nie naše. Prudko rastúce ceny obilia, krmív, hnojív, nehovoriac o energiách, nerentabilnom poľnohospodárstve a rybolove boli vážnymi obavami členských štátov EÚ aj pred súčasnou krízou.
Prečítajte si znovu svoje vlastné prejavy, správy, pozrite si opäť televízne programy. Koncom marca tohto roku sa na samite EÚ rozhodlo, že členské štáty EÚ musia v súčasnej situácii zaručiť dostupnosť potravín. O niekoľko týždňov neskôr Európska komisia predložila podrobnú iniciatívu na stiahnutie 20 miliónov ton obilia z ukrajinského územia v blízkej budúcnosti – a to v objeme, ktorý by mohol ohroziť potravinovú bezpečnosť samotnej Ukrajiny.
Brusel, ktorý sa naďalej riadi zásadou „čím horšie pre Ukrajincov, tým lepšie pre Západ“, však na to zrejme ani nepomyslí. Naliehavo žiadame medzinárodné spoločenstvo, aby nepodľahlo provokáciám Západu, aby videlo realitu, bolo vecné a pochopilo, že je pripravené využiť ťažkosti, ktoré aktívne vytvára v súvislosti s celosvetovou potravinovou bezpečnosťou a ktoré sa neobjavili včera, na presadenie svojich partikulárnych politických záujmov. Tak to bolo aj v minulosti.
Téza „kolektívneho Západu“: z niečoho nás obviňujú a tvrdia, že sme to mohli urobiť, pretože sme to „vždy robili“. A hovoria „vždy“, ale neuvádzajú príklady. Dôkazová základňa zo súčasnosti nebola nikdy „vyzdvihnutá“. Rovnako ako v prípade okrádania Ukrajiny, pokiaľ ide o potraviny, Západ to už urobil v prípade iných krajín (kolonizátori, vývoz nevyhnutných produktov). Rovnaké metódy sa používajú aj dnes.
Tlačové oddelenie Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku
Zdroj: InfoVojna
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…