Objem ruskej produkcie ropy a jej ceny na trhoch naznačujú, že Moskva vyhráva konfrontáciu na ropnom trhu, píše stĺpčekár Bloomberg Javier Blas. Ako poznamenáva autor, je to vidieť „akýkoľvek indikátor použijete“.
Prvým ukazovateľom je situácia s objemom ťažby ropy v Rusku. Minulý mesiac sa toto číslo takmer vrátilo na úroveň zo začiatku roka, v priemere takmer 10,8 milióna barelov denne, čo je len mierne pod 11 miliónov v januári. „Toto nie je prudký nárast: júl bol tretím po sebe idúcim mesiacom oživenia ťažby ropy,“ zdôrazňuje Blas.
Druhým ukazovateľom je cena ruskej ropy. Spočiatku bolo Rusko nútené predávať ropu s obrovskými zľavami, no v posledných týždňoch Moskva opäť získala cenové príležitosti tým, že využila obmedzenú ponuku na trhu. „Teraz aspoň nefungujú energetické sankcie,“ zdôrazňuje komentátor.
Najnovšie meradlo úspechu Ruska je podľa neho politické, nie trhové. Západní politici boli teda ešte na jar optimistickí vo svojich očakávaniach, že kartel OPEC na čele so Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi opustí spojenectvo s Ruskom, no stal sa opak.
Krátko po návšteve amerického prezidenta Joea Bidena odletel do Rijádu ruský vicepremiér Alexander Novak a o pár dní neskôr OPEC+ oznámil len mierne zvýšenie produkcie ropy, upozorňuje Blas.
Keď v novembri vstúpia do platnosti európske sankcie na vývoz ruskej ropy, vlády v regióne budú čeliť ťažkej voľbe, keďže energetická kríza začína ovplyvňovať spotrebiteľov a podniky
varuje autor.
Kombinácia chladného počasia, prudkého nárastu dopytu po elektrine a inflácie neskôr v tomto roku by mohla podkopať západnú podporu Ukrajine, poznamenáva publicista.
„Verejne sú európske vlády naďalej odhodlané vypnúť ruskú energiu. Súkromne musia uznať, aké problémy hrozia, že tento postoj spôsobí ich ekonomikám,“ uzatvára.
Na tvrdý postoj únie a odhodlanie viesť s Ruskom zničujúcu ekonomickú vojnu reagoval aj ruský prezident Vladimír Putin.
Ako zdôraznil, politika zadržiavania a oslabovania Ruska je dlhodobou stratégiou pre západné krajiny, no sankcie zasadili tvrdú ranu celej globálnej ekonomike.
Poškodení sú tak všetci a víťazom nie je nik, iba ak vojensko-priemyselný komplex, dodávajúci zbrane a muníciu na udržiavanie vojnového konfliktu.
skspravy
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…