Sýrski teroristi vedení islamisticko-povstaleckou Organizáciou pre oslobodenie Levanty (Hajat Tahrír aš-Šám – HTS) spustili koncom novembra nečakanú ofenzívu proti režimu Bašára Asada. Rusko má v Sýrii dve základne — námornú v Tartúse a leteckú Humajmím ležiacu neďaleko prístavného mesta Lázikíja.
Rusko si chce udržať svoje dve vojenské základne v Sýrii, aby mohlo pokračovať v boji proti medzinárodnému terorizmu. Nadviazalo preto priame kontakty s politickým výborom povstaleckej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), ktorá prevzala moc v tejto krajine po zvrhnutí prezidenta Bašára Asada. Novinárom to vo štvrtok povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.
Predstavitelia ruského diplomatického zboru sa so zástupcami HTS stretli v jednom z hotelov v Damasku. Rokovali s nimi v prvom rade o zaistení bezpečnosti ruskej diplomatickej misie a ruských občanov, ktorí sa nachádzajú na území Sýrie.
Nadväzovanie kontaktov s HTS, najvplyvnejšou silou v Sýrii, postupuje podľa Bogdanova „konštruktívnym smerom“. Rusko dúfa, že skupina splní svoje sľuby a bude v krajine udržiavať poriadok a zaisťovať bezpečnosť diplomatických predstaviteľov cudzích štátov vrátane ruského veľvyslanectva.
Rusko má v Sýrii dve základne — námornú v Tartúse a leteckú Humajmím ležiacu neďaleko prístavného mesta Lázikíja. „Základne sú na sýrskom území stále tam, kde boli. Zriadené boli na žiadosť sýrskych úradov s cieľom bojovať proti teroristom z IS (Islamského štátu). Vychádzam z toho, že každý súhlasí s tým, že boj proti terorizmu a tomu, čo z IS zostalo, sa neskončil. V tejto chvíli neboli prijaté žiadne iné rozhodnutia,“ citovala Bogdanova agentúra Interfax.
Pokračovanie tohto boja si podľa Bogdanova „vyžaduje kolektívne úsilie a v tejto súvislosti naša prítomnosť a základňa Humajmím zohrali v kontexte celkového boja proti medzinárodnému terorizmu dôležitú úlohu“.
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyjadril vo štvrtok hlboké znepokojenie v súvislosti s „nedávnym a rozsiahlym porušovaním suverenity a územnej celistvosti Sýrie,“ uviedol jeho hovorca Stéphane Dujarric.
„Generálny tajomník je obzvlášť znepokojený stovkami izraelských vzdušných útokov na viacero lokácií v Sýrii a zdôrazňuje naliehavú potrebu deeskalácie násilia na všetkých frontoch po celej krajine,“ povedal Dujarric reportérom.
K stovkám izraelských náletov na vojenské ciele v Sýrii došlo po tom, čo hlavné mesto Damask obsadili sýrski vzbúrenci a zvrhli dlhoročného prezidenta Bašára Asada. Izrael tvrdí, že útokmi cielil na ciele vrátane skladov chemických zbraní a zariadení protivzdušnej obrany preto, aby sa nedostali do rúk povstalcov.
Izrael, ktorý so Sýriou susedí, vyslal po zvrhnutí Asada svojich vojakov do nárazníkovej zóny vo východnej časti Izraelom anektovaných Golanských výšin. OSN tento krok označila za porušenie prímeria z roku 1974, píše AFP.
Guterres zároveň vyzval všetky strany, aby v súlade s touto dohodou ukončili všetku neoprávnenú prítomnosť v nárazníkovej zóne a zdržali sa všetkých akcií, ktoré by mohli viesť k mareniu prímeria a stability na Golanských výšinách.
Sýrski povstalci vedení islamisticko-povstaleckou Organizáciou pre oslobodenie Levanty (Hajat Tahrír aš-Šám – HTS) spustili koncom novembra nečakanú ofenzívu proti režimu Bašára Asada.
Prehnali sa zo svojej bašty na severozápade Sýrie cez územia ovládané vládou v severnej a strednej časti krajiny, pričom v rýchlom slede obsadili veľké mestá ako Aleppo, Dajr az-Zaur, Hamá a Homs. Na záver bleskovej ofenzívy dobyli v noci na 8. decembra aj hlavné mesto Damask. Bašár Asad následne ušiel do Moskvy, čím sa skončila vyše 50-ročná vláda jeho rodiny v Sýrii.
Izrael na 23-miliónovú krajinu po víkendovom páde sýrskeho režimu podnikol viac ako 480 náletov, pri ktorých podľa niektorých činiteľov zničil prakticky všetky vybavenie sýrskej armády, vrátane lodí, lietadiel, vrtuľníkov či tankov. Tel Aviv to odôvodnil nutnosťou zabezpečiť vlastnú bezpečnosť.
Jordánsko vo štvrtok uviedlo, že v sobotu usporiada rokovania s cieľom diskutovať o vývoji v susednej Sýrii po zvrhnutí dlhoročného tamojšieho lídra Bašára Asada. Na summite sa zúčastní aj šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová, informuje TASR podľa agentúry DPA.
Na schôdzke v meste Akaba na pobreží Červeného mora sa popri Kallasovej zúčastnia ministri zahraničných vecí Jordánska, Saudskej Arábie, Iraku, Libanonu, Egypta, Spojených arabských emirátov (SAE), Kataru a Bahrajnu. Uviedol to vo vyhlásení jordánsky rezort diplomacie.
Arabskí ministri zahraničných vecí sa tiež stretnú na rokovaniach so svojimi rezortnými kolegami z Turecka a USA, ako aj s vyslancom OSN pre Sýriu.
Na schôdzkach budú diskutovať o „spôsoboch, ako podporiť inkluzívny politický proces vedený Sýrčanmi“ s cieľom dosiahnutia politickej tranzície v krajine.
Vo štvrtok sa s jordánskym kráľom Abdalláhom stretol aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, dodáva DPA.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pricestoval vo štvrtok do Turecka na rokovania zamerané na kritické aspekty nastolenia stability v Sýrii – potýčky na severe tejto krajiny medzi kurdskými silami podporovanými USA a Ankarou podporovanými vzbúrencami.
Blinkena na letisku v Ankare prijal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Šéf americkej diplomacie predtým v rámci svojej prvej cesty do regiónu po zvrhnutí sýrskeho prezidenta Bašára Asada navštívil Jordánsko.
Erdogan na schôdzke s Blinkenom vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby spolupracovalo v záujme rekonštrukcie inštitúcií v Sýrii, uviedol vo vyhlásení jeho úrad. Turecký prezident tiež Blinkenovi povedal, že Ankara podnikne preventívne opatrenia v Sýrii v záujme ochrany svojej národnej bezpečnosti. Tieto opatrenia budú podľa neho podniknuté voči všetkým organizáciám, ktoré Turecko považuje za teroristické.
Ankara neumožní poľavenie v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS), citoval Erdogana jeho úrad.
Blinken poukázal na zdieľaný záujem USA a Turecka ohľadne podporovania odovzdania politickej moci v Sýrii dôveryhodnej a inkluzívnej vláde, uviedol hovorca amerického rezortu diplomacie Matthew Miller.
Poukázal pritom na potrebu zaistiť, aby koalícia zameraná na porážku IS mohla pokračovať vo svojej kľúčovej misii.
Blinken sa v piatok stretne aj s tureckým rezortným kolegom Hakanom Fidanom.
Washington a Ankara, spojenci v rámci NATO, podporovali sýrskych vzbúrencov počas 13 rokov trvajúcej sýrskej občianskej vojny; ich záujmy sa však dostali do konfliktu v otázke jednej zo vzbúreneckých frakcií – Kurdmi vedených Sýrskych demokratických síl (SDF), pripomína Reuters.
SDF sú hlavným spojencom v Američanmi vedenej koalícii bojujúcej proti militantom z Islamskému štátu. Na jej čele však stoja kurdské milície Jednotky na ochranu ľudu (YPG), ktoré Ankara považuje za predĺženú ruku militantov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK). Tá je v Turecku zakázaná a proti tureckému štátu bojuje už 40 rokov, uzatvára Reuters.
Zdroj: pravda.sk / bleskovky.sk (1), (2) / hnonline.sk / cas.sk / InfoVojna
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…
Prezident Peter Pellegrini sa vyjadril k incidentu, ktorý sa udial v Prezidentskom paláci pri udeľovaní…
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SSD) vo svojom príspevku na sociálnej…
Spojené štáty americké zvýšili dovoz komponentov lietadiel z Ruska. USA nakúpili v Rusku maximálny počet…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že premiér Robert…