Existuje možnosť vstupu Ukrajiny do NATO? Skôr nie ako áno.
Z mnohých formálnych dôvodov Ukrajina zaostáva za členstvom. Jej výzbroj nespĺňa štandardy NATO, nie je schopná vykonávať hlboké a nevyhnutné reformy ozbrojených síl, pretože si to vyžaduje obrovské množstvo peňazí, ktoré chudobná Ukrajina nemá. Napriek tomu je to viac politický problém než technický. Ak Washington rozhodne, že Ukrajina by sa mala pripojiť k Severoatlantickej aliancii, potom bude problém vyriešený bez ohľadu na to, ako je ukrajinská armáda vycvičená a vyzbrojená.
Ešte v júni prezident Ruska vo vysielaní televízie „Rossija-1“ oznámil, že neexistujú žiadne záruky, že sa Ukrajina nepripojí k Severoatlantickej aliancii. Ak susedný štát predsa len dosiahne členstvo v aliancii, hrozia vážne následky, vyhlásil Vladimir Putin. Podľa neho sa v takejto situácii skráti čas letu ukrajinských rakiet do Moskvy a pôjde o prekročenie červených línií.
Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie„Predstavme si, že by sa Ukrajina stala členom NATO. Čas letu z povedzme Charkova alebo Dnepropetrovska do centrálnej časti Ruska – do Moskvy – sa zníži na sedem až desať minút. Je to pre nás červená čiara alebo nie?“
Zo slov ruského prezidenta je zrejmé, že rozmiestnenie vojenských komplexov NATO na ukrajinskom území môže vyvolať rozsiahle bojové operácie. Najmenej 50% Ukrajincov nechce, aby sa ich krajina pripojila k vojensko-politickému bloku západných krajín, uviedol ruský prezident.
„A toto sú múdri ľudia. Hovorím bez irónie. Nie preto, že ostatní sú hlupáci, ale preto, že tí, ktorí to odmietajú, nechcú byť v ohnivej línii.“
Vyhliadky Ukrajiny na členstvo sú však zatiaľ veľmi nejasné. Pozíciu USA, ktorá je rozhodujúca, nazvať priaznivou pre Kyjev možno veľmi ťažko, keďže Biely dom priamo hovorí o nepripravenosti ukrajinského štátu vstúpiť do aliancie. 14. júna na tlačovej konferencii o tejto záležitosti hovoril Joe Biden: „Faktom je, že Ukrajina ešte musí odstrániť korupciu. Aby mohla získať akčný plán členstva, musí splniť ďalšie kritériá.“ Okrem toho uviedol, že problém je možné vyriešiť iba vtedy, ak sa prijme kolektívne rozhodnutie. „Medzitým urobíme všetko pre to, aby Ukrajina mohla naďalej odolávať agresii Ruska. A nebude záležať len na mne, či dospejeme k záveru, že Ukrajina sa môže stať súčasťou NATO, ale bude to závisieť od aliancie a od toho, ako bude hlasovať.“
Je dobre známe, že Nemecko a Francúzsko nie sú ani tak proti členstvu Ukrajiny, domnievajú sa však, že na udelenie štatútu partnerského štátu je pre Ukrajinu ešte priskoro. Začiatkom septembra nemecká veľvyslankyňa na Ukrajine Anka Feldgusenová vyhlásila, že vojenský konflikt na Donbase a ruská „okupácia“ Krymu sú prekážkami vstupu Ukrajiny do NATO, domnieva sa však, že jedného dňa sa „okno príležitostí“ na členstvo ešte len otvorí. V rozhovore pre portál „TSN.ua“ povedala: „Viete, že NATO má 30 členských krajín. Dosiahnuť konsenzus nie je jednoduché. Ukrajina to vie. Veľmi ste sa snažili presvedčiť jednotlivé členské štáty. Faktom však zostáva, že na Ukrajine dochádza k vojenskému konfliktu. Pre NATO je vždy ťažké prijať nové krajiny, v ktorých dochádza k takýmto konfliktom.“
V čl. 5 základnej zmluvy Severoatlantickej aliancie sa odkazuje na nemenný štatút kolektívnej obrany: „Kolektívna obrana znamená, že útok na jedného z členov NATO bude považovaný za útok na všetkých členov NATO.“
To znamená, že ak Západ tvrdí, že Rusko je vo vojne s Ukrajinou, ako sa domnieva Anka Feldguzenová, potom aliancia musí vziať krajinu pod svoju ochranu. Zdá sa však, že dnes nikto nechce s Ruskom bojovať, pretože to nie je veľmi perspektívne „podnikanie“.
No máme príklady, kedy sa krajiny s nevyriešenými konfliktmi stali členmi NATO. Zoznam takýchto štátov je celkom pôsobivý: Španielsko, Kanada, Dánsko, Taliansko, Grécko, Turecko a tak ďalej.
Napriek tomu ruské vedenie z času na čas považuje za nevyhnutné varovať Západ, že pozvanie Ukrajiny do aliancie bude mať veľmi znepokojivé následky. Tlačový tajomník Vladimíra Putina Dmitrij Peskov poznamenal, že odvetné opatrenia Ruska v tomto prípade na seba nenechajú dlho čakať, pretože prístup NATO k ruským hraniciam by mali byť kompenzované krokmi „zaistenia bezpečnosti Ruskej federácie“. Skutočnosť, že ruský obranný komplex má všetky potrebné prostriedky na dôstojnú reakciu, je dobre známa, a to aj medzi členmi aliancie. Je potrebné predpokladať, že táto okolnosť slúži ako vážna záruka, že Ukrajina nebude členom NATO. Nikto sa ani len nepokúsi skúšať trpezlivosť Moskvy.
Andrej Babickij/news-front
Neutrálny štatút Ukrajiny nie je riešením problémov vo vzťahoch s Ruskom, uviedla fínska ministerka zahraničných…
V nedeľu 10. novembra sa 34 dronov snažilo od rána atakovať objekty v Moskovskej oblasti…
Nová riaditeľkou Národnej spravodajskej služby USA za Trumpa je plukovníčka Tulsi Gabbardová. Prechodný tím Trumpovej…
Rusko podniklo mohutný raketový úder na Kyjev. A mnohí tento útok vnímali ako varovanie, nie…
Britský a estónsky vojenský personál vyhodil do vzduchu most na diaľnici Tallinn-Pärnu, píše Express. Konštrukcia…
Robert F. Kennedy mladší začiatkom októbra 2024 vyjadril podporu vládnemu splnomocnencovi MUDr. Petrovi Kotlárovi a…